עדו בר־אל ועלמה יצחקי הם הזוכים בפרס רפפורט לשנה זו, בסכום כולל של 100,000 דולר

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

זוכי הפרס על שם רות וברוך רפפורט לשנת 2014 הם עדו בר־אל ועלמה יצחקי.

עדו בר־אל, שקיבל את הפרס לאמן הבכיר, יקבל 70,000 דולר, מתוכם 35,000 דולר יוענקו לאמן עצמו ו- 35,000 דולר למימון תערוכה מיצירתו, מלווה בקטלוג. בר־אל (יליד 1959), ששימש עד 2011 כראש מחלקת אמנות בבצלאל, משתמש בחפצים ישנים כמצעים לציוריו. תמרורים, שלטי רחוב, חלקי רהיטים או מכונות ישנות שהושלכו אל הרחוב, נאספים אל הסטודיו בשעת שיטוטים ברחבי העיר.

המעשה הציורי הופך את החפץ היומיומי לאובייקט אמנותי, כאשר סימני החפץ לעתים עדיין ניכרים ולעתים נמחקים כליל ומפנים מקום להתרחשות ציורית המנותקת מההקשר הראשוני שלה, ואז הציור לכאורה מבטל את המרחב הנרטיבי הפיוטי של החפץ ומייצר עוד שכבה של זמן והתייחסות.

מנימוקי הועדה: "ייחודו של בר־אל הוא בניסוח של שפה אמנותית אישית וייחודית המתפרשת על פני שנים רבות של יצירה ומצליחה להכיל בתוכה את ההתכתשות בין השפות האמנותיות השונות ביחס למקום ולזמן, לאישי ולפוליטי כאחד".

לעלמה יצחקי, שקיבלה את הפרס לאמן הצעיר (עד גיל 40), יוענקו 15,000 דולר, וסכום זהה למימון תערוכה וקטלוג. סגנון הציור של יצחקי (ילידת 1984) נבנה מתוך מסורת הציור האקספרסיוניסטי ומתבטא בציוריה במשיכות מכחול עזות ובקומפוזיציות דינמיות וזוויתיות, אך כולל בתוכו גם ציטוטים מתולדות האמנות מתקופות שקדמו למאה העשרים.

יצחקי, המתגוררת ופועלת בדרום תל אביב, בוחנת את המרחב הגיאופוליטי המיָדי שהיא פוגשת ביום־יום ומלקטת מתוכו סצנות שבסטודיו משמשות לה מושאים לציוריה. "הברים, דירות השותפים, מפגש על ספסל, רחובות עיר, כמו אלנבי ודרך יפו – כל אלו מועמדים מחדש כעל במה ומתוארים מנקודת מבט ישירה ואינטימית. אפשר לומר שיצחקי היא 'ציירת חברה' הבולטת בקולה הייחודי שמשקף את הלך הרוח החברתי והפוליטי של בני דורה", כך נכתב בנימוקי הועדה.

חבר השופטים כלל את נציגות המשפחה: רות רפפורט, עירית רפפורט וענת מטלון, דורון סבג, יו"ר ועדת תערוכות ורכישות של מוזיאון תל אביב לאמנות; אלן גינתון, אוצרת בכירה לאמנות ישראלית במוזיאון תל אביב לאמנות; לזר פרוכטר, חבר בוועדת תערוכות ורכישות של מוזיאון תל אביב לאמנות; וסוזן לנדאו, מנכ"ל ואוצרת ראשית, מוזיאון תל אביב לאמנות, שציינה: "פרס רפפורט המוענק בו זמנית לאמן צעיר ולאמן בכיר הינו אחד הפרסים החשובים באמנות הישראלית. הפרס מאפשר למוזיאון תל אביב לאמנות להציג את מיטב האמנים הישראליים".

האמנים הזוכים יתרמו עבודה אחת לפחות לאוסף רות וברוך רפפורט לאמנות ישראלית. האוסף כולו ייתרם למוזיאון תל אביב לאמנות ויוצג בתערוכה במוזיאון, במלאת עשור למתן הפרס.

קרן רפפורט ייסדה ב-2006 פרס בסך כולל של מיליון דולר, לכבוד רות וברוך רפפורט, אשר מוענק מדי שנה לשני אמנים, בכיר וצעיר, המתגוררים ופועלים בארץ. הפרס, הנפרש על פני עשר שנים, ניתן כל שנה במחצית חודש מרץ.

זו השנה התשיעית בה מוענק הפרס, כאשר בשנים קודמות זכו, בין השאר, נורית דוד, נטעלי שלוסר, אבנר בן גל, שרון פוליאקין, אורן אליאב, דגנית ברסט ודוד ריב.

הפרסים יוענקו במוזיאון בשבוע הבא, ותערוכות הזוכים תיפתחנה במוזיאון בסוף מאי.

תגובות