הושחתה תערוכה של "אקטיב־סטילס" המוצגת בבית הספר שנקר

צילומים של הקולקטיב המתעד מאבקים פוליטיים וחברתיים, 
שהוצגו בבית הספר לעיצוב, הושלכו לפח וזוהמו

דפנה ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה ארד

תערוכה של קולקטיב ActiveStills, תשעה צלמים אקטיביסטים שמתעדים מאבקים פוליטיים וחברתיים בישראל ובשטחים, הושחתה שעות ספורות לפני פתיחתה בבית הספר לעיצוב שנקר.

הקולקטיב נבחר להציג 70 דימויים מעבודותיו בוויטרינה המרכזית בכניסה לבית הספר שברמת גן, במסגרת הכנס השנתי של פורום שנקר לתרבות חזותית. הכנס, שנפתח הערב, מתקיים השנה תחת הכותרת "בין ציות להתנגדות".

תליית התערוכה הושלמה הבוקר. בשעה שלוש אחר הצהריים, שעתיים לפני פתיחת הכנס, עובדי שנקר הופתעו לגלות שהצילומים נתלשו מהקירות והושלכו לפח. חלק מהעבודות הם הצליחו לתלות מחדש, ולאחר שאלה נותרו ללא השגחה, גילו אותן העובדים מושחתות מחדש והפעם מרוחות בנייר טואלט משומש.

פעילים באקטיב־סטילס שהגיעו לתערוכה לא הופתעו במיוחד מהאירוע, אלא רק ממיקומו ותזמונו: "אנחנו די רגילים שתערוכות שלנו מושחתות, אין תערוכה שלנו שעומדת יותר מ-24 שעות, אבל לא ציפינו שזה יקרה כל כך מהר, ובמוסד שיש בו אבטחה", אמר אחד מהם.

התערוכה בשנקר שנתלתה מחדש לאחר ההשחתה צילום: שירז גרינבאום / אק

אורן זיו מאקטיב־סטילס אומר: "הנושאים שאנחנו עוסקים בהם, בשטחים ובישראל, מעוררים מחלוקת. אחת המטרות של הקולקטיב היא להביא לידיעת הציבור את המציאות שמתרחשת 20 דקות מתל אביב, מעבר לגדר ההפרדה או בשכונות, ולהראות לאנשים מה שהם לא רוצים לראות. אם מישהו עצר והתעצבן ועשה פעולה, והגיב לנושא, אז אנחנו מרגישים שהתערוכה עוררה עניין".

ד"ר מיכל גל, ראש לימודי תרבות בשנקר, אומרת: "אני מזועזעת ומופתעת. חשבתי שאנחנו נמצאים במקום מוגן יחסית, שאפשר להתבטא. רצינו להעלות שאלות של תרבות חזותית בין ציות להתנגדות. היו לי פה שיחות מעניינות עם סטודנטים על סתימת פיות, על אי הבנה עמוקה של מושג הדמוקרטיה וכמה מסוכן לסכן אותו. הסטודנטים מביעים עניין ומגינים על זכותם של האמנים להציג".

משנקר נמסר: "הנהלת המכללה מאמינה בחופש ביטוי אקדמי ואישי ומגנה כל ניסיון לפגוע בו. השחתת התערוכה על ידי גורמים שטרם אותרו מהווה הוכחה לחשיבותו של הכנס ולרלוונטיות של הנושאים שיידונו במהלכו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ