מתחדשת המחאה נגד הפיכת האטלייה של פיקסו למלון יוקרה

כיום נמצא הבית שבו שוכן האטלייה, Hotel Savoi שברחוב גרנד-אוגוסטין 7 ברובע השישי בפריז, בבעלותן של רשויות החוק של פריז, אך אלו מתכננות להפוך אותו למלון בוטיק של 25 חדרים.

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

האם יהפוך האטלייה שבו צייר פיקסו את ה"גרניקה" לחלק ממלון יוקרה? כיום נמצא הבית שבו שוכן האטלייה, Hotel Savoi שברחוב גרנד-אוגוסטין 7 ברובע השישי בפריז, בבעלותן של רשויות החוק של פריז, אך אלו מתכננות להפוך אותו למלון בוטיק של 25 חדרים.

האטלייה של פיקסו נמצא בעליית הגג של הבית – שהוא בית מידות מהמאה ה-17 שחזיתו נותרה ללא כל פגם. פיקסו התגורר בו מאמצע שנות ה-30 ועד שנות ה-50 ורבים מחבריו האמנים – בהם רובר קאפה, דניס קולומב ובראסאי – צילמו אותו שם. בעשור האחרון, עד השנה שעברה, שימש הבית לפעילויות ולאירועים אמנותיים.

"הגרניקה". צויר באטלייהצילום: אי־פי

עם היוודע כוונתן של הרשויות, מוקדם יותר השנה, קמה מחאה של אמנים וקבוצות אמנות, אנשי תקשורת וספרות, ובמאי הכריז פאנל מומחים על הבית כעל אתר מורשת לשימור. גם ראש עיריית פריז, אן אידלגו, צירפה את קולה למוחים ובמכתב פומבי ששלחה לראש הממשלה ביקשה כי הבית הזה, "אבן דרך וסמל בחייה התרבותיים של פריז", לא ישנה את ייעודו.

אלא שבעליו המשיכו מאז בהליכים לשינוי הייעוד, ועתה נודע כי בחודש אוגוסט הגישו בחשאי בקשה לבנייה. בעקבות זאת פנתה ועדה להצלת גרנד-אוסטין - שעם חבריה נמנים השחקנית שרלוט רמפלינג ולוסיין קלרג, נשיא בית הספר הגבוה לאמנויות, הבוזאר - אל שרת התרבות החדשה, פלור פלרין. היא הזכירה לה כי קודמתה בתפקיד תמכה בביטול היוזמה הנדל"נית ואף ביקשה לתת לבית יחס מועדף בכל הנוגע להכנסתו לרשימת האתרים ההיסטוריים המיועדים לשימור.

"הרשויות בעלות הבית בחרו להתעלם מהליכים הנמצאים בעיצומם, בהם הליך להגדרתו הרשמית כמבנה לשימור וכן צו לעצירת ההליכים הנדל"ניים", כתב במכתב פומבי ראש העיר של הרובע השישי, ז'אן־פייר לה קוק, הנמנה עם מובילי המחאה. לה קוק הבטיח כי ימשיך בפעולות המחאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ