שני מוזיאונים באנגליה איבדו זכאותם לתמיכה ממשלתית בעקבות מכירת פסל לאספן פרטי

פסל מצרי בן 4,000 שנה נמכר ע"י עיריית נורת'המפטון, שמנהלת את המוזיאונים, במכירה פומבית בבית המכירות כריסטיס בלונדון לפני כמה שבועות תמורת 16 מיליון ליש"ט

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן

שני מוזיאונים באנגליה איבדו את מעמדם כזכאים לתמיכה ממשלתית לאחר שהעירייה שמנהלת אותם מכרה פסל מצרי בן 4,000 שנה מאוספו של אחד המוזיאונים, לאספן פרטי. הפסל, מאבן סיד, נמכר במכירה פומבית בבית המכירות כריסטיס בלונדון לפני כמה שבועות תמורת 16 מיליון ליש"ט, כדי לסייע במימון הרחבת המוזיאון העירוני בנורת'המפטון והגלריה לאמנות בעיר. מועצת האמנות של אנגליה הזהירה את עיריית נורת'המפטון עוד לפני המכירה שהמוזיאון שלה עלול לאבד את ההכרה בו בעקבות המכירה הזו, ואילו השגריר המצרי בבריטניה אמר שעל העירייה היה להחזיר את הפסל למצרים, אם היא אינה רוצה בו עוד.

נציג מועצת העיר נורת'המפטון, דיויד מקינטוש, אמר אז כי מועצת העיר יידעה את מועצת התרבות של אנגליה בכוונותיה למכור את הפסל ולכן הוא אינו רואה סיבה לכך שהמוזיאון יאבד את ההכרה בו. מקינטוש טען עוד כי "הפסל לא היה בתצוגה בארבע השנים האחרונות, ואיש לא ביקש לראותו במהלך כל הזמן הזה. הפסל היה ברשות העיר במשך למעלה ממאה שנה, והוא מעולם לא היווה מרכיב מרכזי במיוחד באוסף המוזיאון. אנחנו רוצים להרחיב את המוזיאון ולשם כך עלינו לגייס כסף", הוסיף.

הפסל המצרי שנמכר והוביל לפסילת המוזיאוניםצילום: ערוץ היוטיוב Christie

כעת פסקה מועצת האמנות של אנגליה כי המכירה היתה בבחינת הפרה של תנאי הסף המחייבים כלפי האופן שבו מוזיאונים נוהגים באוספים שלהם. לפיכך, המוזיאונים העירוניים של נורת'המפטון אינם זכאים עוד לשורה של תמיכות וקרנות מימון. נציג מועצת האמנות של אנגליה, סקוט פורלונג, אמר כי "זה תמיד מצער כשאנחנו חייבים להוציא מוזיאון מרשימת התמיכות שלנו. מכל מקום, זה לא פחות חשוב שנצליח לשמור על הסטנרדטים והעקרונות שלנו שמשותפים למרבית המוזיאונים".

מוזיאון נורת'המפטון והגלריה לאמנות, שאת הרחבתם אמורה היתה מכירת הפסל לממן, וכן מוזיאון פארק אבינגטון שגם אותו מנהלת מועצת העיר נורת'המפטון, הוסרו מיידית מרשימת התמיכות, והרחקתם תהיה תקפה לפחות עד אוגוסט 2019. מקינטוש הגדיר את החלטת מועצת האמנות "מאכזבת מאוד ותמוהה". עוד נמסר כי מועצת העיר שוקלת כעת לערער על ההחלטה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ