בוטלה השתתפותו של אמן ישראלי בביאנלה בטורקיה בגלל המלחמה בעזה

בלו סמיון פיינרו היה אמור להציג בביאנלה מיצב העוסק בכותל המערבי

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

האמן בלו סמיון פיינרו, שהיה אמור להשתתף בביאנלה בצ'נקלה שבטורקיה בחודש הבא, קיבל בשבת הודעה שהשתתפותו באירוע מבוטלת.

במאי השנה הוזמן פיינרו להשתתף בביאנלה, שכותרתה "רק המתים ראו את סוף המלחמה" והיא מציינת מאה שנה לפרוץ מלחמת העולם הראשונה. את הביאנלה אוצרת ברל מדרה, דמות מרכזית בעולם האמנות בטורקיה. מדרה, אוצרת ומבקרת אמנות, ניהלה את שתי הביאנלות הראשונות באיסנטבול ואצרה במשך כמה שנים את הביתן הטורקי בביאנלה בוונציה. כיום היא מנהלת את BM, המרכז לאמנות עכשווית באיסטנבול. מדרה פנתה לאמנים מארצות שחוו את מלחמת העולם הראשונה וביקשה לנהל בביאנלה בקנקלה דיון על מלחמות וטרגדיות באזורים שונים בעולם. פיינרו אמור היה להציג בביאנלה מיצב אמנותי שהותאם במיוחד לחלל שבו יוצג ועוסק בכותל המערבי.

בלו סמיון פיינרו. השתתפותו בביאנלה בטורקיה בוטלה בגלל המלחמה בעזהצילום: תומר נויברג

בשנה שעברה ניהל פיינרו את הביאנלה הים תיכונית שהתקיימה בסחנין בהשתתפות אמנים פלסטינים, ישראלים ומארצות שונות שסביב הים התיכון ובמזרח התיכון. באותו אירוע השתתפו כמה אמנים טורקים. פיינרו אמור היה לנסוע לטורקיה בסוף ספטמבר, לביאנלה שתיפתח ב-27 בספטמבר, אולם אתמול קיבל מכתב ממנהלת הביאנלה, שבו הודיעה לו כי היא מבטלת את השתתפותו בגלל המלחמה בעזה.

לדברי האוצרת, היא אינה יכולה לערוב לביטחונו האישי של פיינרו בעת שהותו בטורקיה. בנוסף כתבה כי אופי המיצב שלו עלול לעורר תגובות אלימות והתקפות מצד התקשורת הטורקית והביעה חשש שהתמקדות בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני תסיט את תשומת הלב משאר היצירות שיוצגו בתערוכה. "כשהזמנו אותך להשתתף בביאנלה במאי לא היתה לנו הטרגדיה הזאת באזור", כתבה מדרה, "אולם האג'נדה הסוציו-פוליטית כרגע השתנתה באופן דרסטי. הרשה לי לומר שאני עצובה מאוד על הקורבנות האזרחיים, במיוחד נשים וילדים, של פלסטין, שאין להם כל אפשרות להגן על עצמם. אני נאלצת להודיע לך שהמצב החברתי-פוליטי-תרבותי ביחס לדימוי של ישראל כאן בטורקיה אינו תומך בנוכחותך ובהצגת עבודתך בביאנלה בצ'נקלה... העבודה שלך, אף שתוכנה שוחר שלום, מתייחסת לכותל המערבי בירושלים, סמל משמעותי מאוד של ישראל. בביאנלה הזו אנו נחושים להימנע מכל עבודה בעלת סמליות לאומית או דתית. אנו צופים כי לא נוכל לשלוט בתגובות הצופים או בניסיון למחות ואנו רוצים להימנע ממחאה אלימה וממעורבות בלתי נחוצה של עיתונות טורקית ומדיה... אנו מקווים שתבין את עמדתנו ואת הסיבה לדחיית הפרויקט שלך לזמן מתאים יותר".

פיינרו מסר כי "כאמן וכמנהל הביאנלה הים תיכונית אני מאמין שהאמנות היא במה לביטוי אישי והחלפת דעות ותפישות משוחררות מדעות קדומות, שבה לכל יוצר את הזכות לקחת חלק ללא קשר לדת, גזע, מין וזהות של לאום. ביטול השתתפותי בביאנלה מצביע על מציאות חדשה שבה אמן ישראלי צריך להתמודד בזירה הבינלאומית. אני מאמין שצריך להתמודד עם מצב זה ולהילחם על הזכות להביע עמדה ודיון אמנותי בצורה חופשית ללא אפליה או חרם תוך התמודדות נגד לחרם שגופים שונים מנסים לעשות בגלל הזהות שלך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ