הוכרזו סכסוך עבודה ושביתה כללית בבצלאל

הסכסוך הוכרז לאחר דיון סוער בו קרא הארגון לנשיאת האקדמיה פרופ' אווה אילוז לחזור בה מהחלטתה לבטל את מסגרת הקורסים הבין־מחלקתיים ולפטר עשרות מרצים

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן

לאחר דיון סוער שהתקיים היום (ב') בצהרים בקמפוס הר הצופים, החליטה האספה הכללית של ארגון מרצי האקדמיה בצלאל להכריז על סכסוך עבודה ועל שביתה כללית בבצלאל, החל מעוד שבועיים. ארגון המרצים מסר כי "ציבור המרצים קורא לפרופ' אווה אילוז נשיאת האקדמיה לחזור בה מההחלטה השגויה, הבלתי מוסרית והאנטי חברתית על ביטול מסגרת הקורסים הבין־מחלקתיים ופיטורי עשרות רבות של מרצים, ולשתף פעולה עם גוף מקצועי חיצוני אובייקטיבי שימונה כדי לבדוק ולבקר את תקציב האקדמיה ואת התנהלותה הכספית וימצא את מקורות המימון הנדרשים לצורך כיסוי הגרעון התקציבי ללא פגיעה בציבור המרצים והסטודנטים".

כזכור, לפני כשבועיים החלו כמה עשרות מרצים מהאקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, שהקורסים שלהם היו חלק מהמסלול הרב מחלקתי של האקדמיה, לקבל זימונים לשימוע לפני פיטורים. זאת לאחר שהנהלת האקדמיה, בראשותה של הנשיאה פרופ' אווה אילוז והמשנה לעניינים אקדמיים ד"ר טל בן צבי, החליטה לבטל את המסלול הרב מחלקתי. מהנהלת בצלאל נמסר היום בעקבות הכרזת ארגון המרצים, כי היא מצרה על החלטתם לפתוח בסכסוך עבודה. "ההחלטה האקדמית לסגור את היחידה הרב מחלקתית קיבלה אישור פה אחד של כלל ראשי המחלקות בבצלאל.  בשל אחריות תקציבית ואחריות לרווחתם של כלל המרצים הוצעה אתמול פשרה נדיבה כדי למתן באופן משמעותי את רוע הגזירה והביאה את סך הפיטורים למספר קטן של שעות הוראה ומרצים. לאור עובדה זו ההחלטה של ארגון המרצים נראית תמוהה ועלולה להיות אחראית לפגיעה משמעותית בציבור הסטודנטים אשר יפגעו ראשונים ממהלך זה. אנחנו מקווים שנמצא פתרון למשבר הבלתי הכרחי הזה".

בצלאל. נפרדים בצער מקבוצה קטנה, אומרים בהנהלה צילום: רן ארדה

ארגון המרצים של בצלאל, המייצג את כלל המרצים, גם את חברי הסגל וגם את המרצים מן החוץ, והסנאט של בצלאל, מתנגדים לתוכנית הפיטורים, הן מטעמים אקדמיים והן מטעמים של יחסי עבודה תקינים. יו"ר ארגון המרצים של בצלאל, אדריכל מוטי בודק, אמר בתגובה על הודעות הפיטורים כי אין לכך כל הצדקה אקדמית או מוסרית. "רק לפני חודשים ספורים נחתם הסכם בין ארגון המרצים להנהלת בצלאל, שלאחריו העבירו חברי הסגל כמחווה של רצון טוב ומתוך דאגה לתפקודו של המוסד 6 מיליון שקלים מקרנות המחקר שלהם לכיסוי הגרעון השוטף של האקדמיה וכדי למנוע פיטורי מרצים. ציבור המרצים בבצלאל – חברי הסגל, עמיתי ההוראה והמורים מן החוץ – ינקוט במשותף ובאופן נחרץ בכל הצעדים הנדרשים כדי לסכל פיטורים בלתי מוצדקים אלו למען עתידה של האקדמיה ולשמירת תפקידה המשמעותי בתרבות הישראלית".

חן שפירא, שעובד כבר שמונה שנים כמרצה בבצלאל במסלול הרב מחלקתי וגם במחלקה לצילום, והוא אחד המרצים שקיבלו זימון לשימוע לפני פיטורים, אמר כי המרצים חשים שהנזק שנגרם לבצלאל בגלל ביטול המסלול הרב מחלקתי הוא אדיר. לדבריו, "זה ביטוי של מחשבה סגורה ופוריטנית, המנוגדת לרוח הזמן בעולם בכלל, גם באמנות וגם במדע. אמנות לא יכולה להיאחז כל הזמן באמצעים הישנים. היא צריכה לחדש וללכת קדימה. להיות מעודכנת, ולא רק דיספלינרית מקצועית. בכל מקום מדברים על שיתופי פעולה ושיתופי ידע ומחקר בין תחומי, ופה מחזירים את כל הכוח למחלקות, לצורת מחשבה אחת, מיושנת, מסורתית וטהרנית. זה מהלך מוטעה עקרונית. זה לא נכון היום ללמד את הסטודנטים מדיום אחד בלבד, ולא לאפשר להם לבנות דברים יחד ולפגוש עוד צורות מחשבה. התחושה היא שההחלטות כרגע הן ניהוליות תקציביות, ולא אקדמיות ענייניות. אני לא מסתכל על זה כמו על מלחמה אישית, אלא ערכית, על העתיד של בצלאל ושל הוראת האמנות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ