פרובוקציה בתערוכה של ג'ף קונס בוויטני: אמן הונגרי־קנדי ריסס גרפיטי על הקיר

האמן ההונגרי־קנדי אישטבן קנטור התיז על הקיר את האות X וכתב "מונטי קנטסין היה כאן" לפני שהורחק מהמקום על ידי אנשי הביטחון של המוזיאון

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן

האמן ההונגרי־קנדי אישטבן קנטור הפר אתמול את הסדר בתערוכה הרטרוספקטיבה של האמן ג'ף קונס במוזיאון הוויטני בניו יורק. קנטור נכנס לגלריה שבקומה השלישית במוזיאון והתיז על הקיר את האות X. הוא הספיק אפילו לכתוב בעזרת טוש שחור על הקיר "מונטי קנטסין היה כאן", לפני שהורחק מהמקום על ידי אנשי הביטחון של המוזיאון, ונמסר לידי משטרת ניו יורק. אף אחת מיצירותיו של קונס לא נפגעה, אבל הקהל פונה מהמקום למשך שעתיים, לצורך צביעה מחדש של הקיר שהוכתם.

ממוזיאון הוויטני נמסר בתגובה כי "מעשה בודד של ונדליזם התרחש היום אחרי הצהרים במוזיאון הוויטני לאמנות אמריקאית, שבו היה מעורב קיר ריק בקומה השלישית בתערוכתו של ג'ף קונס. שום עבודת אמנות לא ניזוקה או הושפעה בדרך כלשהי. השומרים עצרו במהירות את האדם המעורב בעניין. המשטרה הוזעקה והרחיקה את האיש מהמוזיאון". קנטור הודה באמצעות הודעת פייסבוק כי הוא זה שריסס את האיקס על הקיר, והודיע כי לאחר ששוחרר מהמשטרה הוא עומד לצאת לשתות בלואר איסט סייד במנהטן.

"מונטי קנטסין" הוא מעין קוד פתוח, שהומצא על ידי תנועת הנאואיזם, תנועת אמנות אנכריסטית בינלאומית שקנטור הוא אחד ממייסדיה. כל מי שחפץ בכך יכול להשתמש בשם מונטי קנטסין ולחתום בו, וכך לקחת חלק בעבודת אמנות מתמשכת. קנטור, יליד הונגריה המתגורר בקנדה, נוהג להשתמש בדמו כדי לרסס את האות וכבר ניסה לעשות זאת בעבר במוזיאונים שונים.

מתוך הרטרוספקטיבה של קונס במוזיאון ויטני בניו יורקצילום: AP

קונס הוא אחד משלושת האמנים הנמכרים והיקרים ביותר בעולם האמנות כיום, ולקנטור האנרכיסט יש כבר היסטוריה של ניסיונות להגיב באופן ברוטלי לעבודותיו. ב-2004 ניסה לפוצץ קפסולה מלאה בדם על פסלו של קונס, "מייקל ג'קסון והקוף באבלס", שהוצג בהמבורגר בנהוף בברלין. בראיון שהעניק קנטור ב-2005, טען כי ההמבורגר בנהוף עיוות את האירועים. לדבריו, המוזיאון העביר את הסיפור לתקשורת, אבל לא היתה בו אמת. עם זאת הוא לא הכחיש כי הוא נוטה לבצע פעולות לא חוקיות כלפי עבודות אמנות. "תמיד שברתי את חוקי האמנות", הוא אמר, "אני מחשיב את הפעולות הקרימינליות שלי כדבר היצירתי ביותר בעבודה שלי. האמנות שלי תמיד היתה אנטי ממסדית. הגישה שלי תמיד מטילה בספק את היחסים שביו האמנים לבין עולם האמנות הממוסד והצורך בו. פעולות הדם שלי הן בעצם פרויקט אנטי ממסדי מתמשך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ