האמן הפלסטיני חאלד ג'ראר לא הורשה לצאת לתערוכה בניו יורק

ג'ראר, תושב רמאללה, ביקש לצאת מהגדה לירדן, שם אמור היה לעלות על מטוס לניו יורק

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

השלטונות הישראליים מנעו ביום ראשון מהאמן הפלסטיני חאלד ג'ראר, תושב רמאללה, לצאת מהגדה לירדן, שם אמור היה לעלות על מטוס לניו יורק כדי להשתתף בפתיחת תערוכה בניו מיוזיאום. פתיחת התערוכה תתקיים היום, ומחר אמור היה ג'ראר להשתתף בשיחת אמן במוזיאון, אולם כרגע הוא תקוע ברמאללה. הסיפור נחשף לאחר שנועה יחוט, עובדת האיגוד האמריקאי לזכויות אזרחיות, שהיתה אמורה לארח את ג'ראר בניו יורק, כתבה עליו באתר "שיחה מקומית".

ג'ראר הגיע לגשר אלנבי והמתין שעות ארוכות. לדבריו, לאחר שעבר את הבדיקה הביטחונית, התבקש על ידי אחת החיילות במחסום לשבת על כיסא. מניסיונו הוא יודע שבשלב הזה נלקח ממנו הדרכון לבדיקה. "בשנים האחרונות זה לא קרה לי, ואני נוסע הרבה", מספר ג'ראר. "ומעולם לא קרה שלא נתנו לי לצאת. שני בחורים שישבו לידי אמרו לי שכדאי לבדוק אם אני לא מחכה סתם, כי לפי מה שהם הבינו, לא ייתנו לי לצאת ויגידו לי לחזור לרמאללה. בהתחלה פחדתי לשאול אבל כשכבר עשיתי את זה, הבחור בדלפק אמר לי שאסור לי בהוראת גורמי הביטחון לנסוע, ושאני צריך לחזור הביתה.

אמרתי לו שאני אמן ויש לי כרטיס טיסה לניו יורק ויש לי ויזה והזמנה, ואמרתי שאין לי איך לעבור בשום דרך אחרת. ביקשתי לדבר עם הממונה עליו, והוא נכנס אתי למשרד של הקצין ושמעתי אותו אומר לו עלי בעברית, 'זה זבל'. מאוד התרגזתי. אמרתי לו שאני לא חיה, שאני אדם כמוהו והוא צריך להתייחס אלי כמו אל בן אדם. הבחור השני היה דרוזי והוא דיבר אלי בערבית ואמר 'אל תדבר אליו אלא אלי, אני הקצין'. ושאלתי אותו, למה הוא אמר שאני זבל. אני פה ואני צריך לנסוע, אתם לא יכולים למנוע ממני מלצאת מהמדינה שלי. והם אמרו, זה לא העניין שלנו אלא של הביטחון".

ניסיונותיו של ג'ראר לשכנע את אנשי המסוף לתת לו לצאת לא הועילו, ובסופו של דבר התברר כי הוא מנוע יציאה עד ה-1 באוגוסט. ג'ראר החליט לחכות עד לסגירת הגשר, ובינתיים התיישב על הרצפה והחל לצייר. החיילים התאספו סביבו וניסו להבין מה הוא עושה. "אמרתי להם שזו צורה אבסטרקטית חסרת משמעות, אבל השאלה היא למה זה מפחיד אותם, ולמה הם לא נותנים לי לעבור. והם אמרו, אנחנו לא מחליטים למי מותר ולמי אסור לעבור".

ג'ראר, בן 38 ויליד ג'נין, למד אמנות מודרנית באקדמיה לאמנות ברמאללה. בתערוכה בניו מיוזיאום הוא מציג את העבודה האחרונה שלו, סרט תיעודי שנקרא "מסתננים", על השיטות השונות של פלסטינאים תושבי הגדה להסתנן לתחומי ישראל. כרגע, מנסים חבריו לערב עורכי דין לזכויות אדם שיסיעו בהשגת אישור מעבר עבורו, למרות שאת האירוע בניו יורק הוא כבר יחמיץ ככל הנראה.

ספיר מזרחי, דוברת המינהל האזרחי, מסרה בתגובה כי יציאתו של חאלד ג׳ראר נאסרה בשל ״מניעה ביטחונית״. לדבריה, פירוש הדבר הוא ש״גורמים ביטחוניים מונעים את היציאה מסיבה ביטחונית. זה יכול להיות בגלל מעורבות בטרור או דברים אחרים שמהווים סיכון ביטחוני. נאמר לו שיש לו מניעה ביטחונית ואיזה פרוצדורה הוא יכול לעבור כדי לברר מה המניעה והוא לא רצה לעשות את זה. הוא העדיף להישכב באמצע המסוף. סביר להניח שבכל מקרה זה לא היה נפתר באותו יום, כי זה לוקח זמן. אבל עדיף לעבוד לפי הנהלים. אני מסכימה שזה סיפור מעצבן, כי הוא היה אמור לנסוע והיה לו כרטיס. אני מקווה שהוא יפנה לברר את העניין״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ