מוזיאון העיר נורתהמפטון מכר פסל מצרי כדי לממן באמצעותו את הרחבת המבנה

הפסל, בן 4,000 שנה, נמכר בכ-16 מיליון ליש"ט במכירה פומבית של כריסטי'ס בלונדון לאחר שמחירו הוערך ב-6 מיליון ליש"ט

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן

מוזיאון העיר נורתהמפטון בבריטניה מכר במכירה פומבית פסל מצרי בן 4,000 שנה כדי לממן באמצעותו הרחבה של מבנה המוזיאון והגלריה לאמנות. הפסל נמכר בכ-16 מיליון ליש"ט במכירה פומבית של בית המכירות כריסטי'ס בלונדון, לאחר שמחירו הוערך ב-6 מיליון ליש"ט בלבד. מועצת התרבות של אנגליה הזהירה את עיריית נורתהמפטון שהמוזיאון שלה עלול לאבד את ההכרה בו בעקבות המכירה הזאת ואילו השגריר המצרי בבריטניה אמר שעל העירייה היה להחזיר את הפסל למצרים, אם היא אינה רוצה בו עוד.

לפני המכירה, השגריר המצרי אשרף אלקהולי גינה את המכירה ואמר שזהו "ניצול של הארכיאולוגיה המצרית והמורשת התרבותית. ההתנגדות שלנו מתחילה מעיקרון פשוט: כיצד יכול מוזיאון למכור פריט מהאוסף שלו, שאמור היה להיות מוצג לציבור? אנחנו מודאגים מכך שעכשיו היצירה הזו תעבור לידיים פרטיות", הוסיף.

לדברי השגריר, "זה בלתי מתקבל על הדעת ולא אתי למכור את הפסל למטרות רווח. העירייה היתה צריכה להתייעץ עם ממשלה מצרים בעניין". מכריסטי'ס נמסר שבהמשך הם יחשפו פרטים לגבי רוכש הפסל.

הפסל המצרי שנמכר במכירה פומביתצילום: AP

קבוצת תושבים מנורתהמפטון שהתארגנה בניסיון למנוע את המכירה הפגינה מחוץ לבית המכירות כריסטי'ס בלונדון, וחבריה טענו שהוא מעוניינים להשיב את הפסל למשרד הממשלתי המצרי לענייני עתיקות. אחת המפגינות אמרה כי "זהו היום התרבותי השחור ביותר בהיסטוריה של העיר. השלטונות המקומיים עשו טעות איומה אבל אנחנו נמשיך במאבק שלנו להצלת הפסל".

אם יאבד המוזיאון את ההכרה שלו מטעם מועצת התרבות של אנגליה, הוא לא יהיה זכאי עוד לשורה של תמיכות וקרנות מימון. אך נציג מועצת העיר, דייוויד מקינטוש, אמר כי הוא אינו מעריך שאלה יהיו פני הדברים. לטענתו, מועצת העיר יידעה את מועצת התרבות של אנגליה בכוונותה למכור את הפסל ולכן הוא אינו רואה סיבה לכך שהמוזיאון יאבד את הכרה בו. לדבריו, "הפסל לא היה בתצוגה בארבע השנים האחרונות, ואיש לא ביקש לראותו במשך הזמן הזה. הפסל היה ברשות העיר במשך יותר ממאה שנה והוא מעולם לא היווה מרכיב מרכזי במיוחד באוסף המוזיאון. אנו רוצים להרחיב את המוזיאון ולשם כך עלינו לגייס כסף".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ