מבוכה בברלין: ציור החשוד כגנוב מיהודים התגלה במשרדי קרן התרבות הפרוסית

הציור של קוקושקה הוסר מהקיר במשרד של מנהל הקרן. המקרה נחשף בתקופה רגישה במיוחד בתחום השבת יצירות האמנות שגנבו הנאצים מיהודים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ציור שהיה תלוי במשרדו של מנהל "קרן בעלות התרבות הפרוסית" בברלין הוסר מהקיר, לאחר שהתעורר חשד כי הוא רכוש יהודי גנוב. המקרה המביך, שנחשף בשבוע שעבר, מתפרסם בתקופה רגישה במיוחד בתחום השבת יצירות האמנות שגנבו הנאצים מיהודים באירופה.

במרכז הפרשה הנוכחית ניצב ציור פרי מכחולו של אוסקר קוקושקה האוסטרי. הציור, "כיכר פריז", מתאר את הכיכר המרכזית בברלין, שבה ניצב שער ברנדנבורג, סמוך לבניין הרייכסטאג. הוא צויר ב-1925/6.

אוסקר קוקושקהצילום: © Bettmann/CORBIS

הציור היה בבעלותה של אספנית האמנות היהודייה אנה קספרי, שהחזיקה בו בגלריה שלה במינכן. בשנות ה-30 הוא נמכר לבנק דרזדן ולשלטונות הרייך השלישי. נסיבות מכירתו אינן ברורות, אך קיים חשד כי נמכר בכפייה, כפי שאירע במקרים רבים אחרים.

ב-1939 נסגרה הגלריה של קספרי בידי הגסטאפו. קספרי גורשה ב-1941 ובהמשך נרצחה. הציור התגלגל בהמשך לאוסף "הגלריה הלאומית" בברלין, שמוצג בכמה מוזיאונים בעיר. בעליו הנוכחיים היא "קרן התרבות הפרוסית", האחראית על כל המוזיאונים הציבוריים בברלין.

כעת ייבדק אם גם הציור הזה - כמו יצירות רבות אחרות - נמכר בכפייה לנאצים. אם כן, ייתכן כי יוכרז שהוא רכוש יהודי גנוב, ותיפתח חקירה כדי לאתר את יורשי בעליו.

הרמן פרצינגר, נשיא קרן התרבות הפרוסית, שבמשרדו היה תלוי הציור החשוד, הודה כי "קיימות ראיות" לכך שהציור נגנב מיהודים. בשבוע שעבר הוא כינס מסיבת עיתונאים בהולה, שבועיים אחרי שהתעורר החשד. בין היתר, הוא אמר כי בימים אלה נערכת בדיקה מקיפה ביחס למקורם של ציורים רבים נוספים במוזיאונים של הקרן.

הרמן פרצינגרצילום: Bildschön

הפרשה המביכה נחשפה שלושה שבועות בלבד לאחר שמומחים בברלין קבעו כי אוסף יקר ערך שמוחזק בידי "קרן התרבות הפרוסית" לא יוחזר ליורשי בעליו היהודים, שמכרו אותו לנאצים.

בתוך כך, לפני ימים אחדים הגיעה הממשלה הגרמנית להסכם עם סוחר האמנות קורנליוס גורליט, שיאפשר להשיב ליורשיהן את היצירות הגנובות שבהן החזיק בדירתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ