הוארך צו היציאה מהארץ לאמן הפלסטיני חאלד ג'ראר

שבועיים אחרי שכוחות הביטחון מנעו ממנו לטוס ולהציג בתערוכה נחשבת בניו יורק, נאמר לאמן מראמללה שלא יוכל לטוס גם לתערוכה בפינלנד, זאת למרות שצו איסור היציאה מהארץ אמור היה לפוג ב-5 באוגוסט

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

בפעם השנייה בתוך חודש נמנעה יציאתו של האמן חאלד ג'ראר מרמאללה לירדן, לצורך נסיעה לתערוכה שלו בהלסינקי שבפינלנד. לפני כחודש אמור היה ג'ראר להשתתף בפתיחת תערוכה בניו מיוזיאום בניו יורק ולהעביר שיחת אמן במוזיאון. כאשר הגיע לגשר אלנבי הוא עבר בדיקה ביטחונית, שלאחריה התבשר כי הוא מנוע יציאה מסיבות ביטחוניות, עד לתאריך ה-5 באוגוסט. ההזמנה של המוסד האמנותי החשוב וגם הוויזה שכבר היתה לג'ראר לא שכנעו את כוחות הביטחון, והוא שב לביתו ברמאללה. ספיר מזרחי, דוברת המינהל האזרחי מסרה אז בתגובה כי יציאתו של חאלד ג׳ראר נאסרה בשל ״מניעה ביטחונית״. לדבריה, פירוש הדבר הוא ש״גורמים ביטחוניים מונעים את היציאה מסיבה ביטחונית. זה יכול להיות בגלל מעורבות בטרור או דברים אחרים שמהווים סיכון ביטחוני".

מחר אמור ג'ראר שוב לטוס, הפעם לאירופה, להלסינקי ומשם בהמשך לקופנהגן, ולשם כך אמור היה לצאת אתמול את הגדה ולנסוע לעמאן, שם הוא אמור לעלות על מטוס לפינלנד. אולם ביום חמישי התברר לג'ראר כי תוקף האיסור עליו לצאת מגבולות הגדה הוארך, וכי כעת הוא בתוקף עד ה-5 בספטמבר. "מישהו אמר לי שזו השיטה", אומר ג'ראר, שעכשיו בכל פעם השב"כ יאריך את האיסור בחודש. כשיגיע ספטמבר יגידו לי שאני לא יכול לצאת עד אוקטובר, ואז עד נובמבר, וכך הלאה". ג'ראר פנה לעורכת הדין לאה צמל בבקשה לברר את העניין. השב"כ, בתגובה על השאלה מדוע נמנעה יציאתו של ג'ראר, מסר שאין מניעה ביטחונית ליציאתו מהארץ. ואולם לדברי ג'ראר, ממינהלת התיאום והקישור נמסר לו שיציאתו מעוכבת.

ג'ראר, בן 38 ויליד ג'נין, למד אמנות מודרנית באקדמיה לאמנות ברמאללה. בתערוכה בניו מיוזיאום הוא מציג את העבודה האחרונה שלו, סרט תיעודי שנקרא "מסתננים", על השיטות השונות של פלסטינאים תושבי הגדה להסתנן לתחומי ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ