מחריף המאבק נגד אוניברסיטת ת"א והאספן יגאל אהובי

איגוד האמנים תובע לחשוף את החוזה, שלפיו תושכר רוב הגלריה האוניברסיטאית לאהובי

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

איגוד האמנים הפלסטיים בישראל קורא לחשיפת חוזה ההתקשרות בין אספן האמנות יגאל אהובי לגלריה האוניברסיטאית תל אביב. האיגוד אף מפיץ עצומה שבה הוא קורא לשוחרי תרבות ואמנים להוסיף חתימתם, לא נגד מהלך השכרתה של הגלריה לאהובי, אלא בעד חשיפת תנאי הפעלתה בעתיד.

אוניברסיטת תל אביב החליטה להשכיר את הגלריה האוניברסיטאית לאהובי למשך ארבע שנים. אהובי צפוי להציג בגלריה את האוסף הפרטי שלו, שאותו אוצרת שרית שפירא, וכן תערוכות הקשורות באוסף. רבע משטח הגלריה ימשיך לפעול באופן עצמאי תחת האוצרת אירית טל. ההסכם החדש אמור להיכנס לתוקף בשבוע הבא. איגוד האמנים חושש מההשלכות של העברת הגלריה לידי אדם פרטי.

יגאל אהובי

בעצומה שפירסם מצטט האיגוד את החזון המקורי שהנחה את מתכנני הגלריה והוגיה: "הגלריה שאנו חונכים תשרת את תלמידי הפקולטה לאמנויות, אך לא רק אותם, היא תהיה פתוחה לכל האוכלוסייה האוניברסיטאית ובדרכים רבות לקהל הרחב, שוחר האמנות. היא תוכננה כך שתהווה מקום לתצוגה ויחידה להוראה ומחקר. היא תכיל אולם הרצאות ומעבדה, והתצוגות שבה תהיינה תואמות את תפקידיה המוצהרים. הגלריה הזאת נועדה ללימוד במובן הרחב של המושג" - כך הכריז פרופ' יהודה בן שאול בשנת 1988.

אנשי האיגוד מוסיפים וטוענים כי הם מודעים למצוקת האחזקה של הגלריה האוניברסיטאית ומימונה, “אבל אנו מניחים שהנהלת האוניברסיטה מעוניינת בהמשך פעילותה של הגלריה מתוך ערנות לחשיבותה הגדולה כגוף תצוגה, מחקר ועשייה אמנותיים בעבור האוניברסיטה ומוסדותיה”, כדברי גלעד אופיר, יושב ראש האיגוד. בהיותה גוף ציבורי הכפוף למינהל תקין ושקיפות ציבורית, קורא האיגוד להנהלת האוניברסיטה "לפרסם ולחשוף לאלתר את החוזה שנחתם בין האוניברסיטה ליגאל אהובי”.

מאוניברסיטת תל אביב נמסר כי "הגלריה האוניברסיטאית פונה בקביעות לשוחרי אמנות, לאוצרים ובעלי אוספי אמנות ומזמינה אותם לתרום תרומה כספית לגלריה, להציג בה תערוכות, לשאת הרצאות, להעמיד בה קטלוגים וכו'. יגאל אהובי, שהוא בעל אוסף אמנות גדול ורב מוניטין, ניאות לסייע לאוניברסיטה בקידום מטרותיה הנ"ל באמצעות מתן תרומה כספית, שתאפשר לגלריה למימוש יעדיה, ובאמצעות הצגת תערוכות של יצירות מאוסף האמנות שברשותו. התערוכות מתוך אוסף אהובי שיוצגו בגלריה, יחשפו לקהל הרחב ולסטודנטים יצירות מהשורה הראשונה של אמנים ישראלים ובינלאומיים. סטודנטים יוכלו לראות וללמוד ניתוח יצירות ממקור ראשון והם ייחשפו ליצירות שאליהן לא היתה להם עד כה גישה. מובן מאליו שלאהובי לא תהיה כל השפעה על סדר היום האקדמי. בנוסף לתערוכות של אהובי, שיוצגו באחד מחללי התצוגה בגלריה, ימשיכו להתקיים בחלל התצוגה השני תערוכות עצמאיות של אמנות ישראלית, כפי שהיה נהוג כה. תרומתו של אהובי תסייע במימונן. אשר לבקשה לקבל את הסכם התרומה שנחתם עם אהובי: על פי ההליך הקבוע בחוק חופש המידע, יש להגיש את הבקשה לממונה על חוק חופש המידע באוניברסיטה. במסגרת הליך זה, תביא האוניברסיטה בחשבון את עמדתו של התורם, אהובי, בבקשה להעברת ההסכם שנחתם עמו”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ