אמן רוסי מיסמר את אשכיו לרצפת הכיכר האדומה במחאה על הפיכת רוסיה ל"מדינת משטרה"

אקט המחאה של אמן הפרפורמנס הרוסי פיוטר פאבלנסקי נעשה מעט לאחר היעלמותה של חברת ההרכב "פוסי ריוט", נדייז'דה טולוקוניקובה

שיר חכם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שיר חכם

אמן הפרפורמנס הרוסי פיוטר פאבלנסקי מיסמר לרצפת הלבנים השחורה של הכיכר האדומה במוסקבה את אשכיו, במחאה כואבת על "הידרדרותה של רוסיה למדינת משטרה", כדבריו. פאבלנסקי ציין כי מחאתו תוזמנה ליום שבו צוין "יום המשטרה" הרוסי, שאותו חוגגים שוטרי ופקידי המערכת המשטרתית של רוסיה באופן מסורתי ביום ראשון.

"ההופעה יכולה להיתפס כמטפורה לאפאטיות, לאדישות הפוליטית ולפטאליזם שאופף את החברה הרוסית העכשווית", אמר פאבלנסקי. "בזמן שהממשלה הופכת את רוסיה לכלא אחד גדול, גונבת מהאנשים ומשתמשת בכסף כדי להגדיל ולהעשיר את המערך המשטרתי ומבנים דכאניים אחרים שלה, החברה הרוסית מרשה זאת ושוכחת את היתרון המספרי שלה, ובחוסר תיפקודה היא מביאה לניצחון המתקרב של מדינת המשטרה הרוסית".

לפאבלנסקי היסטוריה ארוכה של מה שנודע כ"אמנות קורבנית" (Victim Art), הכוללת תפירת שפתיו במחאה על המאסרים שנגזרו על חברות ההרכב "פוסי ריוט", וליפוף עצמו בחוט תיל מחוץ לבניין ממשלה רוסי, שבעבורו מסמל "את הקיום של אדם בתוך מערכת משפטית דכאנית". במאי התיאטרון הרוסי המוביל קיריל סרברניקוב כתב בעמוד הפייסבוק שלו, כי האקט של פאבלנסקי היה "מחווה עוצמתית של ייאוש אבסולוטי".

פאבלנסקי הילך לתוך הכיכר האדומה אתמול, יום ראשון בצהריים, התפשט, התיישב ומיסמר את אשכיו לרצפת החלל הציבורי המפורסם ביותר ברוסיה. הוא נלקח לבית החולים כשעה מאוחר יותר וניתן לו טיפול בסיסי, אך הוא סירב להתאשפז. לאחר מכן נלקח לתחנת משטרה. היום (שני) הוא אמור להופיע בפני בית משפט מחוזי ועלול להישלח למאסר של עד 15 יום.

אקט המחאה נעשה כמה שבועות לאחר שנודע כי נדייז'דה טולוקוניקובה, אחת מחברות הרכב "פוסי ריוט", הועברה לבית סוהר אחר וכי מקורביה לא מצליחים ליצור עמה קשר. טולוקוניקובה ושאר חברות ההרכב מרצות עונש מאסר של שנתיים על מופע המחאה שקיימה הלהקה בקתדרלה המרכזית של מוסקבה בפברואר 2012. בראשית החודש שעבר פירסמה טולוקוניקובה מכתב פתוח שבו סיפרה על תנאי המאסר הקשים ועל התעללות מצד השומרים במושבת העונשין מורדוביה. במקביל, סיפרה כי פתחה בשביתת רעב. כלא מורדוביה נמצא 445 קילומטרים ממזרח למוסקבה, ויש בו מחנות עבודה בסגנון הגולאגים מימיו של יוזף סטאלין.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ