מיצג בלונדון שהציב שחקנים שחורים ב"גן חיות אנושי" ירד לאחר מחאה

המופע, Exhibit B, הועלה על ידי מרכז ברביקן בלונדון ונועד להיות תשובה מודרנית ל"גן החיות האנושי" שבו אפריקנים הושמו והוצגו במהלך המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

מיצג שנוי במחלוקת שבו שחקנים שחורים מוצגים ב"גן חיות אנושי", בוטל לאחר ערב הפתיחה שלו, בשל מחאות קשות מצד מפגינים. המופע, Exhibit B, הועלה על ידי מרכז ברביקן בלונדון באחד מהחללים האלטרנטיביים שלו, ה"וולטס". במופע, השחקנים היו אזוקים בשלשלאות והוכנסו לכלובים. מהברביקן נמסר ש"המופע עוסק בגישות היסטוריות לגזע בתקופה הקולוניאלית" אבל המפגינים טענו שהיצירה עצמה היא פוגענית וגזענית. מארגנת העצומה נגד המופע, שרה מאיירס, הצליחה לאסוף 23 אלף חתימות של אנשים שביקשו לבטל את המופע בשל היותו "מעשה שערורייתי של גזענות בוטה".

לאחר ערב הפתיחה, שנערך ביום שלישי שעבר, ולאור ההפגנות הסוערות שהתקיימו מחוץ לאולם בזמן המופע, הודיע הברביקן כי החליט לבטל את המופע, שאמור היה להיות מוצג עד ה-27 בספטמבר. "טבעה הקיצוני של המחאה מחוץ לאולם בו הוצגה היצירה הוביל לאיום ממשי על ביטחונם של המופיעים, הקהל וצוות התיאטרון. אנחנו חושבים שזה מטריד מאוד שפעולות מהסוג הזה נעשו כדי להשתיק אמנים ומופיעים, ומהקהל נמנעה האפשרות לראות את היצירה החשובה הזאת", נמסר.

המופע נועד להיות תשובה מודרנית ל"גן החיות האנושי" שבו אפריקנים הושמו והוצגו במהלך המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20. המבקרים אמורים לעבור בין חדרים שבהם שחקנים שחורים מגלמים גם מוצגים אנושיים מתקופות היסטוריות וגם מחפשי מקלט של ימינו. העבודה נוצרה על ידי איש התיאטרון הלבן הדרום אפריקאי ברט ביילי, והוצגה בפסטיבל אדינבורו באוגוסט. מבקרת התיאטרון של הגרדיאן תיארה את העבודה כ"בלתי נסבלת והכרחית בו זמנית", ואילו בעיתון האדינבורו רפורטר נכתב כי העבודה "חזקה מאוד, מאוד מטרידה, שווה צפייה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ