ציור של מאטיס שנגזל על ידי הנאצים הוחזר ליורשים

הציור, המוכר בשמות "אשה בשמלה כחולה מול האח" ו"שמלה כחולה בכסא צהוב", הוא פרי מכחולו של אנרי מאטיס. מאז 1968 הוא הוצג במוזיאון האני אונסטד ליד אוסלו. שוויו מוערך ב-20 מיליון דולר

עופר אדרת
ברלין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
ברלין

מוזיאון נורבגי החזיר ליורשיו של סוחר אמנות יהודי ציור יקר ערך שהנאצים גזלו ממנו. הציור, המוכר בשמות "אשה בשמלה כחולה מול האח" ו"שמלה כחולה בכסא צהוב", הוא פרי מכחולו של אנרי מאטיס. מאז 1968 הוא הוצג במוזיאון האני אונסטד ליד אוסלו. שוויו מוערך ב-20 מיליון דולר.

ב-2012 התקבלה במוזיאון פנייה של בני משפחתו של סוחר האמנות היהודי-צרפתי פול רוזנברג, בדרישה להשיב את הציור למשפחה. לטענת המשפחה, הציור נגזל מרוזנברג בידי הנאצים ומוחזק בניגוד לחוק בידי בעליו החדשים. בתחקיר היסטורי שביצעה המשפחה התברר, כי ב-1937 רכש רוזנברג את הציור מחברו הצייר. שלוש שנים לאחר מכן רוזנברג נמלט לצרפת מאימת הנאצים, והותיר מאחור את אוסף הציורים שלו. שנה לאחר מכן, בהוראת סגנו של היטלר הרמן גרינג, הנאצים בזזו כ-160 ציורים מהאוסף של רוזנברג, בהם הציור הזה של מאטיס. בהמשך התגלגל הציור לידיו של גוסטב רוכליץ, סוחר אמנות ששיתף פעולה עם הנאצים. ב-1950 גלריה בפאריס מכרה את הציור לאיל הספנות ואספן האמנות הנורבגי נילס אונסטד. ב-1968 הוא הקים עם אשתו סוניה הני את מרכז האומנות ע"ש הני-אונסטד ליד אוסלו.

מאטיס, "אשה בשמלה כחולה מול האח"צילום: AP

הני היתה מחליקה אמנותית, שזכתה במדליות אולימפיות והיתה אלופת העולם בתחומה. לצד זאת, היתה כוכבת קולנוע הוליוודית. בתקופת השלטון הנאצי היא היתה מיודדת עם היטלר, נפגשה עמו, ברכה אותו במועל יד וקיבלה ממנו תמונה חתומה, אותה שמרה בביתה. הציור של מאטיס היה הפריט החשוב ביותר שהוצג במוזיאון. בעקבות פניית יורשיו של רוזנברג, פתח המוזיאון בבדיקה בארכיון בצרפת ובארה"ב, אשר העלתה כי הוא אכן נגנב מבעליו בידי הנאצים. בעליו הנוכחיים אמרו, כי החליטו להשיבו ליורשיו כדי לכבד את האמנות הבינלאומיות להשבת יצירות אמנות ורכוש גנובים, אך הדגישו כי הציור הגיע למוזיאון "בתום לב".

השבתו של הציור היא מקרה נדיר יחסית בעולם האמנות. מומחים מעריכים כי הנאצים בזזו מאות אלפי יצירות אמנות מבעליהן היהודים. משפחת רוזנברג טוענת כי כ-400 יצירות נבזזו מרוזנברג עצמו. רק קומץ מהן הושבו לבעליהן בעשרות השנים שחלפו מאז תום מלחמת העולם השנייה. בימים אלה מתנהל מאבק ציבורי ומשפטי סביב אוסף יצירות האמנות שהחזיק בביתו קורנליוס גורליט, בנו של סוחר אמנות נוסף ששיתף פעולה עם הנאצים. גם במקרה זה הוגשה תביעה לבית משפט בדרישה להשיב חלק מהציורים בטענה כי נגנבו מיהודים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ