סכסוך עבודה במכללת "מנשר"

אחרי שנתיים של משא ומתן, הופתעו לגלות חברי ועד העובדים של מכללת "מנשר" כי ההנהלה לא מכירה בוועד, והכריזו על סכסוך עבודה

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

לאחר שהמו"מ הממושך להשגת הסכם קיבוצי הופסק על ידי הנהלת מכללת "מנשר לאמנות”, הוכרז השבוע סגסוך עבודה על ידי ועד העובדים שהוקם בבית הספר, יחד עם הארגון "מען”. חברי הוועד, המאוגדים כבר כשנתיים, הופתעו לגלות שהנהלת "מנשר" טוענת כי ההתארגנות לא מייצגת את כלל העובדים. זאת, כאמור, לאחר קיום משא ומתן ממושך, שבו הושגו הסכמות כמעט מלאות על הסכם קיבוצי. ההסכם נועד לקבע את השכר הקיים ב"מנשר" ולהסדיר את היחסים בין העובדים להנהלה, והוא היה מיועד לחתימה כבר בנובמבר 2013.

מארגון "מען" נמסר שלפני כמה שבועות הודיע מנהל בית הספר, עודד ידעיה, שלמרות ההסכמות שהושגו הוא לא יחתום על הסכם קיבוצי. "מצד אחד הכריז מנהל בית הספר כי הוא בעד התארגנות העובדים, ומצד שני - ברגע האמת הוא נסוג מהחתימה על הסכם קיבוצי”. לדברי ארגון העובדים, "במקביל, מהרגע בו הוכרז על ההתארגנות, הנהלת 'מנשר' שולחת לעובדים מכתבים בהם הם מתבקשים לבטל את הצטרפותם להתאגדות. אלה הם כמובן צעדים לא חוקיים”. עוד טוען ארגון "מען" שבשום שלב לא היו בהסכם תביעות חריגות ומופרזות. ההסכם עוסק אך ורק בעיגון התנאים הקיימים וזכויות המגיעות לעובדים כחוק, במסגרת הסכם קיבוצי. הארגון וועד העובדים תובעים מהנהלת "מנשר" להכיר בוועד, להמשיך במשא ומתן להסכם קיבוצי, ולהפסיק מיד להפעיל לחץ על העובדים.

מנהל "מנשר" עודד ידעיהצילום: אייל טואג

עודד ידעיה, מייסד ומנהל "מנשר" טוען שמשרד הכלכלה ביטל את סכסוך העבודה שהוכרז משום שלהתארגנות ב"מנשר" הצטרפו רק רבע מכלל העובדים, בעוד החוק דורש לפחות שליש. ידעיה מודה בכך שהוא סירב לחתום על ההסכם, אך טוען בתוקף שההסכם שהובא בסופו של דבר לחתימה לא היה אותו הסכם שהושג לאחר משא ומתן של שנה וחצי. "הם הביאו נייר חדש לגמרי שהיה מנוסח בידי עורכת הדין שלהם ובעצם הם פוצצו את המשא ומתן. במשרד הכלכלה אמרו להם שני דברים: נא לשלוח שליש מהחתימות – והם לא עשו את זה, מן הסתם כי אין להם – ובנוסף, נא לדון בפרטי המסמך החדש". לדברי ידעיה, סעיפים שלמים הוצאו מהחוזה המוסכם, ובמקביל "הוכנסו תנאים שאני לא יכול לקבל".

יש לציין שלפני כשש שנים עבר "מנשר" להעסקה ישירה של כלל העובדים בבית הספר. “לכל המרצים הרי יש כבר תנאים סוציאליים ושכר גבוה יותר מכל המכללות האחרות ש'מען' מייצג. ההנהלה שלנו היא יותר סוציאליסטית מארגון העובדים”, מספר ידעיה. אז מדוע להתארגן ולהכריז על סכסוך עבודה? "יש עניין פוליטי שארגון רוצה להתהדר בנוצות, ויש את הרווח הכלכלי שלהם”, טוען ידעיה. "ברגע שיש הסכם קיבוצי, אז 'מען' מקבל כסף מ'מנשר' – כאחוז מהשכר של חברי האיגוד בכל חודש, וחצי אחוז בנוסף מכל האחרים שלא הצטרפו ונחשבים בחזקת נהנים. זה יוצא כ-50,000 ש"ח בשנה". ידעיה מציין שברוב האוניברסיטאות והמכללות, הפערים בין השכר והתנאים הסוציאליים של המרצים מן החוץ לחברי הסגל הם גדולים, אך לא ב"מנשר". "אז למה להכריז על סכסוך עבודה? להשמיץ? לגזול כסף? אני כועס על אותם אנשים שחשבתי שהם אפילו חברים, ואני מוכן להילחם במסגרת החוק, ולספר לכל המורים מי פוצץ את המשא ומתן”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ