"תנועה ציבורית" בין המועמדים לפרס בינלאומי חשוב באוקראינה

פרס דור העתיד מוענק לאמנים צעירים על ידי מרכז לאמנות בקייב. פרט ל"תנועה ציבורית" מועמדים לו 20 אמנים נוספים

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

"תנועה ציבורית" של אמנית הפרפורמנס הישראלית דנה יהלומי נבחרה לרשימה הקצרה של המהדורה השלישית של פרס דור העתיד, שמעניק מרכז לאמנות בקייב שבאוקראינה שהקים איש העסקים ויקטור פינצ'וק וקרוי על שמו. הפרס מיועד לאמנים עד גיל 35, מרחבי העולם. את הפרס, שנוסד ב-2009, מגדירה קרן פינצ'וק ככזה שנועד "לגלות, להכיר ולהעניק תמיכה ארוכת טווח לדור העתיד של האמנים. הפרס מקווה להרים תרומה משמעותית לפתיחת מעורבות של אמנים צעירים בעולם התרבותי המתפתח, המשתנה והגלובלי". לצדה של "תנועה ציבורית" נמצאים ברשימת המועמדים הקצרה אמנים מקולומביה, זימבבואה, סין, אוקראינה, פרו, קובה, מדינות המפרץ הפרסי ועוד.

טקס חלוקת הפרסים יתקיים בדצמבר 2014 בקייב, ולצדו תתקיים גם תערוכה של 21 המועמדים לפרס, שתיפתח כבר באוקטובר. 21 האמנים הנבחרים לרשימה הקצרה יציגו בתערוכה מיוחדת שתיפתח במסגרת הביאנלה בוונציה, במאי 2015. חבר השופטים הבינלאומי של הפרס יבחר את הזוכה בפרס הראשון, שלו יוענקו 60 אלף דולר במזומן ועוד 40 אלף דולר המיועדים למימון יצירה חדשה. בנוסף, יוכלו השופטים לבחור עד חמישה אמנים מתוך הרשימה הקצרה שיזכו בפרס מיוחד שאינו מענק כספי ישיר אלא מימון של שהות באחד ממרכזי האמנות השונים המעניקים לאמנים אפשרות להתפתח ולעסוק ביצירה.

"תנועה ציבורית"צילום: תנועה ציבורית

בחבר השופטים של הפרס השנה יושבים האמן הבלגי יאן פברה, פרנצ'סקו בונאמי (המנהל האמנותי של קרן סנדרטו ררבאונדנגו לאמנות בטורינו שבאיטליה), האמנית הקולומביאנית דוריס סלסדו, האוצרת העצמאית ביסי סילבה (מנהלת המרכז לאמנות עכשווית בלאגוס, ניגריה), פיליפ טינארי (מנהל מרכז אולנס לאמנות עכשווית בבייג'ין), אדם זיימצ'ק מפולין (המנהל האמנותי של הדוקומנטה ה-14 שתתקיים בקאסל שבגרמניה ב-2017), ואקהארד שניידר, מנכ"ל מרכז האמנות פינצ'וק בקייב.

האמנית הישראלית קרן ציטר נמנתה על מועמדי הרשימה הקצרה של הפרס במהדורה הראשונה שלו, ב–2010. במהדורה השנייה ב–2012 זכתה בפרס הגדול הציירת הבריטית לינט יאדום בואקייה, ובפרסים המיוחדים זכו ג'ונתס דה אנדרדה מברזיל, מיקול אסאל מאיטליה, מרווה ארסניוס מלבנון, אחמט אוגוט מטורקיה וראיינה טאבט מלבנון. בפרס בחירת הקהל זכה מאירו קויצומי מיפן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ