הזמן שאין לקנותו

ריבוי הצילומים שמציג יוסי ברגר קשור ליומרה שלו לתאר יקום שלם

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

מאה ושלושים צילומים, ממקומות רבים ושונים בעולם, יוצגו בתערוכה "TIME IS NOT MONEY" של יוסי ברגר שתיפתח ביום שבת בצהריים בגלריה דביר בתל אביב (ראשית חכמה 14). התצלומים בגדלים שונים, רובם משלוש השנים האחרונות. בתצלומים בין היתר נופים, מבנים, אובייקטים והרבה אמנות - פרטים או תשתיות של מערכת אנושית שנבנים לכדי מודל, לשלד של סיפור, "הפשטה פרופורציונלית לדבר הזה שנקרא חיים", לדברי ברגר. התערוכה מלווה באינדקס, מיני קטלוג, המכיל שמות ואינפורמציה נוספת שעוזרים בזיהוי ומאפשרים שכבה נוספת של קריאה והבנה של ההקשרים השונים.

ההרכבה, ההצבה הצילומית של ברגר מייצרת סביבת קריאה כמו סיפורית דרך צירים של התייחסויות: מנרטיב של צילום בודד לקבוצות של תצלומים המהווים סיפורי משנה, ואלה מצטרפים למעגל הסיפור הגדול יותר, הכללי, שהוא, לדברי האמן, "מודל של סיפור חיים, סוראליסטי מופשט ופשוט". מכאן גם מסתברת ההחלטה באשר לאינטנסיביות של התערוכה הבאה לידי ביטוי במספר הגדול של העבודות, הקשורה לניסיון וליומרה לתאר יקום מקיף ושלם, ובמלים אחרות, "ליצור מצב תודעתי או לאפשר מבט על מהויות של חיים ותרבות".

יוסי ברגר, "אליזבט טיילור עם פנינים", ברלין, 2011צילום: יוסי ברגר

בהתאם, "שם התערוכה הוא צדו השני של מטבע הביטוי 'זמן הוא כסף'". ברגר מבקש לחשוף את "הצד המוסתר של המטבע", להנכיח היבטים של מציאות שלא קשורים לכסף.

"החוויות החזקות בחיים לא תלויות ממון", טוען ברגר, "אם תשאל אדם מה קרה לו ביום מסוים ואיך הוא מרגיש ביחס לאותם דברים – רוב האנשים לא ידברו בכלל על כסף ביחס למה שעובר עליהם. העשירים מבינים הרבה יותר טוב את האספקט הזה של הזמן, שהוא הדבר היחיד שאי אפשר לקנות, גם לא במיליארדים ושהוא הדבר הכי שווה, אבל לא כסף, הוא החיים עצמם".

האמנות, מתקופות וזרמים שונים, מופיעה במספר רב של עבודות בתערוכה. דרך נקודת המבט של האמנות בוחר ברגר להסתכל על החיים, לבחון את ההיררכיה, לקדם רפלקציה, ולנסח מהלך "שמתאר בפרופורוציה אנושית את שלד סיפור ההמצאות, התנועה והמחשבה הבסיסיים של כל אדם ביחס לדברים של הטבע והתרבות, של הסיסטם האנושי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ