האם גלריית "משונע" תשנה את עולם האמנות בישראל

צמד האמנים אנטון אברמוב ואורן פישר שהקימו גלריה חדשה לאמנות עכשווית ושמה "משונע" מבקשים לזעזע את סצינת האמנות

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

גלריה חדשה לאמנות עכשווית בשם "משונע" תושק ביום שישי (25.4) בצהריים ברחוב הרצל 112 בתל אביב. הגלריה החדשה הוקמה על ידי צמד האמנים אנטון אברמוב ואורן פישר הבוחרים לרוב בעבודותיהם להתאים את סביבת היצירה וחומריה למסרים הגלומים בה. פישר ואברמוב יזמו בעבר פרויקטים שונים בעלי אופי לא ממסדי כמו התערוכה שקיימו בווילה נטושה בקיסריה או בפרויקט "צבעי בסיס" שהתקיים בבסיסים צבאים נטושים בצפון, האחד על גבול סוריה והשני על גבול לבנון, לשם הוזמנו מספר אמנים לשהות של שבוע כדי ליצור עבודה. יחד מצאו שני האמנים את "משונע", תוך כדי חיפוש אחר סטודיו באזור דרום העיר.

הגלריה תעמוד בחזית של בניין נטוש המיועד להריסה לטובת פרויקט נדל"ן עתידי, והסטודיות של שני האמנים יהיו בעורף החלל. אל המבנה הנטוש הגיעו האמנים במקרה, ואת כל השיפוצים עשו בעצמם, מהחומרים שהיו במקום. הבחירה להתמקם בחלל בלתי אטרקטיבי, מאובק וזמני, "נובעת בו בזמן משאיפת הגלריה להתחבר ולשקף את הסביבה שבה היא פועלת באופן מיטבי מחד, ומניסיונה להציע תיקון למציאות זו מאידך", מספר הצמד.

Klone yourself, "Turmoil", 2014צילום: ללא קרדיט

התיקון אותו מבקש הצמד בא לידי ביטוי ברצון לקדם יצירה של קהילת אמנים שפועלת באופן אוטונומי, משוחררת מהתכתיבים המסורתים והביורוקרטיים של גלריה תל-אביבית טיפוסית, וכלשון הצמד "להימנע מהגדרות, ולהוריד מסכות בדרך ליצירה האותנטית של אמניה". מטרה נוספת של הגלריה היא לקדם אמנים צעירים, בין השאר גם את צמד המייסדים עצמו, ולהעניק להם יד חופשית ביצירתם. הפורמט של הגלריה החדשה יחרוג מהמתכונת הגלריסטית המקובלת בעולם האמנות, ויצור חלל דינמי ומתחלף, המשתנה מתערוכה לתערוכה מבחינת צורה, תוכן וזמן, כדי לקיים אופי עצמאי ובלתי ממוסד. "אנחנו לא רוצים להשתלב בגלגל המשעמם והשגרתי שקורה כרגע בסצינת האמנות, אלא להפתיע, לזעזע קצת את העולם הזה עם הגלריה שלנו, ובעיקר לעשות אמנות בועטת, להעביר מסרים קשים שיגעו באנשים", מספר פישר.

שני האמנים רואים את עצם פתיחת הגלריה כפעולה אמנותית המבקשת ליצור שינוי במרחב התפישתי של הגלריות בארץ. "מה שקורה כיום זה שאמנים נאבקים לחדור למעין מעגל סגור שקשה להיכנס אליו, לקבוצה של אנשים שמטפחת את יקיריה, ואנחנו רוצים להכניס רוח חדשה", מספר פישר. יש לציין כי הרוח האלטרנטיבית שעליה דוהרים צמד האמנים, לא שוללת את ההיבטים הכלכלים שמניעים את גלגלי הגלריה. "משונע", עם כל התזזית והכאוס שבאמתחתה, תיפעל כגלריה מסחרית שמעמידה את תוצריה למכירה, כמו כל גלריה אחרת. מייסדי הגלריה לא רואים סתירה בין שני הדברים ומאמינים בשילוב שבין המסחרי "למופשט או לרוחני" לדבריהם, ובעובדה הפשוטה שאמן צריך למכור את עבודותיו כדי להתפרנס ולהמשיך ליצור.

"מכירת אמנות הפכה לדבר לא ערכי, למשהו שהופך אותי לאמן מסחרי ולא אמיתי, אבל אני לא מאמין בזה", פישר, "כשאתה מוכר זה רק מאפשר לך להמשיך ליצור". באירוע ההשקה תתקיים בגלריה תערוכת מכירה בהשתתפות כ-40 אמנים, לצד תקלוטים חיים והופעות חיות. כל העבודות שיוצגו יימכרו לטובת כיסוי עלויות השיפוץ וההכנה של המתחם, כמו גם לתחזוקה עתידית של הגלריה, הפעלתה כחממה ליוצרים צעירים, והנגשתה לציבור הרחב. בין האמנים שיציגו באירוע הפתיחה: מקס אפשטיין, גיא פיטשון, ורד אהרונוביץ, יונתן הירשפלד, אולגה קונדינה, ניצן מינץ, יערה אורן, עדי סנד, הגר בן ישי, אמיר תומשוב ויונתן גל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ