מוזיאון וירטואלי יציג את יצירתו של הצייר והמעצב יוסף באו, שהונצח ב"רשימת שינדלר"

המוזיאון האמיתי והקטן של ניצול השואה באו, ברח' ברדיצ'בסקי בת"א, נקלע לקשיים תקציביים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

12 שנה אחרי מותו, עלה לאוויר המוזיאון הווירטואלי של הצייר, המאייר, הגרפיקאי, המעצב והאנימטור ניצול השואה יוסף באו. המוזיאון הוירטואלי, בכתובת זו , הוא מבצע הצלה שנועד לרכז במקום אחד את יצירותיו של האמן שהונצח בסרט "רשימת שינדלר" — בהן כרזות, גופנים, ציורי שמן ואיורים.

המוזיאון האמיתי של יוסף באו, שפועל בסטודיו הקטן שלו ברחוב ברדיצ'בסקי בתל אביב, נקלע בשנים האחרונות לקשיים תקציביים וסכנת סגירה מרחפת מעליו. המקום, בו מוצגות כמה מיצירותיו, מנוהל בידי בנותיו, האחיות צלילה והדסה באו.

הסטודיו שלבאו בת"א שהפך למוזיאון קטןצילום: ללא קרדיט

"אנחנו לא עומדים בקריטריונים לתמיכה קבועה, כי אנחנו נופלים בין הכיסאות, משום שאנחנו קטנים מכדי להיקרא 'מוזיאון'", אומרת צלילה. “אין לנו שום תמיכה, אנחנו עושות הכל לבד. בחו"ל כבר היו עוטפים אותנו בחום. ופה — כלום. המוזיאון הווירטואלי", הוסיפה, "ינציח את אבא שלנו. זה אתר עכשווי שיגיע להרבה אנשים ויגביר את המודעות לפועלו. אנחנו מאוד מתרגשות".

המוזיאון הווירטואלי הוקם במימון בירה "מכבי" של טמפו, שגם השיקה מהדורת אספנים מוגבלת של בירה הנושאת את איוריו של באו, אשר תחולק בגלריות ובמוזיאונים ולא תימכר בחנויות. בימים ראשון ושני (14-15.9) יוצגו יצירות נבחרות של באו במתחם הגלריה (ה"חדר") בבר ה"תדר" בתל אביב.

באו. ספרים שופעי אופטמיותצילום: ללא קרדיט

באו נולד בקרקוב שבפולין ב–1920. הוא למד אמנות פלסטית באוניברסיטה של העיר, ולאחר פרוץ מלחמת העולם השנייה נלקח לגטו ולמחנות. פועלו המקצועי החל עוד בשואה, כשנצטווה על ידי הנאצים לשרטט עבורם מפות. בסתר הוא זייף מסמכים ותעודות להצלת יהודים. בין היתר, שהה במחנה הריכוז בפלאשוב בקרקוב ומשם הועבר למחנה של אוסקר שינדלר.

במחנה פאלשוב הכיר את אשתו רבקה. חתונתם הונצחה בסרט "רשימת שינדלר" של סטיבן שפילברג. באו, מחופש לאשה, התגנב למחנה הנשים ושם נערך טקס הקידושין. השניים שרדו את השואה וב–1950 עלו לישראל עם בתם. באו גויס לשירותים החשאיים, עסק בזיוף תעודות שונות, בהן אלה שיועדו לאלי כהן, המרגל בסוריה, ולמבצע חטיפתו של אייכמן.

"אושוויץ", איור של יוסף באו. מתוך המוזיאוןצילום: איור : יוסף באו

בשנות ה–50 פתח סטודיו לגרפיקה ואולפן לסרטים מצוירים, שם יצר כותרות לרוב הסרטים שנוצרו אז בארץ, בהם "שמונה בעקבות אחד", "קזבלן", "סאלח שבתי" ועוד. לצד זאת, יצר תשדירי פרסומת ששודרו בטלוויזיה ובקולנוע, כתב, אייר וערך ספרים בעברית ובפולנית. ספרו "שנת תרצ"ח" עסק, כמו אחרים פרי עטו, בהישרדותו בשואה בזכות הומור ואהבה. לפני כמה ימים שבו בנותיו של באו מסין, לשם הוזמנו לרגל ההוצאה המחודשת של הספר בסינית.

בירות "מכבי" שהושקו עם איוריו של באו. מתוך המוזיאוןצילום: ללא קרדיט
"מסורתית", איור של באו. מתוך המוזיאוןצילום: איור : יוסף באו
"טנגו", איור של באו. מתוך המוזיאוןצילום: איור : יוסף באו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ