עובדי "בית העיר" ו"בית ביאליק": עיריית ת"א מאיימת עלינו בשל מאבק העובדים

העובדים טוענים כי העירייה אינה מכירה בהם כעובדים והודיעה על הרעת בתנאי ההעסקה של חלקם. העירייה בתגובה: אין יחסי עובד-מעביד עם המדריכים במוזיאונים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עובדי מתחם המוזיאונים "בית העיר" ו"בית ביאליק" טוענים שעיריית תל אביב נקטה איומים כלפי המשך פעילות מאבק העובדים, ושחרב הקיצוצים ממשיכה לחתוך במשרות השונות במתחם. עובדי מתחם המוזיאונים הצטרפו לאחרונה לארגון העובדים מען למאבק נגד עיריית תל אביב על זכויותיהם כעובדים, ואף יצאו להפגנה במתחם בתחילת החודש שעבר.

בשבועיים האחרונים פנו עובדי המתחם לחברי מועצה בעירייה, ש“לא היו מודעים לתנאי ההעסקה במתחם והזדעזעו מהמצב שבו נמצאים העובדים”, כלשון ההודעה שפורסמה מטעם העובדים וארגון מען. לפני כשבועיים התקיימה פגישה ראשונה בין נציגי ועד העובדים ומען לבין נציגים מטעם העירייה והנהלת מתחם ביאליק, ובה בחרה העירייה לנקוט "גישה של הסרת אחריות ואיומים כלפי המשך פעילות המאבק", כלשון ההודעה. בפגישה אף נאמר כי לאחר קבלת החלטה על שיטת העסקה חדשה במתחם, שתיקבע בעוד פרק זמן לא ידוע, העובדים יוכלו להגיש את מועמדותם לתפקידים שהם ממלאים בשנים האחרונות והעסקתם תישקל מחדש. לדברי העובדים, הפגישה הסתיימה ללא כל התחייבות מצד העירייה, ללא תאריך לקיום פגישה נוספת וללא אפשרויות לקידום המגעים.

עובדי "בית ביאליק" בכיכר הסמוכה ל"בית העיר"צילום: תומר אפלבאום

לטענת העובדים, העירייה הודיעה השבוע על הרעה משמעותית בתנאים למדריכי המתחם, ששעות עבודתם קוצצו באופן ניכר. "זה עוד מהלך חד צדדי שנוקטת עיריית תל אביב יפו, אשר מנסה להציג חזות של הידברות ומנגד נוקטת צעדים אגרסיביים שפוגעים בעובדים”, אומרים העובדים.

ועד העובדים טוען שמאז פתיחתו המחודשת של מתחם ביאליק לפני כחמש שנים מועסקים עובדי המתחם באופן בלתי חוקי. עיריית תל אביב יפו אינה מכירה בהם כעובדים, מעסיקה אותם ללא תלושי משכורת וללא זכויות סוציאליות. "העירייה בוחרת להתייחס אליהם כאל נותני שירותים חד פעמיים, בעוד שכולם עובדים, בין שבמשמרות ובין שבמשרות מלאות, כעובדים מן המניין”.

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "העירייה דוחה את הטענות. במתחם ביאליק מועסקים גם עובדי עירייה קבועים ובנוסף העירייה רוכשת שירותי הדרכה וייעוץ ממדריכים ואמנים בתחומים שונים. כבר מהרגע הראשון הובהר לכל מדריך באופן מפורש כי ההתקשרות אינה בדרך של יחסי עובד-מעביד, אלא בדרך של רכישת שירותי הדרכה וייעוץ. על בסיס הסכמות אלו, שילמה העירייה תמורה העולה באופן ניכר על השכר שניתן היה לשלם להם לו היו עובדי עירייה. המדריכים המועסקים על בסיס שעתי מוזמנים לפעילות על פי הצורך, ובהתאם לפניותם לעבודה במתחם. הסכם העסקה זה מאפשר גמישות לשני הצדדים, והופך את העבודה ליותר זמינה בעבור אנשים העובדים גם בעבודות אחרות, כפי שנהוג בתחום עיסוק זה. אנו מצרים על הוצאת פעולות שגרתיות מהקשרן, וגיוסן לצורך המאבק. עם זאת, העירייה קשובה לטענות המדריכים במתחם, ובימים אלה נעשית בדיקה ארגונית מואצת לתפעול מתחם ביאליק, שמסקנותיה יוגשו לעירייה בחודשיים הקרובים".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ