מוזיאון חדש לאמנות בשיתוף ערבים ויהודים ייפתח בסחנין

קירוב לבבות הוא אחת המטרות של מוזיאון "אמוקה" למורשת ואמנות עכשווית, שייפתח בדצמבר ויציג אמנים מהארץ ומחו"ל. הוקם ע"י בלו סמיון פיינרו ואביטל בר שי, בשיתוף עיריית סחנין

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

אמוקה (AMOCAH, ראשי תיבות של Arab Museum Of Contemporary Art And Heritage) הוא מוזיאון ערבי חדש למורשת ולאמנות עכשווית שייפתח בחודש דצמבר הקרוב בעיר סחנין. המוזיאון יכיל אוסף של כ–2000 פריטי מורשת ערבית פלסטינית וכ–200 יצירות של אמנות עכשווית. את המוזיאון הקימו האמנים בלו סמיון פיינרו ואביטל בר־שי, בשיתוף עם עיריית סחנין והעומד בראשה מאזן גנאים, והוא ישכון בעיר העתיקה של סחנין.

פיינרו ובר שי יזמו, אצרו וניהלו את הביאנלה הים־תיכונית שהתקיימה בשנה שעברה בסחנין. לדבריהם, למרות שהמוזיאון כבר נמצא בהקמה בחודשים האחרונים, לאחר מבצע "צוק איתן" הם ביקשו לזרז את פתיחתו, כתגובת נגד חיובית למתיחות הגואה בין יהודים וערבים. "בזמן המבצע האווירה בסחנין היתה מתוחה, היו שם הפגנות. אבל עכשיו מחכים למשהו אחר, משמח, חיובי, גם בסחנין. וזו המשמעות של פתיחת המוזיאון. אנחנו באים כיהודים ומשתפים פעולה עם בני המקום, ומבקשים ליצור שיתוף פעולה אמנותי בין יהודים וערבים", הסביר פיינרו. "זה סוג של חתונה, כי שני הצדדים מעוניינים בזה. המוזיאון הוא הזדמנות למפגש בין יהודים וערבים. זו המטרה. כל תערוכה או כל חשיבה מפגישה את שתי הקבוצות וזה יוצר הידברות. האמנות היא הבמה למפגש. כל ההחלטות מתקבלות במשותף, וזה לא מובן מאליו ולא תמיד פשוט".

באשיר בורלקוב, ללא כותרת, 2001. מתוך התערוכה הקרובה "חיוואר" (בערבית: דו־שיח )

התערוכה הראשונה שתוצג במוזיאון תיקרא "חיוואר", שפירושו בערבית דו־שיח. בתערוכה יוצגו זו לצד זו עבודות עכשוויות ופריטים מהמורשת הפלסטינית. את פריטי המורשת אוצר אמין אבו ראיה מסחנין. האמנים העכשוויים שיציגו בתערוכה הם מרינה אברמוביץ', לארי אברמסון, יאניס קונליס, עביר עטאללה, כריסטיאן בולטנסקי, מוחמד סעיד קאלאש, יוהנס ווגל, ראאד בואיה, הרמן ניץ', הודה ג'אמל, מוניר פאטמי, מחמוד בדרנה, בוטינה אבו מלחם, מיכה אולמן, אסד עזי, דני קרוון, נידאל ג'בארין, טמיר ליכטנברג, מירב הימן, זוהדי קאדרי, ראני זהראוי, דוד וקשטיין ואחרים. את הבחירה של האמנים העכשוויים עשו פיינרו ובר־שי.

לדברי פיינרו, מעבר למפגש בין יהודים וערבים, מקימי המוזיאון מקווים גם להפגיש תושבים עם אמנות. "בסחנין המוזיאון ממוקם בתוך השכונה, אנשים חיים לידו. הכוונה היא שתהיה גישה לקהילה. שהאמנות תתקיים יחד עם התושבים ולא רק למען עצמה. לכן חשוב גם לבחור עבודות שלא יפגעו ברגשות התושבים כי זה מקום מאוד רגיש ונפיץ. פה המחיצות של האמנות הרבה יותר שקופות ואנחנו לא רוצים ליצור התנגדות אלא הצלחה וקירבה".

בלו סמיון פיינרו
אביטל בר-שי

במוזיאון ישיקו גם תוכנית רזידנסי, שתזמין אמנים ישראלים ובינלאומיים להתגורר במקום וליצור בהשראתו. האמן הראשון שהוזמן הוא יוהנס וגל, המתגורר בברלין ובווינה. וגל אמור היה להגיע בקיץ אולם בגלל המלחמה הגעתו נדחתה והוא יבוא בנובמבר ויצור עבודות יחד עם תושבי סחנין.

ג'אנו גאוסי, "חלומות מוגול", 2008. מתוך התערוכה הקרובה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ