מתה האמנית והשחקנית "אולטרה ויולט" מחבורת הפקטורי של אנדי וורהול

איזבל קולין דופרזן הופיעה בסרטים של וורהול אבל בהמשך ביקרה קשות את התקופה. לאחרונה הוצגה תערוכה שלה בניו יורק

איתן בוגנים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתן בוגנים

איזבל קולין דופרזן (Isabelle Collin Dufresne), האמנית, הסופרת והשחקנית הידועה בכינוי "אולטרה ויולט", שכיכבה בימי התהילה של ה"פקטורי" של אנדי וורהול, מתה בשבת (14.6) בבוקר בבית חולים במנהטן, ממחלת הסרטן.

אולטרה ויולט, שמעולם לא נישאה, נולדה ב–1935 למשפחה מהמעמד הבינוני־גבוה בצרפת. בכל פעם שהראתה נטיות מרדניות כנערה, סיפרה, הזמינו הוריה כומר קתולי כדי שיבצע בה גירוש שדים. ב–1973, לפי "ניו-יורק טיימס", היא כמעט מתה כתוצאה מאורח חייה הקיצוני, אבל בשנות ה–80 כבר גינתה האמנית את השימוש המוגזם בסמים, את ההוללות המינית ואת האנוכיות הבלתי מרוסנת שאיפיינו את ה"פקטורי” של וורהול. היא הביעה חרטה על מעשיה בתקופה ההיא ומאוחר יותר אף הפכה לחברה בכנסייה.

היא עבדה כאמנית עד יום מותה. באביב האחרון הוצגה תערוכה שלה בגלריה "דילון" בצ'לסי, ניו יורק, "אולטרה ויולט: סטודיו משוחזר", שכללה מבחר ציורים, פסלים, הדפסים, סרטים ועבודות ניאון. התערוכה ננעלה שלושה שבועות לפני מuתה. בראיון וידיאו מ–2009 סיכמה אולטרה ויולט את היכולות האמנותיות שלה: "יש לי דמיון אינסופי. ייתכן שאין לי יותר מדי טכניקה".

בחלק ניכר מעבודותיה האחרונות עסקה באסון ה–11 בספטמבר, כשהיא משתמשת בספרות הרומית IX ,XI כפלינדרום גרפי, בשילוב דמותו של מיקי מאוס בעל כנפי מלאך.

אולטרה ויולט היתה בשנות העשרים המאוחרות שלה כשפגשה את וורהול. זמן קצר לאחר מכן, ב–1964, וורהול ביקש לצלם אותה לסרטיו. בשנה שאחרי היא ערכה את הופעת הבכורה שלה תחת שמה האמיתי, בסרט "החיים של חואניטה קסטרו", קומדיה פוליטית מאולתרת בשחור־לבן. בסרט השני של וורהול שבו השתתפה, "אני, אדם" (1967), לצדן של ניקו וואלרי סולאנס (שמאוחר יותר פצעה קשות ביריה את וורהול), היא אימצה את השם אולטרה ויולט, בגלל הצבע הסגול ששלט במראה החיצוני שלה – בשיער, בשפתון ובצלליות העיניים.

מלבד מספר רב של סרטים תיעודיים שנעשו כעבור זמן על התקופה ועל כוכבי ה"פקטורי", הופיעה אולטרה ויולט ב–17 סרטים, בין השאר, ב"קאובוי של חצות" (1969), בסצינה של מסיבה עם האורחים הקבועים של ה"פקטורי"; בתפקיד קטן בסרט של מילוש פורמן מ–1971, "Taking Off”; ובסרטו של פול מזורסקי "אשה לא נשואה" (1978).

התפקיד האחרון שלה היה בסרט ”Blackout” מ–1994, בבימויה של פאוליטה סדג'וויק, בת דודה של אדי סדג'וויק, כוכבת נוספת ב"פקטורי" שמתה ב–1971, כשהיא בת 28 בלבד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ