משה ניניו ורלי אברהמי — בין זוכי פרסי מוזיאון ישראל

הפרסים, המוענקים אחת לשנתיים בתחומי האמנות, הצילום והגרפיקה, יוענקו השנה גם לנבט יצחק, רונית שני, מתן מיטווך ואלכס קרמר

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן
שני ליטמן

פרסי מוזיאון ישראל לאמנות, צילום וגרפיקה יוענקו השנה ליוצרים נבט יצחק, משה ניניו, רלי אברהמי, רונית שני, מתן מיטווך ואלכס קרמר. הפרסים מוענקים אחת לשנתיים לאמנים בולטים בתחומם, וטקס חלוקתם יתקיים במוזיאון ב–6 בינואר 2015.

יצחק, אמנית וידאו ומיצב, בת 38, זוכה בפרס קולינר לאמן ישראלי צעיר. שופטי הוועדה שהחליטו להעניק לה את הפרס הם אמיתי מנדלסון, אוצר המחלקה לאמנות ישראלית במוזיאון ישראל; איה מירון, אוצרת משנה במחלקה לאמנות ישראלית במוזיאון ישראל; יובל ביטון, אוצר מוזיאון אשדוד לאמנות; וורדית גרוס, מנהלת מתחם האמנים ארטפורט בתל אביב. בנימוקי הבחירה הם כתבו כי "רבים מהמיצבים שיצחק יוצרת מקיימים דיאלוג עם התרבות המוסלמית דרך מקורות אמנותיים כמו שטיחים פרסיים, כתבי יד וחפצים אחרים או דרך המוזיקה של פריד אל־אטרש ואום כלתום. היחס למקורות אלו ארוג ביצירתה בתוך מערכת היחסים השברירית והטעונה שבין האיסלאם לישראל של היום. דרך יצירתה היא מצליחה לחבר זיכרונות וכיסופים לתרבות עשירה שהיתה חלק מהעולם של יהדות יוצאי מדינות ערב למציאות של ימינו".

מתן מיטווךצילום: ניר קידר

ניניו, אמן ואוצר יליד 1953, יקבל את פרס סנדברג לאמנות ישראלית. שופטי הוועדה שהחליטה להעניק לו את הפרס היו יונה פישר, לשעבר האוצר הראשי לאמנויות במוזיאון ישראל; יגאל צלמונה, לשעבר אוצר ראשי בין־תחומי במוזיאון ישראל; מירה לפידות, אוצרת ראשית לאמנויות במוזיאון ישראל; ואמיתי מנדלסון, אוצר המחלקה לאמנות ישראלית במוזיאון ישראל. בנימוקי הבחירה נכתב כי "השפעתו של ניניו על האמנות הישראלית עמוקה וייחודית. יצירתו עוסקת בממד הפילוסופי של שאלת הדימוי הצילומי וזיקתו לממשי ויש בה ממד רליגיוזי לצד שאלות מושגיות פנים־אמנותיות. ניניו מצליח ליצור מערכת של משמעויות מרובדת וחידתית דרך עבודה על דימוי אחד לאורך סדרות רבות ותוך הצבה מדויקת בחלל. דרך העברת דימויים ממערכת סימנים אחת לשנייה מצליח ניניו ליצור מרחק מנקודת המוצא של יצירתו אל עבר הטרנסצנדנטלי ומפגיש בין חול לקודש, חומר לרוח, פיזי למטאפיזי".

שני פרסי קבלין לצילום על מפעל חיים יוענקו לאברהמי ולשני. אברהמי, ילידת 1960, תקבל את הפרס על עבודתה רבת השנים בצילומי דיוקנאות ומשפחות. "אברהמי מעמידה מול מצלמתה מאמצע שנות ה–80 ועד היום פנים ושמות מכל מעמד, גיל, מוצא ומגדר ותמיד תוך נאמנות עיקשת הן לדיוק האסתטי והן למעורבות המצולמים בעבודתה", כתבו השופטים. שני תקבל את הפרס על הוראה ועל פעילותה האמנותית והאוצרותית בתערוכות ובפרסומים שונים על צילום מקומי. "עבודותיה של שני מתאפיינות ברגישות לפרטי היום־יום ולחיבורים הנעלמים בין האדם לסביבתו הקרובה והמשתנה, לצד התנסות מתמדת בטכניקות ובסוגות צילומיות מגוונות", כתבו השופטים. שופטי ועדת הפרס היו ד"ר יוחאי רוזן מהמחלקה לאמנות באוניברסיטת חיפה; מירה לפידות, אוצרת ראשית לאמנויות במוזיאון ישראל; וד"ר נעם גל, אוצר המחלקה לצילום במוזיאון ישראל.

את פרס ז'ראר לוי לעידוד היצירה בצילום הוחלט להעניק למיטווך, יליד 1982, בוגר מכללת מנשר לאמנות והתוכנית לתואר שני באמנות מטעם בצלאל. שופטי הוועדה שבחרה בו היו ד"ר ניסן פרז ממכון שפילמן לצילום בתל אביב, ד"ר גל ונטורה מהחוג לתולדות האמנות באוניברסיטה העברית בירושלים וד"ר נעם גל. לדבריהם, "עבודתו של מטווך רב־גונית, מקורית ומשעשעת. נראה כי עשייתו עודה משוחררת מהתבססות בנישה מסוימת של האמנות העכשווית, אך אמיצה דיה להתייחס אל שדה הצילום בכללותו ואף לבקר את מקומו של מעשה האמנות בתוכו".

"נבט יצחק, "שטיח מלחמהצילום: נבט יצחק

פרס פינס לגרפיקה ישראלית יוענק לקרמר, יליד 1966. שופטי הוועדה שבחרה בו היו רונית שורק, אוצרת במחלקה לרישומים ולהדפסים במוזיאון ישראל; אריק קילמניק, מנהל סדנת ההדפס בירושלים; וג'ודי פינס־ויינגרוט, נציגת המשפחה שתרמה את הפרס. השופטים כתבו כי קרמר "מתמחה בטכניקות התחריט השונות וכן בהדפס רשת ובחיתוך עץ. חיבתו העמוקה לתחום אמנותי זה נובעת מתהליך ההכנה המורכב ומהסקרנות לגבי התוצאה, שיש בה מן הבלתי צפוי. מקוריותו והתמדתו, כמו גם התמקדותו בחיתוך עץ בשנים האחרונות, עשו אותו בעינינו מועמד ראוי לזכות בפרס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ