מת האמן השווייצי הנס רודי גייגר

האמן השווייצי הנס רודי גייגר, שיצר את החוצן עבור "הנוסע השמיני", מת בגיל 74 לאחר שנפצע בנפילה

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן

האמן השוויצי הנס רודי גייגר מת בבית חולים בציריך שבשווייץ, בגיל 74, לאחר שנפצע בנפילה. גייגר היה ידוע בעיקר בזכות המפלצת החייזרית שיצר לסרטו של רידלי סקוט, "הנוסע השמיני", והוא אף זכה באוסקר לאפקטים מיוחדים על החוצן המפחיד בשנת 1980. בנוסף, הוא היה אמן ידוע שיצר עבודות סוריאליסטיות ובז'אנר המוגדר כריאליזם פנטסטי.

לאחר תרומתו לסרט "הנוסע השמיני", גייגר המשיך לעבוד בתחום סרטי האימה, בהם "פולטרגייסט 2" ב-1986 ו"הנוסע השמיני 3", ב-1992. הוא תרם גם לתחום משחקי המחשב. גייגר ידוע גם בזכות פסליו, ציוריו ורהיטים שיצר. מוזיאון הנס רודי גייגר, שנוסד ב-1998 בטירת סן ג'רמן, הוא קומפלקס בן ארבע קומות בתוך העיר העתיקה של גרוייאר, ושם מאוכסנות רבות מעבודותיו של גייגר.

האמן הנס רודי גייגרצילום: AP

גייגר נולד בעיירה כור שבמחוז גראובינדן שבשווייץ. הוא סבל מאוד מנדודי שינה, וציוריו הושפעו מכך. הוא למד ארכיטקטורה, ואת יצירותיו הראשונות יצר במסגרת טיפול באמנות. גייגר השתמש הרבה במברשת אוויר כדי ליצור נופים חדגוניים, סוריאליסטיים ומפחידים. עבודותיו תמיד נחשבו לכאלה שאינן מתאימות לבעלי עצבים רופפים. רבות מיצירותיו, המכונות "ביומכנואידים", הן למעשה שילוב של חלקים אנושיים ומכניים, עם דגש על מיניות שעשויה להיראות מטרידה לצופים. המכנואידים הללו מופיעים ברבים מציוריו ואיוריו של גייגר, כמו גם בפסליו וברהיטים שלו.

גייגר הושפע מאוד מיצירותיו של סלבדור דאלי ומשיריו של טימותי לירי. אוצר מוזיאון ציריך לאמנות, טוביה בזולה, הכתיר את גייגר ביום הולדתו השבעים כאחד האמנים השווייציים החשובים ביותר במחצית השנייה של המאה העשרים. עם זאת, גייגר תמיד התקשה לזכות באהדתם של מומחי התרבות השווייציים, דווקא בגלל שהיה מעורב בתוצרים של התרבות פופולרית, כמו קולנוע ועיצוב עטיפות תקליטים, כמו למשל עבור הזמרת דבי הארי.

גייגר על רקע עבודותיוצילום: AP

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ