בעקבות תחקיר "הארץ": התנועה לאיכות השלטון מבקשת משרת התרבות הבהרות

התחקיר חשף כי מועצת התרבות והאמנות, בראשותו של הד"ר חיים פרלוק, הידלדלה מאנשי מקצוע בעלי מעמד בתחום - בניגוד לנדרש בחוק התרבות. נוסף על התחקיר התקבלה בתנועה לאיכות השלטון פנייה המתארת "התנהלות שלכאורה אינה עולה בקנה אחד עם חוק התרבות והאמנות"

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

בעקבות תחקיר "הארץ" על ד"ר חיים פרלוק, יו"ר מועצת התרבות והאמנות - שהתפרסם בסוף השבוע במוסף שישי של "גלריה" - שיגרה התנועה לאיכות השלטון מכתב לשרת התרבות לימור לבנת ובו בקשה לשורה של הבהרות. חוץ מהתחקיר, במשרדי התנועה התקבלה פנייה המתארת "התנהלות שלכאורה אינה עולה בקנה אחד עם חוק התרבות והאמנות, הן בעניין מינוי החברים במועצה והן באשר להתנהלותה של המועצה, ונוגעת גם לאופן התנהלותו של יו"ר המועצה".

תחקיר "הארץ" חשף כי הד"ר פרלוק, רופא ומומחה לרפואה ביטוחית המקורב לליכוד ונמנה עם תומכיה של לבנת, שולט שלטון יחיד במשרד התרבות, וכי המועצה בראשותו הידלדלה מאנשי מקצוע בעלי מעמד בתחום - בניגוד לנדרש בחוק התרבות.

ד"ר חיים פרלוקצילום: ניר קידר

סדרת מינויים שנעשו במועצה - על ידי השרה ובאישור הממשלה - מעלה תמיהות. בין השאר, רק ששה מבין 22 חברי המועצה הם אנשי מקצוע בתחומי התרבות השונים - במקום מחצית, כפי שהחוק מחייב. בין השאר מונה לחבר במועצה ובמדור לאמנות פלסטית חבר ושותף של פרלוק, האדריכל עודד רפפורט. לראש המדור לאמנות פלסטית מונתה ג'ודי אברמוביץ, שאינה אשת מקצוע בתחום. בתגובה למינוי אברמוביץ התפטרו באחרונה שבעה בכירים בעולם האמנות, אמנים ואוצרים.

חלק מחברי המועצה, כמו הפרופ' יהודה סקורניק או ד"ר דרור אידר, הם אנשי ימין. איך נבחרו החברים האלה ואחרים ובאילו נימוקים? קשה לדעת, כי המועצה נוהגת בחוסר שקיפות ואינה מפרסמת את הפרוטוקולים שלה.

בתגובת משרד התרבות נאמר, בין השאר, כי "כל החברים עמדו בכל הסטנדרטים הקפדניים המקובלים ואושרו על ידי היועצת המשפטית של משרד התרבות".

פרלוק, באמצעות עו"ד ישראל פפר ממשרד מיתר, ליקוורניק, גבע, שלם, טל, הגיב ואמר כי הוא "עושה ופועל בהתנדבות ביושר ובמסירות על מנת לקדם את התרבות והאמנות בישראל... אין ל"דר פרלוק ולא היה לו קשר מכל סוג ומין שהוא למינויו של מי מחברי המועצה... ד"ר פרלוק מנהל את הישיבות של הגופים שהוא מופקד עליהם לפי מיטב כללי הניהול היעיל והתקין".

התנועה לאיכות השלטון מבקשת תשובות מפורטות בנוגע לתהליכי המינוי של חברים במועצה. עוד התבקשה השרה לפרט אם קוימו תהליכי התייעצות עם ארגוני תרבות שונים כנדרש בחוק, ואילו. בקשה נוספת התייחסה למינוי החברים ויושבי הראש במדורים השונים.

לגבי חברים העלולים להימצא בניגוד עניינים, התבקשה לבנת להציג את הסדרי ניגוד העניינים שנעשו עמם ו/או הנחיות היועצת המשפטית של המשרד בנוגע להתנהלותם. בקשה נוספת נגעה לאפשרות לעיין בפרוטוקולים ובהחלטות המועצה.

הפנייה של התנועה לאיכות השלטון הועברה גם למבקר המדינה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ