700 עבודות אמנות ישראלית ובינלאומית במכירה פומבית בתירוש

בין האמנים שבית המכירות הפומביות יציע את עבודותיהם למכירה: ראובן רובין, שהציור שלו Flower East River יימכר במחיר ההתחלתי הגבוה ביותר, אביגדור אריכא, לאה ניקל וערן רשף. המכירה תתקיים בשבת הקרובה ובזו שאחריה

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

במוצאי שבת הקרובה ובזו שאחריה יתקיימו בבית המכירות הפומביות תירוש שני חלקיה של מכירה פומבית מספר 154, שתכלול בסך הכל 700 עבודות אמנות ישראלית ובינלאומית. המכירה הראשונה תכלול את העבודות שמחירי ההתחלה שלהן גבוהים יותר, ובין השאר יוצעו בה עבודות מעזבונם של תמר וטדי קולק, ובהם דיוקן של טדי קולק שצייר אביגדור אריכא, רישומי תכנון של מזרקת סטרבינסקי וציור גואש של ירושלים מאת האמנית ניקי דה סאן פאל, והרישום "דייגים בטבריה" של ראובן רובין. עוד יוצעו 80 עבודות מאוסף גבי ועמי בראון, ובהן ציורים של לאה ניקל, יאיר גרבוז ויחזקאל שטרייכמן.

מחירה ההתחלתי של העבודה היקרה ביותר שתוצע למכירה, הציורFlower East River של ראובן רובין, הוא 150-100 אלף דולר. העבודה שמחירה הוא הנמוך ביותר היא קריקטורה של טדי קולק, שמחירה ההתחלתי 400-300 דולר.

דב חזן, הבעלים של בית המכירות תירוש, מציין כי בין הפריטים הייחודיים המוצעים הפעם למכירה ניתן למצוא שבעה פאנלים ענקיים של האמן ז'אן דוד, שעיטרו בעבר את בית הקפה רוול ברחוב אבן גבירול בתל אביב. הפאנלים נוצרו ב-1961 והוצבו בבית הקפה עם פתיחתו ב-1967. "קיבלנו אותם מהיורשים של בעלי בית הקפה, ואלה היו שבעה פאנלים שחורים כהים, כי באותן שנים היה מותר לעשן בבתי הקפה. אחרי שניקינו אותם גילינו את הצבעים האמיתיים", מספר חזן. "זה כמובן לא מתאים לכל אחד, אבל למי שיש לו הקירות או הלובי, זו חגיגה ישראלית ממדרגה ראשונה". העבודה מוערכת בסכום התחלתי של 25-15 אלף דולר.

בין האמנים האהודים על האספנים שעבודותיהם נכללות במכירה ציין חזן גם את הצייר ערן רשף, זוכה פרס שיף לאמנות פיגורטיבית לשנת 2010. "הוא אחד הכוכבים העולים בתחום הציור בארץ. לפני שנה מכרנו עבודה שלו בהרבה מאוד כסף - 72 אלף דולר. אלה מחירים שמציבים אותו בשורה הראשונה עם כל האמנים הרציניים, למרות שהוא אמן יחסית חדש. המחיר הזה עובר אפילו את לאה ניקל ויאיר גרבוז ומתקרב לשיא של רייזמן. לוקח לו הרבה זמן לצייר, אז אנשים שמעוניינים בעבודות שלו ממתינים אצלו בתור. הכל מוזמן ונמכר מראש".

חזן מציין כי מאז המשבר הכלכלי של 2008 יש עלייה מתמדת בהשקעה ביצירות אמנות. "האמון של אנשים במוסדות הפיננסיים התערער, ומצד שני התפרסמו מחקרים על התשואות הגבוהות שהאמנות מניבה, אז אנשים אומרים, אני לא אשים את כל הכסף שלי על אמנות אבל אני אפזר גם בזה. הקירות של הלקוחות הוותיקים כבר מלאים, ואוכלוסיית האספנים מתחלפת, אחרת לא היתה לנו זכות קיום. אחרי 22 שנים אנחנו כבר ממחזרים, למשל לאחרונה נפטר לקוח שלנו שהיה מנתח ידוע, והבן שלו הוציא למכירה 75 עבודות שאת רובן אבא שלו קנה אצלנו. זה מעגל. הדברים חוזרים לשוק".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ