ציור של דה וינצ'י, שהתגלה על ידי סוחר אמנות במכירת נדל"ן, נמכר ב-75 מיליון דולר

ציור השמן של דה וינצ'י, "סלווטור מונדי", מתאר את ישו בגלימה כחולה אוחז בכדור בדולח ביד שמאל

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

ציור של לאונרדו דה וינצ'י שהתגלה על ידי סוחר אמנות במכירה של נדל"ן אמריקאי נמכר בשנה שעברה בעסקה פרטית בסכום של יותר מ-75 מיליון דולר. ציור השמן של דה וינצ'י, "סלווטור מונדי", המתאר את ישו בגלימה כחולה אוחז בכדור בדולח ביד שמאל, היה בבעלותו של תאגיד הכולל בין השאר את סוחרי האמנות הניו־יורקים אלכסנדר פאריש ורוברט סיימון. הציור, שעבר רסטורציה מקיפה, נעשה בסביבות שנת 1500 והוא מתנשא לגובה של 66 סנטימטרים.

הציור נרכש במאי אשתקד על ידי אספן אנונימי בסכום שנע בין 75 מיליון ל-80 מיליון דולרים, במכירה פרטית בתיווכו של בית המכירות סותביס. פרטי הרכישה נותרו חסויים עד כה. "זה ציור משובח שנעשה בידי אמן חשוב מאוד", סיפר קריצ'טון סטיוארט, סוחר אמנות לונדוני, לעיתון "ניו יורק טיימס". "כמשקל נגד למצב השברירי שבו נמצא הציור, חייבים להביא בחשבון את העובדה שהוא צויר על ידי אחד מהשמות הקסומים והמשמעותיים ביותר בכל הקאנון של האמנות המערבית, ובמובן הזה, התחושה היא שזו מחיר הוגן".

"סלוואטור מונדי" של ליאונרדו דה וינצ'יצילום: ללא קרדיט

הציור נרכש באמצע העשור הקודם על ידי פאריש בעבור סכום שלא פורסם. מאז 1900, הציור קוטלג כשייך לבולטראפיו, אמן שעבד בסטודיו של דה וינצ'י. לאחר ניקוי מסיבי ומחקר שנערך על ידי רוברט סיימון ואחרים, התגלה מחדש הציור כעבודה מקורית של דה וינצ'י, כאשר בעליה המקוריים הוא המלך צ'רלס הראשון, שליט אנגליה. למרות פערים מסוימים במחקר, רוב החוקרים כיום מקבלים את העבודה ככזו שיצר דה וינצ'י.

העבודה נכללה בתערוכה "ליאונרדו דה וינצ'י: צייר החצר של מילאנו" שהוצגה בגלריה הלאומית של לונדון בתחילת 2012. בהמשך, הוצג "סלווטור מונדי" בהשאלה במוזיאון לאמנות של דאלאס, שאף ניסה לרכשו. מסותביס נמסר כי אינם נוהגים להגיב על המכירות הפרטיות שהם מנהלים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ