פרס מפעל חיים בסך 70,000 שקל לאמן אביטל גבע

הפרס, המוענק מטעם משרד התרבות והספורט, הוענק לאמן שהקים את "החממה" בקיבוצו עין שמר, על "מהלך נועז ומקורי שהקדים מגמות עכשוויות באמנות הבינלאומית"

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

פרס מפעל חיים בתחום האמנות הפלסטית לשנת 2013, המוענק מטעם משרד התרבות והספורט, ניתן לאמן אביטל גבע. הפרס, המיועד לאמנים שגילם מעל 55 שנים, הוא הבולט ביותר בתחום האמנות הפלסטית ועומד על 70,000 שקלים. חבר השופטים, פרופ' אבישי אייל, ד"ר טל בן צבי, פרופ' נחום טבת ועידית עמיחי כמשקיפה מטעם משרד התרבות, בחר בגבע על שום "פעילותו, שהיא מופת של רדיקליות אמנותית, יושרה אישית ומחויבות חברתית”.

אביטל גבע, יליד 1941, ידוע בעיקר בהקמתה וניהולה של "החממה" בקיבוצו עין שמר, "פרויקט שהוא משק אוטרקי אך גם אידיאה אוטופיסטית”, כפי שציינו השופטים. "החממה", שהחלה בשנת 1977 כמעבדה ניסיונית לגידול מלפפונים, התפתחה במשך השנים למרכז מחקר וחינוך המשלב בין ניסיונות חדשים בחקלאות, בהנחיית מומחים ומדענים, לבין פעילות קהילתית וחברתית, בעיקר של בני נוער מקיבוצי הסביבה.

גבע. פרישה מוצהרת מהאמנותצילום: nir kafri ניר כפרי

את "החממה" הציג גבע בביתן הישראלי בביאנלה בוונציה בשנת 1992, באוצרות ד"ר גדעון עפרת, על אף שהתרחק מעולם האמנות. “אביטל גבע הוא אמן שפעילותו מראשיתה איתגרה את תפישת האמנות ויחסה לחברתי ולפוליטי, ואף עוררה בזמנו חילוקי דעות והתנגדות עזה”, הוסיפו השופטים, “אולם במבט לאחור אפשר להבין את פרישתו המוצהרת מהאמנות הממסדית כהרחבת גבולותיה, ואת פעילותו בעשורים האחרונים כמהלך נועז ומקורי שהקדים מגמות עכשוויות באמנות הבינלאומית. גבע הוא חלוץ של האמנות האקולוגית המחברת בין טבע, מדע ותרבות, ליצירתם של מושגים ושפה חדשים.”

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ