איתן בוגנים

ציור של צלב קרס לכאורה המורכב מגופו של דוד בן גוריון יוסר ככל הנראה מהתערוכה "אני מנוי הארץ", של האמן אשרף פואח'רי, שתיפתח בשבת הקרובה בגלריה כברי. לאחר תחקיר של גלי צה"ל, ששודר ביום רביעי האחרון, פנה משרד התרבות בימים האחרונים ליועץ המשפטי לממשלה וליועץ המשפטי של שר האוצר כדי לבדוק אם יש בכך עילה לשלילת התמיכה בגלריה בכברי, גלריה שיתופית יהודית-ערבית. בציור מופיעה ארבע פעמים דמותו של דוד בן גוריון עומד על ראשו, כמעין שבשבת או כצלב קרס, כפי שאפשר כאמור לפרש. ברגע האחרון החליטה אוצרת התערוכה, דרורה דקל, לא לתלות את העבודה לאור ההדים שהיא עוררה. העבודה המדוברת מופיעה בהזמנה לתערוכה שאותה עיצב האמן בעצמו. "אמרתי לאשרף שהעבודה מוגזמת ושאני לא עומדת מאחוריה", מספרת דקל, "מפני שאנשים רואים בזה צלב קרס, למרות שלא היתה לו שום כוונה לכך. גם אשרף היה המום מהתגובה".

האם מדובר במקרה של סתימת פיות?

"זו עבודה שמעוררת דיון וכשיש עבודות אחרות שמעוררות דיון לא פחות משמעותי על המרחב הקיומי שלנו היום, אז אולי לא שווה להתעקש. אולי ראוי שנעסוק בשאלות העמוקות שאשרף מעלה בתערוכה, ואת הסוגיה הזו נעלה בתערוכה אחרת. כרגע, ויתרנו עליה, וזה לא יפגע בתערוכה. יכול להיות שזה ישתנה. בכל מקרה, אני לא חושבת שזו התקפלות, אנחנו לא במאבקי כוחות".

העבודה של אשרף פואח'רי על ההזמנה לתערוכה

יש לציין שאשרף פואח'רי, שנולד 1974 בכפר מזרעה, הוא למוד מאבקים: עוד ב-2002 התקיימה הפגנה אלימה של אנשי ימין בעקבות תערוכת יחיד שלו במוזיאון חיפה. "כאדם שמעורב בחברה הישראלית ושוחר דיאלוג מתחילת הדרך, זו היתה טראומה בשבילו. אף תערוכה שלו לא היתה קלה", מספרת דקל שמלווה את האמן מאז היותו סטודנט. כמו בתערוכות הקודמות שלו, גם בתערוכה הנוכחית פואח'רי מתמודד עם המציאות הישראלית-ערבית המורכבת. פואח'רי נוגע בדימויים טעונים, משתמש שימוש בהומור, אירוניה, ובפיתוי אסתטי, גרפי, "כדי ללמד אותנו פרק בקיומו של ה"אחר" – הערבי, זה שאינו מוותר על דעותיו ועל אמונתו בתוך מרחב של קיום משותף", לדברי דקל.

בעבודה "אני מנוי הארץ" למשל, מוצג חמור הנושא על גופו מדבקת פרסום של עיתון "הארץ". בעבודה "המרפסת של הרצל" נהפכים חוזה המדינה והחמור ליצור כלאיים. גם אדוארד סעיד, החוקר הפלסטיני שטבע מחדש את המושג אוריינטליזם, נראה רכוב על חמורו. העבודה "בית על הגבעה" היא פארפרזה על הציור של אורי רייזמן, ובה צייר פואח'רי את החמור עומד על הגג במקום שאפשר לצפות ממנו לעבר המרחב שבין עכו לראש-הנקרה, ולעבר כפר משפחתו של פואח'רי "אל-באסה" שתושביו גורשו ב-1948. גם בעבודה "נוף" מנכס פואח'רי ציור של ראובן רובין, ובו נראה נוף ארץ ישראלי עם עצי זית, שביל, חורבה מאבן מקומית, ערבים וחמור. בזוג העבודות "נכבה ונכסה" מופיעים אותות מלחמות 67 ו- 48, ועליהן עומדים החמורים גב אל גב כאנדרטאות המצהירות על שמחה וניצחון.

משרד התרבות והספורט הגיב באומרו שהוא תומך מדי שנה ביותר מ–800 גופי ומוסדות תרבות, לרבות גלריית כברי, בהתאם לקריטריונים הקבועים בחוק ולאחר שעמדו בתנאי הסף הנדרשים. "יצוין, כי המשרד תומך בגופי ומוסדות תרבות בלבד, ואינו תומך באמנים בודדים או בתערוכות. יודגש, כי משרד התרבות איננו שותף לניהול האמנותי של הגופים הנתמכים על ידו ואינו מעורב בתוכני הפעילות האמנותית המוצגים בהם, גם במקרים שבהם הוא אינו מסכים עמם. יחד עם זאת, נוכח אופי התכנים המוצגים בתערוכה האמורה, פנתה היועצת המשפטית של משרד התרבות אל היועץ המשפטי לממשלה ואל היועץ המשפטי של שר האוצר בכדי לבחון האם בהצגתם יש משום עבירה על פי חוק העונשין המהווה עילה לשלילת התמיכה בגלריה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ