מיכל נאמן היא כלת פרס ישראל לתחום האמנות

בנימוקי הוועדה, שבה שימש פרופ' פנחס כהן גן כיושב ראש ולצדו פרופ' שרה ברייטברג סמל ופרופ' רות לורנד, צוין כי פרופ' מיכל נאמן היא "אמנית פורצת דרך בתחום הציור שלאחר האמנות המושגית, שהושפע מתובנותיה. נאמן בנתה עולם אינטלקטואלי ויצרי שמעמת ומאחה שפה ודימוי, היגיון ומיסטיקה"

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

פרופ' מיכל נאמן היא כלת פרס ישראל בתחום האמנות הפלסטית לשנת תשע"ד. לאחר שאישר את המלצת ועדת הפרס, הודיע היום (4.3) שר החינוך, הרב שי פירון, על זכייתה של נאמן, ובירך אותה. בנימוקי הוועדה, שבה שימש פרופ' פנחס כהן גן כיושב ראש ולצדו פרופ' שרה ברייטברג סמל ופרופ' רות לורנד, צוין כי פרופ' מיכל נאמן היא "אמנית פורצת דרך בתחום הציור שלאחר האמנות המושגית, שהושפע מתובנותיה. נאמן בנתה עולם אינטלקטואלי ויצרי שמעמת ומאחה שפה ודימוי, היגיון ומיסטיקה. המהלכים שלה רוויים במתח של המצאות, משחקיות ופרדוקסים שמולידים בתורם פיצול, אימה וחרדת גורל. פרופ' נאמן העמידה תלמידים רבים והשפיעה משמעותית על התפתחות האמנות בישראל.”

מיכל נאמן נולדה ב-1951 בטבריה. בתחילת שנות ה-70 למדה במדרשה למורים לציור ואמנות, שם נחשבה לבת טיפוחיו של רפי לביא. ב-1977 החלה ללמד כמורה במדרשה, והיא ממשיכה ללמד בה עד היום. נאמן החלה להציג את עבודותיה ב-1972 בגלריה 220 בתל-אביב, ומאז הציגה תערוכות יחיד רבות והשתתפה בתערוכות קבוצתיות רבות בארץ, בין השאר במוזיאון ישראל, מוזיאון חיפה, מוזיאון הרצליה, מוזיאון מונארט באשדוד, וכן במקומות רבים בעולם, כמו ניו-יורק, לונדון, ברלין, רומא, ציריך, אתונה, שטוקהולם, ורשה, מילאנו, סיינה, בוקרשט, וויסבאדן ועוד. ב-1974 עשתה את ההצבה הידועה על שפת ימה של תל-אביב של שני שלטים שעליהם נכתבה האמירה "העיניים של המדינה". ב-1982 ייצגה נאמן, יחד עם תמי גטר, את ישראל בביאנלה בוונציה. ב-1983 הציגה תערוכת יחיד מוזיאלית ראשונה בביתן הלנה רובינשטיין בתל-אביב, וב-1999 הציגה שם בשנית.

בשנות ה-70 גיבשה נאמן את שפתה הציורית-וויזואלית שבה מתנהלת יריבות רבת פנים בין הכתיבה לבין הציור. את ציוריה מאפיינת מלאכה מרובדת של צביעתו של "גריד" בשתי וערב של משבצות צבעוניות שנמחות ומועלמות מתחת לפסים של מסקינג-טייפ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ