דמיאן הירסט לא מאפשר למכור ציור שלו

דמיאן הירסט, אחד האמנים הנמכרים ביותר בעולם, שיצירותיו נמכרות בעשרות מיליוני דולרים, מסרב לאפשר למכור את אחת מעבודותיו המוקדמות, מ-1988, שצוירה ישירות על טפט שכיסה קיר בבית בלונדון

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

האמן הבריטי דמיאן הירסט, אחד האמנים הנמכרים ביותר בעולם, שיצירותיו נמכרות בעשרות מיליוני דולרים, מסרב לאפשר למכור את אחת מעבודותיו המוקדמות, שצוירה ישירות על טפט שכיסה קיר בבית בלונדון. הציור, "בומביי מיקס", שכולו נקודות צבעוניות, נוצר ב-1988 עבור מי שהיה אז הבעלים של הבית, ג'יימי ריטבלט, והוענק לו כמתנת יום הולדת. כאשר הבית נמכר שנים אחר כך, הציור נותר במקומו.

הבעלים החדשה של הבית, ג'ס סימפסון, הסירה את הטפט המצויר מהקיר ומיסגרה אותו. עכשיו היא מעוניינת למכור אותו. אבל החברה של הירסט, סיינס בע"מ, הודיעה שסימפסון אינה יכולה למכור את הציור מכיוון שהם הבעלים החוקיים שלו.

לדברי סימפסון, "החברה הודיעה בשלב ראשון שאני חייבת להחזיר את הציור כדי שהוא יושמד. אחר כך הם אמרו שאנחנו יכולים לתלות אותו אבל לא יכולים למכור אותו כעבודה של דמיאן הירסט או להרוויח ממנו".

לדבריה, היא הציעה את הציור לחברת המכירות הפומביות סות'ביס וכריסטי'ס אבל "הם מן הסתם לא רוצים להרגיז את הירסט, את סיינס או את האספנים של הירסט". הציור נקנה עבור ריטבלט כמתנה מהוריו, סר ג'ון וליידי ריטבלט, שהיו אספנים גדולים של יצירותיו של הירסט. חברת סיינס הודיעה כי "הבעלות על ציור קיר מסדרת הנקודות תמיד שייכת למי שברשותו אישור הבעלות שמלווה את העבודה". לטענת החברה, היא רכשה את האישור מהבעלים המקורי של העבודה, ריטבלט, לפני כמה שנים, ולכן החברה היא הבעלים החוקי של הטפט.

לטענת סיינס, "הקיר אמור היה להיצבע מחדש כאשר הבעלים הקודם החליף את קיר הנקודות בתמורה לעבודה אחרת, על בד". סיינס גורסת ששימוש באישור בעלות מהסוג הזה כדי לבסס בעלות הוא מעשה מקובל בעולם האמנות, כאשר עבודות אמנות הן תלויות מיקום או מצוירות ישירות על קיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ