הציור מעורר המחלוקת של ישראל הרשברג נמכר ב–36,800 דולר

הציור היה אחד משלושה ציורים של הרשברג שעמדו במרכזו של עימות בין הצייר לבין הבעלים של הציורים ובית המכירות מונטיפיורי

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שני ליטמן
שני ליטמן

הציור "עתלית" שצויר על ידי ישראל הרשברג אך חתום בשם "הר צבי" נמכר אתמול בבית המכירות הפומביות מונטיפיורי בסכום של 36,800 דולר, לאחר שהוערך בסכום של 30-20 אלף דולר.

הציור היה אחד משלושה ציורים של הרשברג שעמדו במרכזו של עימות בין הצייר לבין הבעלים של הציורים ובית המכירות מונטיפיורי. הרשברג טען כי הציורים הללו צוירו על פי הזמנה למטרות רווח כלכלי בלבד, שאיכותם האמנותית ירודה וכי הוא אינו עומד מאחוריהם, ולכן גם חתם בשם "הר צבי" ולא בשמו שלו. למרות זאת הוצעו הציורים בבית המכירות תחת שמו של הרשברג. לאחר שבין משפט קבע כי הם אכן צוירו על ידי הרשברג וגם הרשברג עצמו הודה בכך.

"עתלית" שצייר הרשברג, וחתם "הר צבי". למרות התנגדות האמן

הציור "נוף" של הרשברג, שגם ממנו הסתייג האמן, נמכר תמורת 2300 דולר לאחר שהוערך ב-3,000-2,000 דולר. הציור השלישי מקבוצה זו, "דיוקן רב", לא נמכר כלל.

במכירה נמכרו כ-50% מהפריטים שהוצעו, והפדיון הכולל שהושג הוא כ-600 אלף דולר.

הציור שקיבל את המחיר הגבוה ביותר במכירה הפומבית היה "נוף בגליל" של ראובן רובין משנות ה-60, שנמכר תמורת 115 אלף דולר, לאחר שהוערך בסכום של 100-150 אלף דולר.

"דמות וחמור בחורש", ציור שמן על בד של נחום גוטמן משנת 1925 נמכר תמורת 46 אלף דולר, לאחר שהוערך בסכום של 40-60 אלף דולר.

פריטים נוספים שהפתיעו והשיגו מחירים גבוהים יחסית להערכה היה ציור של חגית ללו, ציירת שהתאבדה ב-1961 בגיל שלושים בלבד. הציור שלה הוערך בסכום של 800-1200 דולר ונמכר בסכום של 10,350 דולר. לדברי אנשי בית המכירות, היתה זו הפעם הראשונה שבמונטיפיורי נמכר ציור של ללו, והסכום הגבוה שהשיג נבע מעניין רב וממאבק שהתנהל על הקנייה.

גם הציור "ילדים בירושלים" של פנחס ליטבינובסקי השיג תוצאה גבוהה בהרבה מסכום ההערכה ונמכר תמורת 25,300 דולר לאחר שהוערך ב-7,000-9,000. בנוסף, שני ציורים של האמנית אסנת סרבגילי, אמנית לא מוכרת עד כה, נמכרו תמורת 6,670 דולר ו-6,900 דולר.

הפסל "מקהלה" של עפרה צימבליסטה שמתה לפני שבוע והיה אמור להיות חלק מהמכירה, הוצא ממנה בסופו של דבר לאחר שחברת אוורגרין שבבעלותה הפסל, המוצב כרגע על מרפסת בשדרות רוטשילד, נענתה לבקשת משפחתה של צימבליסטה שלא למכור אותו ולהשאירו בשדרה לטובת הציבור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ