הסטודנטים בתוכנית לתואר שני באמנות בבצלאל חוזרים ללמוד

בעקבות החלטת הנהלת בצלאל להפחית את הקיצוצים שתוכננו בתוכנית לתואר שני באמנות ולהוסיף שעות לימוד, הודיעו הסטודנטים כי יחזרו ללימודים בסמסטר ב'

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעקבות המהלכים בשבועות האחרונים אשר כללו את התפטרותו של ראש תוכנית התואר השני, ד"ר רפאל זגורי־אורלי, שביתת הסטודנטים וכנס החירום שהתקיים ביום שישי האחרון בגן החשמל בתל אביב, החליטה הנהלת בצלאל להפחית את הקיצוצים שתוכננו בתוכנית לתואר שני באמנות ולהוסיף שעות לימוד ושני מרצים כבר בסמסטר ב' הקרוב. עוד החליטה ההנהלה לדון מחדש על תקציב התוכנית לשנת הלימודים הבאה.

"על רקע מחוות אלה מצד ההנהלה קיבלנו החלטה לחזור ללימודים בסמסטר ב' תוך המשך קיומו של דיון רחב יותר על לימודי האמנות בבצלאל בכלל, ובתואר השני בפרט”, מספרת עדי עוז־ארי בשם הסטודנטים בתוכנית, "אנו מרגישים כי מאבקנו כסטודנטים וכאמנים רחוק מסיום. הבעיות שעלו בכנס החירום, ובין היתר, התנהלות מוסדות ציבוריים לאמנות בתווך שבין בעלי הון, אמנים והציבור, סדרי עדיפויות משתנים במוסדות לימוד לאמנות הפונים יותר ויותר אל הפרקטי ולמקצועות מוכווני תעשייה על חשבון לימודי האמנות ועוד, מטרידות ומחייבות המשך דיון ופעולה”. הסטודנטים קוראים לשותפיהם למאבק ולכנס - אמנים, אוצרים, אנשי תיאוריה ועיתונאים - לפעול בתחומם כדי לשמור על עצמאותו ומהותו של מקצוע האמנות.

תגובת בצלאל: "הנהלת בצלאל החליטה לפני כשבועיים בחשיבה משותפת עם נציגי המרצים של התוכנית, על פתרון לסמסטר ב' אשר יפתור באופן נקודתי מצוקה שנוצרה עקב החלטות ניהוליות של ראש התוכנית היוצא. תקציב התוכנית לשנה הבאה יובא לדיון עם ראש התכנית הבא. הנהלת בצלאל מברכת כל דיון ציבורי אשר יעלה לסדר היום את מקומה וחשיבותה של האמנות בחברה הישראלית".

קמפוס בצלאלצילום: תומר אפלבאום

תגובת זגורי־אורלי: "ראשית, ברצוני להכיר באופן המעמיק והאחראי שבו תלמידי התוכנית לתואר השני של בצלאל הגיבו למצב הקריטי הזה. הם פעלו מתוך תחושת חובה ומחויבות כלפי עתידה של התוכנית, של בצלאל ושל האמנות בישראל. מעתה והלאה, שום דבר לא יהיה כמו שהיה בדיאלוג שבין ההנהלה ובין הסטודנטים, כמו גם בין המורים שלהם. הרגע הזה הוא נקודת מפנה אמיתית.

"בדבר 'המצוקה שנוצרה עקב החלטות ניהוליות של ראש התוכנית היוצא' - הצהרה זו מראה חוסר הבנה עמוק לגבי מצבה האמיתי של התוכנית, חוסר יכולת משמעותית מצדה של הנהלת בצלאל להכיל כל סוג של ביקורת עצמית לגבי הניהול חסר הרגישות של הקיצוצים בתקציב שאותה הנהלה כפתה בעצמה על התוכנית, וכמו גם בוז אמיתי למאבק שכולנו (תלמידים, מורים ואנוכי) עוסקים בו מאז שהחלטתי שלא להמשיך לקדנציה שנייה כראש התוכנית. זו אכן בבירור אמירה מטעה של הנהלת בצלאל. האמת היא, כמובן, ולמרבה הצער, וכל אירועי החודש האחרון מראים זאת בבירור: הניהול הגרוע הוא מצדה של הנהלת בצלאל - מאז שהחלטתי לעזוב, באורח פלא, נמצא שיש כסף לתוכנית התואר השני, יותר שעות הוראה, וקולה של התוכנית נשמע רם יותר מאי פעם בעבר. בשנה וחצי האחרונות נלחמתי בדיוק למען זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ