מחאות במרוקו נגד השתתפותה של האמנית הישראלית קרן ציטר בביאנלה במרקש

נוכחות של האמנית הישראלית עוררה את זעמן של קבוצות במרוקו המתנגדות לכל צורה של תקשורת עם ישראל

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

הכללתה של האמנית הישראלית קרן ציטר בביאנלה של מרקש שתיפתח היום מעוררת סערה במרוקו. ציטר בת ה-37, אשר נולדה בתל אביב ועובדת בשנים האחרונות בניו יורק, אמורה להציג בביאנלה החמישית, הקרויה "איפה אנחנו עכשיו?", לצד 42 אמנים מקומיים ובינלאומיים אחרים. על פי "The Art Newspaper", עיתון ואתר אמנות, הנוכחות של הישראלית עוררה את זעמן של קבוצות במרוקו המתנגדות לכל צורה של תקשורת עם ישראל.

"התוכניה הרשמית של הביאנלה מציגה את קרן ציטר כאמנית מתל אביב, מה שאומר שהיא באה מגוף ציוני כובש. להזמין אותה זה לקיים נורמליזציה עם ישראל, כלומר לפשוע", לדברי עזיז האנאווי, המזכיר הכללי של התנועה המרוקאית כנגד נורמליזציה, כפי שסיפר לפני כשבועיים לעיתון המרוקאי "אלאח'באר אל יאום". התנועה קראה לתומכיה ולאמנים המרוקאים המשתתפים באירוע, למחות כנגד השתתפותה של הישראלית.

ציטר. הרוחות סוערותצילום: Tate מתוך ערוץ היוט

ונסה ברנסון, המייסדת והנשיאה של הביאנלה של מרקש, אמרה כי כביאנלה שמתרחשת במרוקו, היא חוגגת את "הפלורליזם של שורשיה", ומאמינה בבחירה של אמנים על סמך סגולותיהם. "קרן ציטר משתתפת כאינדבידואלית הדוברת מנקודת המבט האישית שלה", היא סיפרה.

עליא סבטי, המנהל האמנותי של הביאנלה, הביע תקווה "כי מחלוקת זו לא תשתלט על השיח עד לקיומה ובמהלכה של הביאנלה". סבטי טען שבגלל מחסור במימון, "הביאנלה הנוכחית יכולה להיות גם האחרונה".

המחלוקת המדוברת התעוררה בזמן שהפרלמנט המרוקאי בוחן הצעת חוק האוסרת יחסי "נורמליזציה" עם ישראל. במידה והצעת החוק אכן תתקבל, כל צורה של מגע עם ישראל תיחשב כמעשה פלילי. הצעת החוק מגובה על ידי קואליציה של חמש מפלגות, בהן גם "מפלגת הצדק והפיתוח" אשר אוחזת כעת בשלטון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ