חשש לגבי המשך פעילותה של הגלריה הירושלמית ברבור

הגלריה שפעלה קרוב לעשר שנים בשכונת נחלאות נסגרה ולא ברור אם תשוב לפעול. אנשי הגלריה אמרו כי לפני כשנתיים התחלפה הנהלת המתנ"ס שבו פעלו, והתחושה היא כי ההנהלה החדשה אינה מכירה מספיק בחשיבותו של המקום

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

הגלריה הירושלמית הוותיקה ברבור, שפעלה קרוב לעשר שנים בשכונת נחלאות, נסגרה ולא ברור אם תשוב לפעול. לפני כחודש החליטה החברה למתנ"סים, המפעילה את מתנ"ס לב העיר ירושלים שבו שוכנת הגלריה, להפסיק את פעילות הגלריה כדי שתוכל להעביר אל החלל בו פעלה גן ילדים שכונתי. המבנה המקורי של הגן זקוק לשיפוץ, ולמשך חודשי השיפוץ הוחלט כי הגן יחליף את הגלריה. לפעילות הגלריה הוצע חלל חלופי, של מקלט בשכונה, אולם אנשי הגלריה גילו עד מהרה שהמקלט אינו שמיש וזקוק לשיפוץ כדי שניתן יהיה להציג בו תערוכות.

לדברי אחת ממנהלי הגלריה, מאשה זוסמן, העירייה הבטיחה כי לאחר שלושה חודשים תוכל ברבור לשוב למקומה הקודם, אולם אנשי הגלריה חוששים כי ההבטחה לא תקוים. "אנחנו כרגע לא קיימים, אבל מנסים לראות מה אפשר לעשות במצב הנוכחי. הבטיחו לנו מקום חלופי אבל בינתיים זה לא התקיים. קיבלנו תמיכה מאנשי השכונה וגם מהעירייה שבעצם התגייסה לעזרתנו, אבל בסופו של דבר העירייה לא הצליחה למצוא פיתרון אחר לגן, לא ברור לי למה. אבל הגענו לפשרה שהיינו חייבים לקבל אותה, והעירייה נתנה ערבות שבעוד שלושה חודשים אנחנו חוזרים למקום וגם הובטחו לנו פתרונות זמניים. אבל כל מה שהובטח לנו בינתיים עוד לא התקיים כי זה הרבה ביורוקרטיה. כשזה מגיע למשאבים, הרצון הטוב כנראה לא מספיק. אנחנו עכשיו תקועים".

אנשי הגלריה אמרו כי לפני כשנתיים התחלפה ההנהלה הציבורית הנבחרת של המתנ"ס, והתחושה היא כי ההנהלה החדשה, בראשותו של מנהל המתנ"ס יקי חרל"פ, אינה מכירה מספיק בחשיבותו של המקום. "זה מבנה יפה שאפשר להשתמש בו לפעולות שמכניסות כסף, ולכן יש הרבה גורמים שלוטשים אליו עיניים", מסבירה זוסמן, "התפיסה החדשה אומרת שכל מה שמכניס כסף יש לו מקום, אבל אם הפעילות לא מכניסה כסף לקופת המתנ"ס אז שם יש סימני שאלה. אנחנו חיים על תקציב מאוד קטן יחסית להיקף הפעילות שמורכב מכסף של משרד התרבות וקצת קרן ירושלים וכל שנה משהו אחר. אנחנו לא מכניסים כסף. אנחנו לא לוקחים כסף מאמנים וגם האירועים שאנחנו עורכים הם חינם. לאנשים עם תפיסה יותר קפיטליסטית מאוד קשה להבין את זה והם רואים דברים אחרים שאפשר לעשות עם המקום הזה".

זוסמן אומרת שלמרות התמיכה שהגלריה זכתה לה מצד אנשי השכונה, ברור שגם היו אחרים שחשבו שאין צורך במוסד כזה ועדיף שחלל הגלריה ישמש לצרכים אחרים. "בירושלים אין הרבה מקומות קבועים שעוסקים בתרבות ובטח שלא מקומות כמו ברבור עם פעילות תרבותית וקהילתית בשטח, שלא נפסקת. בשכונת נחלאות יש קהילות שונות, וחלק מאנשים כנראה לא מתחברים לרעיון של גלריה לאמנות וברור שיש מצוקה של גני ילדים ומצוקה של חללים. אבל פה צריכים היו לדעתי להיות יותר נחושים כדי לשמור על זה. יש את העירייה וגורמים נוספים שיש להם ראייה כללית יותר ויכולים לתת גיבוי בלי שנצטרך בכל פעם להוכיח שיש לנו זכות קיום ואנחנו עושים משהו חשוב. חבל שתמיד התרבות היא במקום הכי נמוך בסדר העדיפויות".

תגובתה של הנהלת המתנ"ס לא התקבלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ