איתן בוגנים

שרת התרבות, לימור לבנת, ושרת התרבות הגרמניה, פרופסור מוניקה גרוטרס, סיכמו היום על הקמת פורום ישראלי-גרמני לחקר מקורן של יצירות אמנות שנגזלו מיהודים על ידי הנאצים. דוברת משרד התרבות מסרה שהפורום שיוקם ידון "בהסדרת חקר מוצאות האמנות במוזיאונים בישראל ובגרמניה, בחינת הקמת מרכז חקר מוצאות שיחקור אחר מקור היצירות בגרמניה, והגדלת התקציבים לצורך חקר מוצאות". בנוסף נדונו גם שיתופי פעולה תרבותיים בין המדינות לשנה הבאה.

במסגרת ישיבת הממשלה המשותפת של שרות התרבות, שהתקיימה היום בירושלים, אמרה השרה לבנת, כי כבר היום מתקיים שיתוף פעולה בין שגרירות ישראל בברלין לבין שלטונות גרמניה בנוגע לאוספים ידועים, בהם "אוצר הגולפים" ו"אוסף גורליט", כדי לאפשר ליורשים לתבוע את רכושם. לבנת ציינה כי פנתה למוזיאונים בישראל, אשר ברשותם אוספים שנאספו לאחר מלחמת העולם השנייה, כדי לקבל הערכה לתקציב הנדרש מהם בעבור חקר המוצאות. לאחר קבלת הערכת המוזיאונים, תפעל השרה לגיוס תקציב מיוחד בעבור מטרה זו. עוד הוסיפה השרה לבנת, "כי תיבחן הקמת קרן ייעודית לרווחת ניצולי השואה וזיכרון השואה מכספי מכירות יצירות גזולות שלא נמצאו להם יורשים".

שרת התרבות, לימור לבנת, ושרת התרבות הגרמניה, פרופסור מוניקה גרוטרס, בפגישהצילום: דרור עינב

השרה גרוטרס אמרה כי "בכוונת ממשלת גרמניה להכפיל המאמצים בטיפול בנושא זה אשר נמצא בטיפולי מאז תחילת כהונתי. ברצוני להדגיש כי בעבורי לא מדובר רק בפיצוי חומרי אלא בגורלות של אנשים. התמונות מספרות הלכה למעשה את ההיסטוריה מאחורי אותם אנשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ