האמן שייצג את ישראל בביאנלה בוונציה הוא ציבי גבע

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שני ליטמן
שני ליטמן

האמן ציבי גבע הוא האמן שייצג את ישראל בביאנלה הקרובה לאמנות בוונציה, שתיפתח במאי 2015. גבע, צייר ופסל, נולד בקיבוץ עין שמר ב-1951 וכיום חי בתל אביב. אחיו הבכור הוא אביטל גבע, אמן שייצג את ישראל בביאנלה בוונציה בשנת 1993 עם פרויקט "החממה". גבע למד במכון אבני בתל אביב, במדרשה לאמנות ברמת השרון ובניו סטודיו סקול בניו יורק. משנת 1989 משמש כפרופסור לאמנות באוניברסיטת חיפה ומרצה במחלקה לאמנות במדרשה לאמנות בית ברל.

יו"ר ועדת הבחירה מטעם משרד התרבות היה אמנון ברזל, ולצדו ישבו בה פיליפ רנצר, דליה לוין, דליה מנור ויוסי ברגר. בנימוקים לבחירה כתבו חברי הוועדה כי "ציבי גבע הוא אמן ותיק בעל נוכחות בולטת בשדה האמנות בישראל מזה כשלושים שנה. יצירתו מעלה בשפתו הציורית הייחודית שאלות קיומיות ותרבותיות הניזונות מחומרי הגלם של ארץ ישראל... התייחסותו לחומרי המקום לעולם אינה פשוטה או חד־משמעית; היא שומרת על ריחוק מסוים ומקיימת שכבות של משמעות המשאירות מרחב לפרשנות. המפגש והחיכוך בין ה'מזרח' לבין ה'מערב' מופיעים ביצירתו של גבע באופנים שונים הן באיקונוגרפיה והן בשפה הצורנית שנותנת לה ביטוי. הן מהוות חלק מסוגיות של זהות תרבותית היברידית אשר ציבי גבע שב ובוחן לאורך השנים, בהן שאלה על מהות המקום והמקומיות בחוויה הישראלית".

ציבי גבע. צילום: אילן אסייג

את הפרויקט של גבע תאצור הדס מאור, שעובדת עם גבע בשנים האחרונות. "ההצעה של ציבי ושלי היא הצעה לפרויקט שלם, שהתייחס לחלק החיצוני של הביתן וגם לחלק הפנימי", היא מסבירה, "הביתן יהפוך לאובייקט פיסולי במרחב, ובכניסה לבניין האובייקט הזה הופך לחלל שיש לו גם פנים וגם חוץ. גם בגוף העבודות וגם באופן ההצגה יהיה תעתוע מתמשך בין פנים וחוץ, שזה אלמנט שמאפיין את היצירה של גבע. זה רעיון שהיה קיים בעבודה שלו לאורך השנים ואנחנו נותנים לו משנה תוקף קונספטואלי וגם חומרי. באופן כללי, התפישה היא של מיצב שלם ובתוכו אלמנטים מתוך הפרויקטים המרכזיים שציבי עובד עליהם במשך השנים, וגם סדרת עבודות חדשה שהכותרת שלה היא הציורים הוורנקולריים, שהוא עובד עליה במשך השנתיים האחרונות וימשיך להרחיב אותה". מאור אמרה כי היא שמחה מאוד על ההזדמנות להמשיך לעבוד עם גבע, לאחר שאצרה תערוכות שלו במוזיאון תל אביב ובמוזיאון הרצליה. "יש לנו דיאלוג מתמשך. זו הזדמנות מדהימה מבחינתי להרחיב את הדיאלוג כי אני מאוד אוהבת לעבוד עם אמנים לאורך זמן", אמרה מאור.

פיליפ רנצר, אחד מחברי ועדת הבחירה הוסיף כי "גבע הוא אמן טוב וראוי, לא חתול בשק בשביל אף אחד. אני בטוח שהוא יעשה פרויקט יפה. המועמדים התבקשו להגיש הצעות ספציפיות שמבוססות על התאמה של העבודה לאופי הבניין. זו פעם ראשונה שיצא קול קורא שאיפשר לכל אמן שמצא עצמו ראוי להגיש הצעה. בשנים קודמות לרוב התמנתה ועדה, מטעם המדור לאמנות פלסטית, והוועדה בחרה קבוצה מסוימת של אמנים וביקשה מהם להגיש הצעות לביתן הישראלי בביאנלה, ומתוך ההצעות הללו בחרו את ההצעה שנראתה הכי טובה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ