איגוד המרצים מן־החוץ להנהלת שנקר: הפסיקו לנסות לשבור את שביתתנו

האיגוד, בו חברים כ–70% מהמרצים בשנקר, נאבק על צמצום הפער בתנאי ההעסקה בהשוואה לחברי הסגל. ההנהלה: אנחנו מכבדים את השביתה

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

איגוד המרצים מן החוץ במכללת שנקר שיגר היום מכתב לחברי הסגל במכללה, ובו ביקש מהם להפגין סולידריות ולסרב לפניות ההנהלה להחליף מרצים מן החוץ אשר נמצאים כרגע בשביתה ללא מועד סיום. "בימים האחרונים נעשו מספר פניות מטעם ראשי מחלקות וההנהלה לאנשי סגל בבקשה להחליף את המרצים מן החוץ במטלות האקדמיות", נכתב בפניית האיגוד למרצי הסגל, "אנו מבקשים להבהיר כי פניות אלו מטעם ההנהלה הן בעלות משמעות אחת בלבד: דרישה מחברי הסגל לנקוט בצעד אנטי קולגיאלי! דרישה זו מנוסחת בלשון רכה, בשלב זה, ופונה אל הזדהותכם עם סבלם של הסטודנטים, כאילו שסבל זה אינו טורד גם את מנוחתנו. זהו צעד מתקדם במאבק נגדנו, מאבק שפונה עכשיו אל פנים המכללה במקום להפנות את האנרגיה ולקדם את ענייני התקציב מול הות"ת ובמקום לקדם את המו"מ מולנו... בקשתנו היחידה היא זו : סרבו לשתף פעולה! שמרו על גבולות ההגינות הבסיסית בין עובדים בשנקר. גם אם אינכם מסכימים לחלק מהצעדים בהם אנו נוקטים, גם אתם וגם אנחנו נצטרך לחיות עם התוצאות עוד שנים רבות לעתיד. אינכם נדרשים לגבות את החלטותינו. אל תלכו מתוך מצוקה רגעית אל צעד שינציח מרירות במשך דור... גיוסכם ללמד במקומנו או לקחת חלק בכל פעילות אקדמית אחרת, הוא ניסיון לא הוגן של ההנהלה לשבור את השביתה, שהיא האופציה האחרונה שנותרה לנו לאור הסחבת והולכות השולל במשא ומתן". 

ביום שני השבוע כבר נעשה ניסיון מצד איגוד המרצים מן החוץ למנוע את ניסיונות ההנהלה לצמצם את הפגיעה בלימודים באמצעות הפנייתם של מרצי הסגל למלא את מקומם של המרצים השובתים. איגוד המרצים מן החוץ שיגר אז מכתב אזהרה לראשי המחלקות במכללה, לבל ישתפו פעולה עם ניסיונות ההנהלה, כביכול, לשכנע אותם לסייע בשבירת השביתה של המרצים מן החוץ. "לתדהמתנו, נודע לנו כי חלקכם פועל למען כפיית שבירת שביתה על ידי המרצים מן החוץ הכפופים לכם ניהולית ומקצועית,  באמצעות פנייה ישירה אליהם ובקשה/דרישה מהם ללמד כרגיל במקום לשבות", נכתב בפנייה של איגוד המרצים מן החוץ. "למקרה שהדברים נעשו בתום לב או בהיסח הדעת ברצוננו להבהיר, כי מדובר בפנייה בלתי-חוקית:  גם אם מדובר בנוסח של 'בקשה' ואף אם היה בנוסח הרך ביותר, הרי ששימוש שלכם במרות ניהולית ו/או מקצועית כלפי המרצים הכפופים לכם למען יימנעו מהשתתפות בשביתה, גורמת למרצים לחשוש שמא מימוש זכות השביתה מצידם יפגע במעמדם ו/או קידומם ו/או אופן/המשך העסקתם. פנייה שכזו, לפיכך, פוגעת אנושות בחופש ההתארגנות של המרצים מן החוץ ובזכותם החוקית והחוקתית לשבות. לאור זאת אתם נדרשים בזאת לחדול מיידית מכל פנייה כאמור למרצים מן החוץ, בין בכתב או בעל פה, באופן ישיר או באופן מרומז", היתה השורה התחתונה של המכתב.

איגוד המרצים מן החוץ, שהוקם תחת חסות ארגון העובדים "כוח לעובדים", משבית את הלימודים בשנקר מאז ה-1 ביוני, וללא הגבלת זמן. באיגוד חברים 330 מרצים, שמהווים כ-70% מכלל המרצים בשנקר. ההשבתה כוללת את השיעורים הפרונטליים, כמו גם הנחיות הפרויקטים, ביקורות סטודיו, וגם את בדיקות הבחינות ועבודות הגמר שיתקבלו לאחר תום הסמסטר, בעוד כשלושה שבועות. בשנקר לומדים כ-2,700 סטודנטים בשני מסלולים – הפקולטה לעיצוב והמכללה להנדסה.

נשיאת שנקר, יולי תמיר. פערים גדולים בשכרצילום: אייל טואג

השביתה הוכרזה לאחר שלטענת המרצים, במסגרת המשא ומתן על הסכם עבודה חדש למרצים מן החוץ, כחלק מניסיון לשיפור תנאי עבודתם, חלה נסיגה מהסכמים קודמים. המרצים מן החוץ טוענים כי הסכם העבודה החדש, עליו מבקשת ההנהלה בראשותה של פרופ' יולי תמיר להחתים את העובדים,  יוצר פערים גדולים מאוד בתנאים ובשכר בינם לבין עמיתיהם במשרות מקבילות באוניברסיטאות. המרצים טוענים כי בתחילת המשא ומתן על הסכם העבודה, לפני כשנה, סוכם כחלק מעקרונות המפתח להסכם החדש, כי תבוטל הפגיעה בשכרם של המרצים במסגרת שיעורי הסטודיו. כעת, לדברי המרצים, ההנהלה נסוגה בה מהסיכום הזה והיא מסרבת לחזור בה מקיצוץ השכר. השביתה הינה חלק ממאבק כולל של המרצים מן החוץ במכללות בישראל לצמצם את הפערים בתנאי ההעסקה בינם לבין מרצים שהינם חברי סגל. המרצים מן החוץ בשנקר, כמו גם במכללות אחרות, מועסקים במתכונת "עונתית", כלומר העסקה ופיטורים מדי סמסטר. חלקם עובדים במתכונת זו כבר למעלה מעשרים שנה.

בתגובה לטענות המרצים מן החוץ לגבי הניסיונות לשבירת השביתה, הודיעה הנהלת שנקר כי "אנחנו מכבדים את שביתת המרצים מן החוץ ואין בכוונתנו לעשות שום דבר שישבור שביתה. הסגל הבכיר נרתם לסייע לסטודנטים בהשלמת משימותיהם לקראת סוף השנה". גורם בהנהלה אמר כי ייתכן שישנם מרצים מן החוץ שהחליטו ללמד, אולם אין לכך כל קשר להנהלה, והם באים ללמד מרצונם החופשי.

דיויד גוס, חבר ועד המרצים מן החוץ בשנקר וראש צוות המשא ומתן מטעם המרצים, הסביר כי העילה להקמתו של האיגוד היתה מלכתחילה העובדה שקיצצו למרצים מן החוץ את השכר על שעות סטודיו, ל-75% מהשכר של שעת הוראה פרונטלית. "כשרוצים לעשות תוכנית הבראה, המרצים מן החוץ הם המקום שהכי קל לעשות בו חיסכון", הוא מסביר. גוס אומר שהמרצים מן החוץ מבקשים להגיע למעמד של עמיתי הוראה, בדומה לצורת ההעסקה המקובלת באוניברסיאות. "מדובר בתעסוקה יותר נורמטיבית, עם יותר ביטחון, רצף, התחשבות בוותק ובדרגה, התייחסות קצת יותר מכובדת למרצים, שלא צריכים לסבול בגלל אילוצים של המערכת". המשא ומתן בין המרצים מן החוץ לבין ההנהלה מתקיים כבר שנה וחצי, ולאחרונה, לדברי גוס, ביקשו נציגי הות"ת (ועדת התכנון והתקצוב שממונה על הסכמי השכר של המועצה להשכלה גבוהה) לסגת מהתקדמויות שכבר נעשו לטובת המרצים, על מנת להתקדם במישורים אחרים של המשא ומתן. "לטעמנו מה שהם הציעו היה ממש גרוע. הם הציעו משרה הרבה פחות טובה ממה שיש באוניברסיטאות. וזה, יחד עם עוד הרבה תנאים שקשורים להעסקה שלנו בתוך שנקר. לא יכולנו להסכים לזה", מספר גוס.

גוס, המלמד תולדות העיצוב בשנקר ועובד במכללה כבר שש שנים, מציין כי היו כבר כמה הישגים מבחינתם של המרצים במשא ומתן לקראת ההסכם. "השגנו התקדמות בנושא מעורבות המרצים בתוך המנגנון האקדמי. אפילו ההגדרה הזאת, של 'מורה מן החוץ', היא מעליבה. אנחנו רצינו שעמיתי הוראה יהיו יותר משולבים במערכת האקדמית של שנקר. וזו התקדמות שהשגנו בכל הרמות. בנוסף, הצלחנו להגיע לסיכומים שמשפרים בצורה משמעותית את תחושת הביטחון התעסוקתית. מה נותר במחלוקת הוא נושא גודל המשרה, שהוא מהותי לשכר. באוניברסיטאות המשרה של עמית הוראה מונה 10 שעות. אנחנו רוצים להגיע ל-12 שעות, אבל הציעו לנו 16. היינו מוכנים להתפשר על 12. הצענו פשרה שלמשך ארבע שנים היקף המשרה יהיה 14 שעות, ובשנה החמישית זה יהפוך ל-12, וגם לזה הם סירבו".

גוס אומר כי נקודת המחלוקת העיקרית בין ההנהלה, הות"ת והמרצים מן החוץ נותר ההבדל בשכר בין שעות סטודיו לשעות פרונטליות. "לפני חודש הוסכם שההבדל הזה יבוטל. לפני שבוע ההנהלה והות"ת אמרו שהם רוצים להוריד את התיקון הזה כדי להתקדם בנושא אחר. זה היה בלתי נסבל מבחינתנו. ראינו את זה כפתיחה של נושאים שהיו כבר סגורים ונסיגה במשא ומתן. זהו עוול היסטורי שאנחנו דורשים לתקן מיד. בנוסף ישנו ויכוח בינינו על הנוסחה לחישוב ותק למרצה. אנחנו דרשנו שהנוסחה של המוסדות להשכלה גבוהה יוחל גם על שנקר ומכללות, אבל מנסים להציע לנו נוסחה פחות טובה. טבלאות הוותק אמורות להיות מ-1 עד 25 שנה. בגלל השכר הנמוך יותר של המרצים מן החוץ, טבלת הוותק מבחינתם הופכת להיות רלוונטית רק אחרי 19 שנה, רק אז הם מגיעים למשכורת של מרצה באוניברסיטה. כך שבעצם נוצרה טבלת ותק מאוד קצרה, אופק ותק של 6 שנים בלבד. רצינו שיתקנו והם לא הסכימו".

בקרב המרצים מן החוץ שורר מרמור רב על ההבדלים בתנאי ההעסקה בינם לבין מרצים שהם חברי סגל, ובעיקר תחושה כי אין היגיון של ממש בהבדלים בין הקבוצות. "קשה לדעת איך בכלל מתקבלים להיות חברה סגל", הסבירה אחת המרצות מן החוץ, שביקשה שלא להזדהות בשמה. "את לא יודעת מי התקבל ולמה. את לא יודעת באיזה פרמטרים את נמדדת כדי להתקבל. אנחנו כולנו אנשי מקצוע, אנשים משכילים. למה אנחנו צריכים לשבת באותו חדר ולהיות שונים מבחינת התנאים, כשאנחנו מרצים זה לצד זה?".

"מרצים מן החוץ רוצים להפוך לעמיתי הוראה, כמו באוניברסיטאות. אבל הות"ת רוצים ליצור עמיתי הוראה סוג ב', כמו במכללות", מסביר גוס, "אנחנו רוצים מעמד כמה שיותר ראוי ומכובד. גם מה שקורה בבצלאל הוא בגלל המעמד הנחות של המרצים מן החוץ. מי שסופג את כל עול הפיטורים והשינויים, כשאקדמיה רוצה להיות דינמית ומשתנה, זה המרצים מן החוץ. זה מצב בלתי נסבל. החולי והחולשה המובנית של המרצים מן החוץ יוצרת סיטואציה כמו בבצלאל, שאדם עומד ומטגן שניצלים לארוחת ערב ופתאום מפטרים אותו בטלפון".

פרופ' יולי תמיר, שיגרה לפני כחודש וחצי מכתב לסטודנטים ולמרצים, בו ביקשה להבהיר את עמדת ההנהלה לגבי טענות המרצים מן החוץ. במכתב כתבה תמיר כי "אחרי חודשים רבים של מו"מ עם ועד איגוד המרצים מן החוץ והנהלת הות"ת, הגענו להטבות ולהישגים משמעותיים העומדים במרכז ההסכמות שבין הצדדים... ידוע כי ישנם הבדלים בתנאי העסקה בין אוניברסיטאות לבין מכללות ויש להדגיש כי ההסכם המוצע הינו הטוב ביותר שמכללה יכולה להציע למרציה על פי הנחיות ות"ת. דחיית החתימה על ההסכם בשנקר עד שיושן הסכם ארצי, ככל שיושג, תביא לכך שלא נוכל ליישם את מה שהוסכם בשנת הלימודים הקרובה, וההפסד כולו יהיה של המרצים עצמם... יש לציין כי הנושא העיקרי השנוי במחלוקת במשא ומתן בינו מספר שעות ההוראה המהוות משרה מלאה. נושא זה הינו ות"תי במהותו ואינו נמצא בתחום קבלת ההחלטות של הנהלת שנקר. לשם הדיוק בנתונים – בעוד שנוהל ות"ת דרש 16 שעות הוראה למשרה מלאה, שנקר הציעה להגדיר פשרה כמשרה מלאה של 14 שעות וקיבלה אישור לכך מהות"ת. שוני נוסף יתאפשר רק ברמה הארצית ואנו רחוקים מאוד מלראות התארגנות ארצית של כלל המרצים מן החוץ במכללות... הצהרתי כבר בתחילת המו"מ ואדגיש זאת שוב – הנהלת שנקר מעוניינת בשיפור תנאי עובדיה ובהסכם אשר יעגן את תנאי העסקתם. לאור האמור לעיל כדאי לחתום על הסכם מיטיב בשלב זה כאשר לא נמנע מהמורים לקבל הטבות עתידיות במידה ויושג הסכם ארצי. לצערנו גורמים חיצוניים המעוניינים בהמשך הסכסוך על מנת לחזק את מעמדם הציבורי מפיצים מידע לא מדויק בקרב העובדים ובמטרה למנוע משנקר להגיע להסכם ולעובדיו ליהנות מהטבות שהוסכם עליהם".  

בניגוד לבצלאל, בשנקר אין איגוד שמאחד את כלל המרצים. חברי הסגל אינם חברים באיגוד המרצים מן החוץ, ולדברי גוס, ישנה בהחלט פגיעה בסולידריות בין המרצים. "היתה פניה מצד ההנהלה שמרצי סגל ייכנסו ללמד במקום המרצים מן החוץ. זה חמור אם זה יקרה. אם ההנהלה תצליח להסית ארגון אחד נגד ארגון אחר. אנחנו מקווים שהוועד של הסגל לא יתפתה להצעה הזאת. בבצלאל זה אותו ארגון, לא סתם סולידריות. היסטורית הארגון שלנו קם כי ארגון המרצים של שנקר החליט לא להכניס את המרצים מן החוץ. כשיש איגודים שונים יש יתרונות וחסרונות. אבל סולידריות היא דבר חשוב. אנחנו יודעים שגם הסכמי הסגל נפתחים בעוד שנה, והסולידריות עובדת לשני הכיוונים".

מאז ה-22 במאי, לטענת גוס, לא התקיימו כל מגעים בין הצדדים, וכרגע המרצים מן החוץ מתכוונים להמשיך את השביתה עד שתושג הסכמה, אפילו אם פירוש הדבר יהיה שהשביתה תימשך גם אל תוך שנת הלימודים הבאה. "אנחנו מוכנים לשבת ולהתקדם בכל רגע. אבל כמו שאנחנו התפשרנו על הרבה דברים, גם הם צריכים. בינתיים הם לא עושים ניסיון לעצור את השביתה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ