שני ליטמן
שני ליטמן

אוניברסיטת תל אביב החליטה להשכיר את הגלריה האוניברסיטאית על שם שרייבר לאיש העסקים ואספן האמנות יגאל אהובי למשך ארבע שנים. אהובי צפוי להציג בגלריה את האוסף הפרטי שלו, שאותו אוצרת שרית שפירא, וכן תערוכות הקשורות באוסף. רבע משטח הגלריה ימשיך לפעול באופן עצמאי תחת האוצרת אירית טל. ההסכם החדש ייכנס לתוקף ב-1 בינואר.

הדס קידר, אוצרת וחברת ועד איגוד האמנים, שגם אצרה לאחרונה תערוכה בגלריה, מסרה כי איגוד האמנים חושש מההשלכות של העברת הגלריה לידי אדם פרטי. ״בתל אביב אין הרבה שטחי תצוגה שאינם מסחריים. לאמנים עצמאיים שאינם קשורים בגלריות אין הרבה אופציות להציג שלא בתשלום", מסבירה קידר. ״הגלריה האוניברסיטאית היא חלל גדול מאוד שרק לפני כשנתיים, לאחר מותו של האוצר הקודם מרדכי עומר, השתחרר במובן מסוים ונעשה יותר רלוונטי לאמנים עצמאיים. קודם אמנים לא הרגישו שיש הזמנה פתוחה להציע תערוכה. אלה היו תערוכות שהיה להן קשר למוזיאון וגם לאוניברסיטה. זה היה מועדון סגור. ברגע שהוא מת, חשבו שהגלריה תיהפך למקום של אמנות שמתנהל בצורה שקופה ואוצרים עצמאיים יוכלו להציע תערוכות, משהו שאנחנו מאוד כמהים לו. זה פעל רק שנתיים וחצי כמקום פתוח״.

יגאל אהוביצילום: מוטי קמחי

קידר אומרת שאין לה טענות ספציפיות בנוגע לאוסף של אהובי או להתנהלות לא כשירה של המעורבים בהשכרת הגלריה: "זה לא הופך לאולם חתונות. אני בטוחה ששרית שפירא תעשה תערוכות נפלאות, אבל התחושה שיכול היה להיות חלל של אמנים או חלל הרבה יותר נגיש - הולכת ומתפוגגת. לא נעשה פה משפטית משהו שהוא לא בסדר או מחוץ לחוק, אלא זה עניין פוליטי אידיאולוגי. אנחנו מנסים לקדם אינטרסים של אמנים, גם כאלה שפועלים לבד בשדה האמנות. יש אמנים מצוינים שפועלים ככה וצריך לאפשר להם גם להציג וגם לקבל תקציבים, מהעירייה או מקרן רבינוביץ'. זה משהו שמקומם לא רק בשדה האמנות. הקשר בין הון לאמנות הוא מאוד מעניין. אהובי הוא איל נדל"ן ופה הוא מקבל פיסת נדל"ן מטורפת מבחינת השווי שלה".

קידר קושרת את החלטת ההשכרה למגמה כללית של הסתמכות חללי אמנות על הון פרטי: "גם אגף הצילום במוזיאון תל אביב קרוי על שם דורון סבג. מתנחלים בתוך הממסד אנשי ממון, מקדמים את האוספים שלהם באמצעים לא לגמרי שקופים".

מאוניברסיטת תל אביב נמסר בתגובה: "הגלריה האוניברסיטאית לאמנות פונה בקביעות לשוחרי אמנות, לאוצרים ובעלי אוספי אמנות ומזמינה אותם לתרום תרומה כספית לגלריה, להציג בה תערוכות, לשאת הרצאות, להעמיד בה קטלוגים וכו'. יגאל אהובי, שהוא בעל אוסף אמנות גדול ורב מוניטין, ניאות לסייע לאוניברסיטה בקידום מטרותיה באמצעות מתן תרומה כספית, שתסייע לגלריה למימוש יעדיה, ובאמצעות הצגת תערוכות של יצירות מאוסף האמנות שברשותו. על פי ההסכם, אהובי ייזום פרויקטים שונים במסגרת הגלריה, ביניהם דיונים אקדמיים, הרצאות, הזמנת אמנים לשיח גלריה, להרצאות אמן, לכיתות אמן ולימי עיון העוסקים בתערוכות המוצגות בגלריה".

באוניברסיטה גם הזכירו כי במקביל ליצירות מהאוסף של אהובי, יוצגו בחלל הגלריה יצירות אמנות נוספות. בתגובה נאמר כי ההסכם עם אהובי יאפשר לגלריה "להציג יצירות אמנות מהמעלה הראשונה לטובת הציבור כולו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ