אנשי רוח קוראים לביטול תערוכה בינלאומית המוצגת בטכניון, בגלל הכיבוש

כמאה אמנים ואנשי רוח ובהם ג'ודית באטלר יוצאים נגד הצגת התערוכה "Living as Form" בישראל

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

ג'ודית באטלר, ואליד ראאד, מרתה רוסלר ועוד כמאה אמנים ואנשי רוח חתמו על מכתב פומבי הקורא למשתתפים בתערוכה הנודדת "Living as Form" של הארגון "קריאייטיב טיים" לסגת ולפרוש, משום שהתערוכה מוצגת במוסד בעל "תפקיד מרכזי בשמירה על הכיבוש הבלתי צודק והבלתי חוקי של פלסטין".

המכתב יצא לאור בתגובה לגילויים שנחשפו בשבוע שעבר בדבר הצגתה של התערוכה הפוליטית-חברתית בישראל, למשך חצי שנה. התערוכה, בגרסה הנודדת שלה, מוצגת בין השאר בטכניון בחיפה, המנהל לדברי המתנגדים "קשרי מחקר ופיתוח נרחבים עם הצבא הישראלי ותעשיית ההגנה הטכנולוגית”. בהמשך המכתב הפומבי מפורט ההקשר הצבאי של הטכניון, כולל הפיתוח של מטוסים ובולדוזרים לא מאוישים, וציון העובדה שישראל היא המובילה ביצוא של מזל”טים בעולם.

ג'ודית באטלרצילום: ינאי יחיאל

מ"קריאייטיב טיים", יוזמה ללא מטרות רווח שנולדה ב-1974 בניו יורק, הצהירו לעומת זאת שהם נמנעים מלהחרים ולבטל את התערוכה. את האחריות, כך הם כתבו בהצהרה, הם מותירים לאמנים עצמם. "המכתב משקף את חומרת המצב בנוגע לנושאים הקשורים לישראל ופלסטין, כמו לשיקולים של צדק חברתי, אמנות ואותן תשתיות שבמסגרתן אנו פועלים", כלשון ההצהרה של "קריאייטיב טיים". "אנו מכבדים את האמנים שהופכים את עמדותיהם לפומביות. יש לציין כי חלק מהאמנים חתמו על המכתב, בעוד האחרים בחרו שלא לעשות זאת”.

את התערוכה הבינלאומית רבת המשתתפים "Living as Form" אצר האוצר הראשי של "קריאייטיב טיים", נאטו תומפסון. התערוכה מספקת מבט רחב על מגוון של פרקטיקות חברתיות המתגלמות בין השאר בתיאטרון, אקטיביזם, תכנון עירוני ואמנות. לדברי רנו פרוץ' מהארגון "אוצרים עצמאיים בינלאומיים", האחראי על נדידת התערוכה, שמונה אמנים וקבוצות פרשו מהתערוכה עד כה, כולל צמד האמנים הידוע אלורה וקלזדילה, "נשים בגלים” ועוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ