מת האמן הגרמני אוטו פיינה

פיינה מת ביום חמישי, יום לאחר פתיחתה של תערוכה של עבודותיו בגלריה הלאומית החדשה של ברלין

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

האמן הגרמני אוטו פיינה, הידוע בציוריו הצבעוניים ובפסלי החוצות גדולי המימדים שלו, מת בשבוע שעבר, בגיל 86. פיינה היה דמות מובילה בתחום האמנות הטכנולוגית, ועבודתו המפורסמת ביותר היתה קשת ענקית שהאירה את שמי מינכן בסיום המשחקים האולימפיים של 1972. פיינה מת ביום חמישי, יום לאחר פתיחתה של תערוכה של עבודותיו בגלריה הלאומית החדשה של ברלין.

פיינה נולד ב-1928 בעיר באד לאספה שבגרמניה, ולמד אמנות במינכן ובדיסלדורף, וכן פילוסופיה באוניברסיטת קלן. בשנות החמישים היה פיינה ממייסדיה של תנועת האמנות האירופית הפוסט מלחמתית, "קבוצת אפס" (גרופ זרו), יחד עם היינץ מאק, בניסיון לשנות ולהגדיר מחדש את האמנות אחרי מלחמת העולם השנייה. השם התייחס לספירה לאחור המתרחשת בזמן שיגור רקטה, ולדברי הקבוצה, נועד ליצור "אזור של שקט שממנו מתפתחת התחלה חדשה".

"אמנים אחרי המלחמה יצאו נגד הטכנולוגיה, מכיוון שמלחמה היא טכנולוגיה", הסביר פיינה למגזין "ארט אין אמריקה" ב-2010, "גרופ זרו עסקה באפשרויות הטהורות להתחלה חדשה". התנועה הניסיונית היתה ממבשרי האמנות המינימליסטית והקונספטואלית, ואיתגרה את התפיסה המקובלת של אמנות, חלל וחומרים.

רבות מעבודותיו של פיינה שיחקו עם התפיסה של החלל והאור. הפרויקט הגדול ביותר שלו היה "אמנות שמיים", שכלל את הקשת האולימפית שהיתה מורכבת מחמש שפופרות צבעוניות מלאות בהליום שהאירו את השמיים מעל הכפר האולימפי בסוף אולימפיאדת מינכן הטראומטית. ב-2006 אמר פיינה כי היתה זו חוויה מרגשת במיוחד וחשובה, במיוחד לאור התקפת הטרור של ארגון "ספטמבר השחור" שגבתה את חייהם של 11 ספורטאים ישראלים ושוטר גרמני, בזמן המשחקים האולימפיים. פיינה התייחס לעובדה שהממשלה הגרמנית החליטה להמשיך את המשחקים כסדרם למרות מתקפת הטרור, ואמר כי טקס הסיום של המשחקים והקשת שהתנוססה מעל הכפר האולימפי היוו "הקלה עצומה". "היא הביאה לאנשים את התחושה שישנה סיבה לתקווה, שלא הכל מעתה ואילך יהיה אסון, מוות והרס", הוסיף פיינה.

ב-1974 מונה פיינה למנהל המרכז ללימודים ויזואליים מתקדמים ב-MIT שבארה"ב, משרה ממנה פרש ב-1993.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ