האמנים משתלטים על אירועי "לילה לבן" בתל אביב

תערוכות, מיצגים, מרתון רישום עירום לצד מופעים מוזיקליים, יצירות מחול ועוד יתקיימו היום בתל אביב כחלק מאירועי "לילה לבן"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

גם השנה, עשור מאז ההכרזה של אונסק"ו על "העיר הלבנה" של תל אביב כאתר מורשת תרבות עולמית, תקיים עיריית תל אביב־יפו בליל חמישי את סדרת אירועי "לילה לבן". עשרות אירועים יערכו במקביל בחוצות העיר ובמרכזי התרבות, מצפון העיר ועד לדרומה (משוק הפשפשים ושוק התקווה עד לגן החשמל ושרונה), משעות הערב המוקדמות אל תוך הלילה. לצד מספר גדול של מופעי מזיקה, תיאטרון, מחול, ספרות, ספורט, מסיבות וסיורים, יתקיימו בתל אביב גם מספר אירועים הקשורים לאמנות: כמיטב המסורת, יישארו המוזיאונים בעיר פתוחים עד חצות והכניסה אליהם תינתן בחצי מהמחיר הרגיל.

"סטודיו 6B", בית הספר לעיצוב ואדריכלות (אחד העם 39), יהפוך לגלריה פתוחה בה יוצגו העבודות המצטיינות של בוגרי המכינה במסלולי עיצוב פנים, עיצוב תקשורת חזותית, עיצוב אופנה, טקסטיל וצורפות, עיצוב תעשייתי, אדריכלות, צילום, אנימציה ואמנות. במקביל, מרתון רישום מודל עירום שיהיה פתוח לקהל הרחב יתקיים בשלושת מפלסי הסטודיו.

במרכז לאמנות, תרבות וחינוך מבית המדרשה לאמנות בית ברל, "הירקון 19" (הירקון 19), יציגו המוזיקאים נועם רותם, דני מאיר וגיורי פוליטי את "Single Copy" פרויקט מיוחד בו תוקלט, תודפס ותופץ יצירה חדשה אל מול הקהל, בכל אורך ובכל אמצעי שייחפוץ בו הקהל. "מערכת החוקים של סינגל קופי מעמידה במבחן את מערכת היחסים שבין האמן, היצירה והקהל, תוך שהיא נוגעת בזמן אמת בשאלות טעונות הנוגעות לערך ולעצם קיומה הממשי של היצירה", אומרים המארגנים. "הקהל הופך עד לתהליך היצירה ולמעשה לשותף פעיל, וברגע שהיצירה נשלמת היא כבר לא בתחום שליטתו של האמן".

המציגה השלישית של פרויקט "קיר בעיר" (אחרי יאיר גרבוז ולאחריו גל וינשטיין), הוא קיר העירייה הדרומי (מתחת למרפסת בכיכר, פונה אל כיכר רבין), היא האמנית ליהי תורג'מן שבחרה להציג את שרידי קירות הבית שלה שהיה ואינו. תורג'מן חייתה ועבדה בבית ברחוב ברנר בחמש השנים האחרונות, עד שנהרס לאחרונה ופינה מקומו לבית דירות חדש. מתוך קירותיו של הבית ששימשו מצע לעבודותיה, חילצה האמנית דימויים "קוסמיים מרהיבים, נופי עולם, מפות לווין המגלות רכסי הרים ואגמים לא ידועים, מפות גיאוגרפיות, לצדן מופיעים דימויי חיות דמיוניות, לבבות, דמויות, צלליות, דימויי רפאים שמילאו את הבית בשנותיו האחרונות", כפי שנכתב בהודעה שיצאה מטעם העירייה.

עבודה של קבוצת אנטי מחיקוןצילום: איתמר ענבר

האירועים המרכזים של ה"לילה הלבן" יתרחשו ב-"גַבִּירוֹל", מרכז התרבות והאמנות החדש של העירייה (אבן גבירול 108), שם ניתנו סטודיות ליוצרים מתחומים שונים לתקופה של שנה (עד אשר תחל בנייתו של פרויקט מגורים יוקרתי). ב"קיר גַבִּירוֹל", הוא חזית הבניין, תוצג עבודת הווידיאו "כיסאות" של האמן רונן שהרבני, שתלווה במוזיקה מאת אבי בללי. ב"מנהרת גַבִּירוֹל" תתקיים מסיבה עם מיצבים של האמנים יוחאי מטוס, בוריס אויכרמן ועוד, וב"גלריה גַבִּירוֹל", אחד החללים שבתוך הבניין, תיפתח התערוכה "חוק האמנות" של קבוצת ״אנטי מחיקון״, תערוכתם השנייה של קבוצת בוגרי המחלקה לאמנות רב תחומית בשנקר. העבודות בתערוכה של קבוצת האמנים הצעירה מבקשות לחתור תחת חוקי המדינה, הכלכלה והמשפט ולבחון את מקומה של עשיית אמנות כחובה מוסרית. באמצעות וידאו, מיצב, פיסול וציור מבררת התערוכה מהו מקומה של עשיית אמנות בעידן שבו כל עשייה ותוצר הם ראשית כל פונקציות כלכליות. "האם האמנות נופלת אל הקטגוריה של עבודה למרות שהיא אינה שוות ערך כספי? האם היא תחביב למרות שאינה בהכרח מענגת או מהנה? כיצד ניתן לכמת ולהעריך את עשיית האמנות או כל עשייה שאינה פונקציונלית, שאי אפשר להגדיר במונחי רווח והפסד, אך בכל זאת, היא תובעת את מקומה בעולם", תוהים חברי הקבוצה באשר למתח שבין האמנות להגיון הקפיטליסטי הרווח כיום.

לצד ההתלבטויות באשר לדילמות הכלכליות שבעשייה ובתצוגה של אמנות, הרחיבו חלק מחברי הקבוצה את עיסוקם גם לקונפליקטים המוסריים והאתיים שהממון נושא עמו. האמנית שאשא דותן למשל יצרה עבודת וידאו שבה היא מופיעה — צובעת עם ידיה בצבע שחור את החלל הלבן בו היא נמצאת. באמצע הפרפורמנס של דותן נופל עליה משמיים גשם של שטרות כסף, והיא צובעת גם אותם בשחור עם ידיה בפעולה אקספרסיבית ומחדירה אותם לציור הקיר שלה. בעבודה זו, הקרויה "אני יורקת לבאר שממנה אני שותה", דותן מתייחסת באופן ישיר ליחסים האמביוולנטיים שלה באשר להיותה גורם מחולל מצד אחד, ומאידך כלי משחק משני בכלכלה הגדולה של האמנות (והשבחת הנדל"ן, במקרה הזה). כמעט כל חברי הקבוצה גם התייחסו למיקום יוצא הדופן שבו מוצגת התערוכה — חדר המכונות הישן של בזק, עם תיבות החשמל הישנות והרוח התעשייתית שעדיין דבקה בקירותיו. בעוד איתמר ענבר בנה את המיצב שלו בהתאם לחלל, האמנית הצעירה עדי גולדובסקי בנתה בתוך מה שנראה כמו קרון תיאטרון, מעין מכונה שיש ביכולתה לייצר שמחה או עשייה, וגם צער. המכונה של גולדובסקי, העשויה מקונסטורקציית עץ ומנגנון שמורכב מדלי שחור שמסתובב ובתוכו מקל עץ, מתפקדת כסוג של משל על הנפש האנושית.

עבודה בעלת אופי דידקטי יותר היא הרצאת הוידאו של חביב קפצון, בה מדגים האמן הצעיר באמצעות הרצאה מצולמת הבנויה כמצגת, את הטקסט והתמה של התערוכה. על ידי השוואה בין ג'קסון פולק בזמן פעולה ותמונה של אדם עובד במשרד, מסביר קפצון בעבודת הוידיאו שלו את ההבדל בין עשיית אמנות לעבודה, ואת המעמד החמקמק של האמן בימינו. עוד במציגים: עידו ברקוביאר, סיוון דיין, עודד יעקב, לי נבו, גל עמירם ואלה קנדל.

אירועים נוספים:

מבחר אירועים יתקיימו היום עד השעות הקטנות של הלילה ברחבי תל אביב־יפו. להלן כמה מהם (הפירוט המלא באתר http://whitenight.whats-on.co.il/)
 תיאטרון: "במערכה האחרונה" על פי צ'כוב תוצג ב–20:00 בתיאטרון קרוב בתחנה המרכזית החדשה. "בעלי שם", סיור מופע של תיאטרון מסתורין ייצא ב–20:30 מהקומה השביעית.
 אופרה: קונצרט אופרה אל תוך הלילה יחל בחצות במשכן לאמנויות הבמה. סולני האופרה הישראלית יבצעו אריות, דואטים ואנסמבלים מאופּרות ועוד.
 מחול: "וירוס" בביצוע להקת בת שבע ב–21:00 במרכז סוזן דלל. אנסמבל בת שבע יעלו את "Flock" ב–21:00 וב–23:00
 מוזיקה: בפארק מנחם בגין יתקיים מ–17:30 הפנינג לילדים כולל מתנפחים, הפעלות ומופעים. במתחם ביאליק יהיו מ–18:00 הופעות של מוריס אל מדיוני, "גרוב אמבסדורז" ועוד.  במרכז ענב לתרבות בתל אביב יופיעו ב–19:00 "מריונטה סול", טל פוגל, "פינקי" והרכבים מוזיקליים של נוער מבית הספר לרוק ביהוד "ארטיק". בגן הפסגה ביפו העתיקה יופיעו מ–20:30 ערן צור, עמיר לב, תמר אפק, "ועדת חריגים" ועוד. באותה שעה יופיעו בנמל יפו "רוקפור", "לואי מרשל" ואחרים. "כנסיית השכל" תופיע בבארבי ב–21:00. חמי רודנר ודנה ברגר יופיעו במרכז יצחק רבין ב–20:00 ו–22:00. במרכז ברודט יופיעו ב–21:00 שלומי שבן וחכם דוד מנחם וב– 23:00 יונתן רזאל. מופע שירי תיאטרון בביצוע שחקני קאמרי ושירי מחזות זמר בביצוע סולני האופרה יתקיים ברחבת משכן אמנויות הבמה ב–21:00.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ