תביעה נגד סותביס: לא זיהו ציור מקורי של קרוואג'יו

הבעלים הקודם של הציור, ביל תוויטס, מאשים את בית המכירות סותביס בלונדון כי מכר את הציור תמורת 42 אלף לירות שטרלינג, כאשר מי שצייר אותו הוא הצייר האיטלקי קרוואג'יו והציור שווה למעשה 11 מיליון לירות שטרלינג

שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שני ליטמן

ציור שנמכר בבית המכירות סותביס בלונדון תמורת 42 אלף לירות שטרלינג, נמצא במוקד תביעה משפטית לאחר שנטען כי מי שצייר אותו הוא הצייר האיטלקי קרוואג'יו והציור שווה למעשה 11 מיליון לירות שטרלינג.

הבעלים הקודם של הציור, ביל תוויטס, האשים את בית המכירות ב"רשלנות מקצועית". כאשר הציור נמכר ב-2006, הוא יוחס לאחד מתלמידיו של הצייר בן תקופת הבארוק.

סותביס. טעות בזיהוי?צילום: בלומברג

תוויטס טוען כי בית המכירות צריך היה לחקור טוב יותר כדי לקבוע אם היה זה קרוואג'יו, שמת ב-1610, שצייר את הציור. ציור השמן מתאר אדם ששני נוכלים מרמים אותו בזמן משחק קלפים. הוא נרכש על ידי משפחתו של תוויטס בשנת 1962, תמורת 140 לירות שטרלינג.

בשנת 2006 ביקש תוויטס מסותביס להעריך את היצירה, ובית המכירות קבע כי הציור היה אחד מכמה עותקים של הציור המקורי, שמוצג במוזיאון קימבל שבפורט וורט, טקסס. בשנות ה–50 מכרה משפחת תוויטס ציור מקורי של קרוואג'יו, "המוסיקאים", למוזיאון המטרופוליטן בניו יורק.

ביל תוויטס חשד שגם הגרסה שהיה בידיו של ציור משחק הקלפים, היא למעשה ציור אותנטי של קראווג'יו. אך סותביס החליטו שההעתק לא נוצר על ידי המאסטר האיטלקי בעצמו, אלא על ידי אחד מתלמידיו בני המאה ה-17. הבעלים החדש של הציור, אספן בריטי, הכריז כי הציור נעשה על ידי קרוואג'יו בעצמו ושווה למעשה מיליונים.

עורך דינו של תוויטס, טען בבית המשפט בלונדון ביום שני שהנושא אינו אם ניתן להוכיח במידה רבה של ודאות שאכן הציור הוא של קרוואג'יו, אלא לדבריו לב העניין הוא הרשלנות המקצועית. הוא טען שבית המכירות לא הצליח לחקור בצורה יסודית את מקורות הציור, להתייעץ בגורמים חיצוניים ולתת לתוויטס חוות דעת מוסמכת. סותביס טוענים שהטענה שמדובר בציור מקורי ששווה מיליונים היא "מגוחכת", וכי המומחים מטעמם שבדקו את הציור משוכנעים כי אין מדובר בציור מקורי של קראווג'יו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ