נמצא ציור נוף לא מוכר עד כה של קלוד מונה

הציור נמצא במזוודה שהאספן הגרמני קורנליוס גורליט, שהחביא במשך שנים יצירות שכנראה הוחרמו בידי הנאצים, לקח עמו לבית החולים שבו מת השנה

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן

חוקרי האוסף שהחביא האספן הגרמני קורנליוס גורליט במשך שנים ארוכות, ונתפס ב-2012 בדירתו שבמינכן, הודיעו ביום שישי שמצאו ציור נוף לא מוכר עד כה של הצייר האימפרסיוניסט הצרפתי קלוד מונה. הציור נמצא בתוך המזוודה שלקח עמו גורליט לבית החולים, שבו מת בחודש מאי השנה ממחלת לב בגיל 81.

אחד מצוות החוקרים, מתיאס הנקל, אמר שהציור ככל הנראה נוצר בסביבות שנת 1864 ושהוא מזכיר ציור אחר, מוכר, של מונה, "נוף של סנט אדרס". לדבריו, מונה נהג לצייר לעתים יצירות שונות סביב אותו נושא.

ביתו של קורנליוס גורליטצילום: REUTERS

צוות החוקרים אמר שיחד עם 1,280 העבודות האחרות באוסף של גורליט, כך גם הציור של מונה, ייתכן שהוחרם על ידי הנאצים בזמן מלחמת העולם השנייה. גורליט ירש את האוסף, שכולל עבודות של פיקאסו, אוטו דיקס, מקס ליברמן ואנרי מאטיס, מאביו, הילדברנד גורליט, אחד מסוחרי האמנות היחידים שהורשו על ידי המשטר הנאצי לסחור באמנות שהוגדרה על ידו "מנוונת".

כאשר התפרסם גילויו של האוסף בנובמבר 2013, ההשערה היתה שהוא מכיל עבודות שהוחרמו על ידי הנאצים ממשפחות יהודיות. עד כה רק שני ציורים, "אשה יושבת" של מאטיס ו"שני רוכבים על החוף" של מקס ליברמן, זוהו בוודאות ככאלה שהוחרמו מיהודים. ביוני הודיעה ראש צוות החוקרים, אינגבורג ברגרין מרקל, כי הציור של מאטיס שייך חוקית ליורשי האוסף של סוחר האמנות היהודי-צרפתי פול רוזנברג. באוגוסט הכריז צוות החוקרים שהציור של ליברמן שייך לאספן היהודי דוד טורן. אולם הציורים לא הושבו עדיין לבעליהם החוקיים. שבעה ציורים נוספים באוסף נחשדים כציורים שהוחרמו.

קורנליוס גורליט הוריש בצוואתו את האוסף שלו בשלמותו למוזיאון האמנות של העיר ברן בירת שווייץ. המוזיאון השווייצי, שלטענתו לא היה לו כל קשר בעבר עם גורליט, אמור להחליט השנה אם יקבל לידיו את האוסף שהוריש לו האספן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ