אנג'לה קליין, אורי קצנשטיין וטל מצליח בין זוכי פרס מוזיאון תל אביב

עוד בזוכי הפרס, שיוענק הערב, אורי גרשט והילה בן ארי

שני ליטמן
שני ליטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שני ליטמן
שני ליטמן

מוזיאון תל אביב הכריז על הזוכים בפרסים השונים שיוענקו במסגרת מושב חבר הנאמנים הבינלאומי של המוזיאון, שיתקיים הערב (יום שני). פרס ישראכרט ומוזיאון תל אביב לאמנות לאמן ישראלי יוענק לאמנית אנג'לה קליין, ילידת 1975 ובוגרת המדרשה לאמנות של המכללה האקדמית בית ברל. קליין משמשת כיום ראש המסלול לאמנות במדרשה. בחבר השופטים שהחליט להעניק לה את הפרס ישבו האוצרת הראשית והמנכ"לית של מוזיאון תל אביב, סוזן לנדאו, אספן האמנות דורון סבג והאוצרת לאמנות ישראלית של מוזיאון תל אביב, אלן גינתון.

בנימוקי חבר השופטים נכתב כי "עבודותיה של אנג'לה קליין מתקיימות במרחב שבין הציורי לפיסולי ובין האופטי למישושי. אנג'לה קליין באה מציור כדי לעשות לא־ציורים ופריצתה המוקדמת לשדה האמנות היתה בעבודות 'פסלי צבע' היברידיים: פסלים אקריליים שהם גושי בלוקים העשויים משכבות־רצועות של צבע אקרילי מקולף". סכום הפרס 40,000 שקלים.

פרס קרן דן סנדל וקרן משפחת סנדל לפיסול יוענק לאורי קצנשטיין, יליד 1951, אמן מולטימדיה שמלמד בחוג לאמנות של אוניברסיטת חיפה. השופטים שהחליטו להעניק לו את הפרס, סוזן לנדאו, דן סנדל, רות אלדר וורדה שטיינלאוף, כתבו כי "יצירותיו הפיסוליות של קצנשטיין מאופיינות כביטוי של עולם דימיוני ומטאפורי שצירו המרכזי הוא הגוף האנושי ואובייקטים בעלי חזות היברידית שאליהם נוספים אפקטים פסיכולוגיים. יצירותיו ניחנות בעושר גדול של טכניקות וטכנולוגיות שונות ובצידן קיים הומור המהדהד סיכון ואיום". הפרס, בסך 25,000 דולר, מיועד להפקת קטלוג לקראת תערוכתו של קצנשטיין במוזיאון תל אביב.

טל מצליח, ללא כותרת, 2010צילום: גלריה אלון שגב

פרס קרן מנדל ואווה פונדיק לאמנות ישראלית יוענק לאמנית טל מצליח, ילידת 1961, שזכתה כבר בפרס רפפורט לצייר בכיר לשנת 2009 ותערוכת היחיד שלה הוצגה במוזיאון תל אביב ב-2010. השופטים, סוזן לנדאו, דורון סבג, טולה עמיר ואלן גינתון, כתבו בנימוקים כי "הציורים של טל מצליח בנויים ככתבי חידה רב־שכבתיים המאתגרים את הצופה לפעולת פענוח. מבעד למעטה הצבעוני, הפתייני והמסמא כמעט, מוסווה שפע רב של דימויים, דמויות וסמלים ומוצפנים בו טקסטים – משפטים ומלים המתלכדים לעולם ציורי ורגשי גדוש ומורכב. התבוננות מעמיקה וממושכת בציור חושפת מלאכת ריבוד סבוכה ומגלה עוד ועוד פרטים המצטרפים בסופו של דבר לכדי פאזל מרצד המאפשר לצופה כמה רובדי קריאה. בציורים מתקיים מתח תמידי בין גילוי לכיסוי, בין חלקי לשלם, בין נאיבי למודע לעצמו, בין שורה של תכנים השזורים אלה באלה".

קרן הפרס ע"ש הציירת נתה דושניצקי-קפלן, המיועדת למחקר על עבודתו של צייר ישראלי ולהוצאת קטלוג לקראת תערוכה של עבודותיו במוזיאון תל אביב, יוענק השנה לאמן אורי גרשט. השופטים, סוזן לנדאו, פרופ' גילה בלס, ליאור דושניצקי וורדה שטיינלאוף, כתבו כי "גרשט בוחן את גבולות הצילום ומאתגר את מגבלותיו הטכנולוגיות, תוך שהוא נוגע בשאלות יסוד אודות תפיסה אופטית, תפיסת הזמן והיחס בין הדימוי הצילומי למציאות. מוטיב מרכזי בעבודתו הוא השילוב בין חורבן לאסתטיקה: הרס לצד יופי ולבלוב, או הרס עוצר נשימה.

הילה בן ארי, "שתיל", 2013צילום: אסף סבן

"נקודת המוצא של הסדרה החדשה היא שלושה ציורים של זרים של יאן ברויגל האב מתחילת המאה ה-17. אורי גרשט ראה אותם במוזיאון לאמנות היסטורית בווינה ומיד נמשך לניגוד שבין התחושה ההיפר- ריאליסטית שהם מייצרים לכך שמדובר במציאות בלתי אפשרית; אלו פרחים מכל עונות השנה והציור יוצר רגע אוטופי שבו יש פריחה אינסופית. בשלב ראשון יצר זרי פרחים, אותם פוצץ עד שהפכו לאבק כמו זיקוקי דינור וגם הסריט אותם. בשלב השני בחר גרשט להקצין את עבודתו כשייצר בסטודיו שלו זרים מלאכותיים. התוצאה כורכת יופי וקטסטרופה זה בזה ועוסקת בשאלות של טבעי ומלאכותי שבריריות ומות. בהמשך בחר גרשט להגדיל את ההשתקפויות וליצור יותר מצבי חוסר ודאות. הוא יצר חדר שכולו מראות, שגם הן משקפות את המראות המתפוצצות. כך נוצרו אינספור התפוצצויות, השתקפויות ונקודות מבט – קליידוסקופ של צבע וצורה שגם ליוצר אין עליו שליטה". סכום הפרס 10,000 דולר.

פרס אויגן קולב לגרפיקה ישראלית יוענק להילה בן ארי, ילידת 1972. השופטות, סוזן לנדאו, שושנה חסון ואירית הדר, כתבו כי הפרס מוענק לבן ארי "על עבודתה הרב-תחומית, הבוחנת מערכות יחסים בין גופים ומבנים שנטענו בהקשרי המרחב שסביבם, החברתי והתרבותי. ברישומיה ובמיצבי הווידיאו שלה יצרה בן-ארי גוף עבודה עתיר מופעים ורגיש להפליא לדימויי גוף, המביעים מתח בין אחיזה מאופקת לבין פגיעוּת שעל סף התמוטטות". סכום הפרס 6,000 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ