ציור של היטלר יוצע למכירה פומבית בנירנברג

בית המכירות מקווה כי הציור, הכולל את חתימת היטלר, יימכר תמורת אלפי יורו. חלק קטן מהסכום ייתרם לצדקה. בגרמניה אין מניעה חוקית למכור יצירות של היטלר אם אינן מכילות סמלים נאציים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ציור בצבעי מים שיצר אדולף היטלר יוצע במכירה פומבית ב-22 בחודש בנירנברג, העיר שאירחה את הכינוסים הגדולים של המפלגה הנאצית ובה הוכרזו חוקי הגזע הנאציים. הציור, "בית העירייה הישן", מתאר את משרדי העירייה במינכן ונוצר על ידי היטלר ב-1914 או ב-1915. מופיעה בו חתימת האמן “א. היטלר”. מחירו ההתחלתי הוא 4,500 יורו אך בית המכירות ויידלר, שמעמיד את הציור למכירה, מקווה שהוא יניב סכום של חמש ספרות.

הציור נמסר למכירה על ידי שתי אחיות ממדינת המחוז הגרמנית הסן. סבן של השתיים קנה את הציור, שגודלו 22X28 ס"מ, מגלריה במינכן ב-1916; היטלר – שעדיין לא החל אז בקריירה הפוליטית שלו – מכר אותו לגלריה באותה שנה יחד עם שבעה ציורים אחרים שלו בעבור 350 מארק. הקבלה המקורית על רכישת הציור ב-1916 תימכר יחד עמו.

הציור נשמר במשך שנים במדינת המחוז תורינגיה, שהיתה חלק ממזרח גרמניה הקומוניסטית, והוברח משם להסן, שהשתייכה למערב גרמניה בתקופת חלוקתה של המדינה. בצד הציור מופיע אישור על האותנטיות שלו מאת אלברט בורמן - אחיו של מרטין בורמן, מבכירי המפלגה הנאצית ומזכירו רב העוצמה של היטלר. האחיות שבבעלותן הציור מסרו כי יתרמו 10% מסכום מכירתו למען ילדים בעלי מוגבלויות.

האקוורל "בית העירייה הישן" מאת א. היטלרצילום: Auktionshaus Weidler

העיתון "נירנברגר צייטונג" דיווח כי בית המכירות ויידלר כבר מכר בשנים האחרונות חמישה ציורים של היטלר לאספנים בגרמניה ומחוץ לה. אחד מהם נמכר תמורת 10,000 יורו ואחר תמורת 28 אלף יורו; בפעם האחרונה, לפני כשנתיים, מכר בית המכירות ציור של היטלר לאספן אנונימי מסלובקיה תמורת 32 אלף יורו.

כזכור, היטלר ניסה בצעירותו לפתח קריירה של אמן אך נכשל בניסיונותיו להתקבל לאקדמיה לאמנות בווינה. לפי הערכות, כ-800 יצירות שיצר קיימות כיום. בגרמניה אין מניעה חוקית למכור אותן כל עוד הן אינן מכילות סמלים נאציים. עם זאת, בפעמים קודמות שבהן הוצעו ציורים מאת היטלר במכירות פומביות בנירנברג בשנים האחרונות הביעה העירייה מורת רוח מכך.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ