איתן בוגנים

ביום חמישי האחרון נחשף ההסכם שנחתם בין האספן יגאל אהובי לגלריה האוניברסיטאית בתל אביב. ההסכם, שנערך ונחתם בספטמבר האחרון, נחשף לציבור בעקבות הבקשה של איגוד האמנים והעצומה שבאה לאחריה. איגוד האמנים ראה בדאגה את "השילוב והזיקה המוצעים בין אוספו הפרטי של מר אהובי ופעילות הגלריה. לטעמנו ניהול הגלריה וההחלטות האוצרותיות צריכות להיות נקיות מכל הטיה אפשרית ולהימנע מפגם מוסרי העלול להיווצר מאינטרסים עסקיים ומסחריים".

הגלריה האוניברסיטאית הועברה בחלקה לאוסף אהובי ללא מכרז מוקדם. בהסכם מוגדר אהובי כתורם וחילופי הכספים בין הצדדים כתרומה. הסכום המדובר שווה ל-300,000 דולר לתקופה של ארבע שנים, שישולם בארבעה תשלומים שווים בכל שנה. בהסכם נכתב כי "תרומת התורם מיועדת למטרת סיוע כספי לגלריה האוניברסיטאית למימוש יעדיה”. בתום שנתיים, יוכל כל אחד מהצדדים להודיע על סיומו של ההסכם, בהתראה מראש.

במקביל לתערוכה שתציג את עבודות האוסף של אהובי תתקיים תערוכה נוספת מטעם האוניברסיטה באחת משתי הגלריות שבחלל הגדול. כמו כן צוינה ההקמה של ועדת ההיגוי שקמה למטרת תכנון התערוכות בגלריה. התורם, על פי ההסכם, ישא בכל הוצאות העמדת שלוש התערוכות בשנה: שכר האוצר, הפקת קטלוג ופרסום, מימון שעות הדרכה, וכן הוצאות הובלה, אחסון ופינוי, תלייה, ביטוח ושמירה. על פי אחד הסעיפים בחוזה, האוניברסיטה תבדוק את האפשרות "לשלב את תלמידי התכנית לאוצרות ומוזיאולוגיה של הפקולטה לאמנויות בצפייה ותיעוד של שלבי העמדת התערוכות מהאוסף”.

יגאל אהוביצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ