איתן בוגנים

מארגני הביאנלה השנייה של קייב החליטו לדחותה לשנת 2015 בגלל המצב הפוליטי באוקראינה, שם מתחוללות מאז נובמבר האחרון הפגנות סוערות נגד השלטון.

הביאנלה אמורה היתה להיפתח בספטמבר השנה בארסנלה שבמרכז העיר קייב, מחסן נשק לשעבר בשם מיסטצקי. רשימת האמנים המשתתפים היתה אמורה להתפרסם בזמן הקרוב, אולם המארגנים שינו את תוכניותיהם, כמדווח באתר האינטרנט של הארסנלה. "אוקראינה חווה תקופה קשה מאוד. עתידה של המדינה עומד על הפרק", הצהירה נטליה זאבולוטנה, המנהלת של מתחם המוזיאונים בארסנלה. "כשזה המצב, בלתי אפשרי לבצע באופן אחראי את ההכנות הדרושות לפרויקט אמנותי בסדר גודל וחשיבות בינלאומית כמו זו של הביאנלה. מהסיבה הזאת הוחלט לדחות את הביאנלה ל-2015".

הפגנה באוקראינה, היוםצילום: REUTERS

המחאה באוקראינה פרצה בנובמבר בעקבות החלטת ממשלתה שלא לחתום על הסכם שיתוף פעולה עם האיחוד האירופי ונגד שלטונו המושחת, לדברי המפגינים, של הנשיא ויקטור ינוקוביץ'. לפחות שישה בני אדם נהרגו ומאות נפצעו בהפגנות. המדינה גם שרויה במצוקה כלכלית קשה. מנהלת הארסנלה גם ציינה בהודעתה שמחסור בתקציב עלול להשפיע על הביאנלה. "אנו מקווים שמשרד התרבות יהיה ער לתפקיד היוצא דופן של הביאנלה בשדה התרבות של המדינה, ימשיך בתוכנית האירועים וימצא את הכספים הדרושים", אמרה.

זאבולוטנה היא שניהלה את הביאנלה הראשונה ב-2012 ושינתה בהצלחה את המתחם העצום מתקופת הצארים, ממחסן נשק לשעבר לחלל לאמנות עכשווית. את הביאנלה הראשונה אצר דייוויד אליוט הבריטי, ואת השנייה אמורים לאצור צמד אוצרים מאוסטריה: גיאורג שולהאמר והדוויג סאקסנהובר. זאבולוטנה הוסיפה ואמרה שהאוצרים הסכימו לדחות את הביאנלה לשנה הבאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ