ציורים של מאטיס יוצגו במוזיאון ת"א במסגרת חילופי תערוכות עם הרמיטאז' הרוסי

בשנה הבאה יציג ההרמיטאז' תערוכה של הצייר אלכסנדר ארכיפנקו מאוסף מוזיאון ת"א, והאחרון יציג במקביל תערוכה של מאטיס מאוסף המוזיאון הרוסי

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן

מוזיאון תל אביב לאמנות ומוזיאון ההרמיטאז' שבסנט פטרסבורג, רוסיה, הכריזו היום במסיבת עיתונאים בתל אביב על שיתוף פעולה בין שני המוסדות, שיכלול חילופי יצירות ותערוכות מאוספי שני המוזיאונים — זאת לרגל ציון 250 שנה להקמת ההרמיטאז'. במסיבת העיתונאים השתתפו מנהל ההרמיטאז', ד"ר מיכאיל פיוטרובסקי, מנכ"לית מוזיאון תל אביב והאוצרת הראשית שלו, סוזן לנדאו, אמיר כבירי נשיא קרן מוזיאון ההרמיטאז' בישראל ומרק שפס, יו"ר אגודת ידידי ההרמיטאז' בישראל.

מוזיאון ההרמיטאז' יציג ביוני 2015 תערוכה מאוסף מוזיאון תל אביב, של עבודות פיסול של אלכסנדר אריכפנקו, פסל שנולד בקייב ב–1887. ארכיפנקו עזב את רוסיה ב–1908 ועבר לפריז, שם פיתח את סגנון הפיסול שלו. ב–1923 הוא עזב את אירופה לארה"ב והשאיר מאחור את רוב יצירותיו המוקדמות. עבודות רבות ניזוקו והושמדו בהפצצות במלחמת העולם הראשונה.

אלכסנדר ארכיפנקו, "אשה יושבת", 1920צילום: אלעד שריג

ב–1947 נודע לאמן כי אוסף פרטי שכלל למעלה מ–30 עבודות מוקדמות שלו, בהן פסלים, ציורים, רישומים וציורי־פסלים, נמצא בתל אביב. האוסף הגיע לישראל לאחר עליית היטלר לשלטון בגרמניה, ב–1933, כאשר האספן היהודי־גרמני אריך גריץ נענה לבקשת ידידו ד"ר קרל שוורץ, מנהלו הראשון של מוזיאון ת"א, ושלח חלק ניכר מאוסף האמנות הגדול שלו לישראל בתקווה להציל את העבודות מידי הנאצים. לאחר מותו של האספן גריץ, ב–1955, החליטה משפחתו לתרום למוזיאון את מרבית האוסף המושאל, ובהמשך קיבל המוזיאון עבודות ספורות של ארכיפנקו גם מאספנים אחרים. כיום כולל אוסף המוזיאון 32 עבודות של ארכיפנקו.

אנרי מאטיס, "צעירה בחולצה כחולה", 1939" צילום: מוזיאון הרמיטאג'

במקביל לתערוכה שתוצג במוזיאון הרוסי, יציג מוזיאון ת"א תערוכה שיקבל ממוזיאון ההרמיטאז', של יצירות הצייר הצרפתי אנרי מאטיס. היא צפויה לכלול 3–5 ציורי שמן שהוגדרו על ידי מנהל ההרמיטאז' "יצירות מופת", וכן כמה עשרות רישומים. אחד הציורים שיוצגו בתערוכה הוא "צעירה בחולצה כחולה", מ–1939, שהוא פורטרט של צעירה רוסיה, לידיה דלקטורסאיה, ששימשה כמזכירתו של מאטיס וכמודל הציור החביב עליו במשך עשרים שנה.

אנרי מאטיס, "משחק פטאנק", 1908צילום: מוזיאון הרמיטאג'

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ